Nie ma chyba na świecie nic przyjemniejszego od wieczoru przy kominku z dobrą książką i kubkiem gorącej herbaty. Ciepło kominka kojarzy nam się z domowa sielanką, świętami, zimową czy jesienną atmosferą. O kominku marzy wiele osób, nie każdy ma możliwość zamontowania go w swoim salonie. Ci jednak, którzy mają taką możliwość, chętnie decydują się na kominek tradycyjny. Jaki wybrać i czy warto w niego inwestować?

Co da Ci kominek?

kominek tradycyjny
fot. Pixabay.com

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jaki kominek wybrać, zastanów się najpierw nad tym, co da Ci kominek i czy w ogóle warto zawracać sobie nim głowę. Kominek to ogień, a ogień to ciepło. Ciepło płynące z kominka możesz wykorzystać do ogrzewania domu. Jeżeli w domu posiadasz centralne ogrzewanie, a kominek jest raczej kaprysem i dodatkiem, ocieplisz nim salon, co z pewnością podniesie temperaturę w całym domu. Wiele osób używa kominka do ogrzewania domu w sezonach przejściowych, czyli wtedy, kiedy nie uruchamiamy jeszcze ogrzewania. Nawet późnym latem czy jesienią zdarzają się wieczory, w które jest naprawdę chłodno. Oprócz funkcji ogrzewania, kominek pełni także funkcję dekoracyjną. Stanowi wspaniałą ozdobę wnętrza, dodaje mu ciepła i uroku. Montując kominek otrzymasz więc 2w1- ciepło i przyjemną, sielską atmosferę.

Kominek otwarty czy zamknięty?

Decydując się kominek tradycyjny, możesz postawić wersję otwartą lub zamkniętą. O co chodzi? Mówiąc najprościej, chodzi po prostu o to, czy palenisko kominka jest otwarte czy zamknięte szybą. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Warto jednak pamiętać, że jeśli w domu przebywają dzieci lub zwierzęta, bezpieczniejszym rozwiązaniem może okazać się kominek zamknięty. Mniejsze będzie ryzyko nieopatrznego rozprzestrzeniania się ognia i ewentualnego pożaru, a także poparzenia. Warto wiedzieć także, że kominek tradycyjny wydziela pył, popiół się kurzy, nie jest to więc zupełnie czyste rozwiązanie. Otwarty układ może spowodować, że kurzu we wnętrzu będzie więcej. Jeśli chodzi o zalety takiego rozwiązania, na pewno ma ono ciekawy efekt dekoracyjny, bo płomienie ognia wyglądają naprawdę nieziemsko. Kominek zamknięty jest zdecydowanie bezpieczniejszy, nie powoduje aż tak dużego zapylenia ani kurzu, a jego efekt dekoracyjny wcale nie jest gorszy od efektu, jaki daje kominek otwarty.

Kominek tradycyjny- jak go wybudować?

Kominek tradycyjny wymaga dobrego projektu. Nie wystarczy tylko stworzyć kształtu kominka, a wewnątrz rozpalić ogień. Bardzo ważna jest właściwa wentylacja. Nawet niewielki błąd czy przesunięcie może spowodować, ze dym zacznie cofać się do domu, a to z kolei może powodować spore zagrożenie zaczadzenia mieszkańców. Z tego też powodu zdecydowanie lepiej jest powierzyć projekt budowy kominka tradycyjnego specjalistom. Dzisiejsze projekty są bardzo różnorodne. Ciekawą opcją jest np. stworzenie kominka narożnego, czy wbudowanie go w ścianę. W okresie świąt szczególną popularnością cieszą się typowe kominki o nieco angielskim wyglądzie, na którym można zawiesić świąteczne upominki dla najbliższych w dekoracyjnych skarpetach. Kominki tradycyjne są niezwykle urokliwym elementem aranżacji każdego wnętrza, a pasują zarówno do aranżacji klasycznej, jak i nowoczesnej.

Kominek tradycyjny- czy warto?

kominek tradycyjny
fot. Pixabay.com

Kominek tradycyjny cieszy się ogromną popularnością, choć w ostatnich latach zauważa się jej spadek. Powodem tego jest przede wszystkim coraz większy udział kominków elektrycznych, biokominków czy kominków wolnostojących. Kominki tradycyjne niebawem mogą być również objęte prawem ze względu na szkodliwość dla ekologii. Jeśli chodzi o koszty budowy i eksploatacji, nie są one małe. Wiele osób mimo to wciąż decyduje się na tradycyjną wersję kominka twierdząc, że żaden inny nie da tak spektakularnego efektu. Jest w tym sporo prawdy. Jeśli tylko masz możliwość zamontowania tradycyjnego kominka w swoim domu, rozważ taką możliwość. Z pewnością docenisz ciepło płynące z kominka szczególnie w chłodne, zimowe dni, gdy za oknem szaleje mróz, a w salonie jest ciepło, przytulnie i sielsko.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki kominek kupić?
Następny artykułJaki biokominek kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here