Kto nie chciałby mieć w swoim salonie kominka? Trudno chyba znaleźć taką osobę. Kominek jest spełnieniem marzeń wielu z nas. Nic w tym dziwnego, bo wieczór przy trzeszczących przyjemnie drewienkach jest czymś naprawdę cudownym. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym czy wielorodzinnym, prawdopodobnie masz możliwość zastosowania kominka tradycyjnego  lub wolnostojącego. Nawet, jeżeli początkowo taki kominek nie był przewidziany, drobne przeróbki umożliwią jego zastosowanie. Co jednak, jeśli mieszkasz w mieszkaniu, a kominek jest twoim marzeniem? Są na to sposoby!

Biokominek do mieszkania

kominek do mieszkania
fot. Pixabay.com

Jedną z możliwości, jakie czekają na posiadaczy mieszkań są biokominki. To ekologiczny rodzaj kominków, które palą się dzięki zastosowaniu specjalnego, nietoksycznego biopaliwa. W wyniku spalania paliwa nie powstaje sadza ani czad, a jedynymi wydzielanymi substancjami są para wodna i dwutlenek węgla. Najważniejszą zaletą biokominków jest fakt,  że mogą być one stosowane wszędzie. W zależności od tego, czy wybierzesz biokominek mobilny wiszący, może on stanąć w dowolnym miejscu mieszkania. Jego montaż nie wymaga żadnych specjalnych przeróbek, a co najważniejsze, stosowanie biokominka nie wymaga posiadania dodatkowego komina ani wentylacji. To wszystko sprawia, że kominek ekologiczny jest doskonałą alternatywą dla kominka tradycyjnego i wolnostojącego.

Kominek elektryczny

Alternatywą dla kominka tradycyjnego czy biokominka jest kominek elektryczny. Jego paliwem jest energia elektryczna. Kominki elektryczne są dość innowacyjnym podejściem do kwestii kominków. Są estetyczne w wyglądzie, pięknie komponują się z tradycyjną czy nowoczesną aranżacją, a jednocześnie nie wymagają specjalnych instalacji ani odprowadzania spalin. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest dość wysoki koszt eksploatacji takiego kominka, szczególnie przy częstym stosowaniu. Kominek elektryczny z powodzeniem ogrzeje każde wnętrze sprawiając, że stanie się miło, ciepło i przytulnie.

Czy w mieszkaniu można zamontować tradycyjny kominek?

W większości przypadków, mieszkania nie są przystosowane do zainstalowania tradycyjnego kominka na paliwo stałe. Takie instalacje wymagają specjalnych rozwiązań, odprowadzania spalin, doskonałej wentylacji. W mieszkaniach, szczególnie w blokach byłoby to dość niebezpieczne rozwiązania. Są oczywiście od tej reguły wyjątki, najczęściej jednak polecane są inne rozwiązania. Takim rozwiązaniem jest biokominek, który daje zupełnie podobny efekt, a nie wymaga żadnej dodatkowej instalacji. Jeśli zależy Ci na przyjemnej atmosferze, a mieszkasz w mieszkaniu, biokominek będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny kominek. Poza tym, biokominek daje ogromne możliwości, bo może być stosowany zarówno jako kominek pod zabudowę, jak i kominek wolnostojący czy mobilny, który możesz ustawić tam, gdzie chcesz.

Kominki elektryczne także cieszą się dużą popularnością, nie ulega jednak wątpliwości, że koszty eksploatacji przerażają wielu z nas. Rzeczywiście, przy regularnym stosowaniu kominka elektrycznego rachunki za prąd widocznie wzrosną, ale w zamian otrzymasz ciepło i przytulną atmosferę.

O czym pamiętać, wybierając kominek do mieszkania?

kominek do mieszkania
fot. Pixabay.com

Decydując się na kominek do mieszkania, bez względu na to, czy jest to biokominek czy kominek elektryczny, warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Każdy z tych kominków wiąże się z ogniem, a ogień potrafi być bardzo niebezpieczny. Nawet, jeśli będzie to niewielki biokominek, nigdy nie zostawiaj go bez nadzoru. Pamiętaj również o tym, że pomimo tego, iż biokominki nie wydzielają dymu, w procesie wypalania się biopaliwa powstaje dwutlenek węgla i para wodna. W niewielkiej ilości oczywiście z pewnością nam nie zaszkodzą, pamiętaj jednak, by po zakończonym paleniu przewietrzyć wnętrze. Takie kominki nie wymagają co prawda dodatkowej wentylacji, nie warto jednak wdychać tych oparów przez zbyt długi czas. Wystarczy jedynie lekko uchylić okno po zakończonym paleniu, by wpuścić do wnętrza odrobinę świeżego powietrza.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here