Zima to czas, w którym chętnie siadamy tuż przy piecu, bu ogrzać zmarznięte dłonie czy stopy. Kominek jest tym elementem wyposażenia naszego domu, w którego kierunku patrzymy z utęsknieniem, gdy na dworze szaleje mróz. Jaki kominek warto kupić do swojego domu?

Skąd bierze się popularność kominków?

kominek
fot. Pixabay.com

Kiedyś, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu w centrum gospodarstwa domowego stało palenisko. Służyło ono do przygotowywania dań, ale jego najważniejszą funkcją było ogrzewanie. Po pewnym czasie jednak zaczęto zauważać ciekawy efekt wizualny, jaki daje zastosowanie kominka we wnętrzu. Od tej pory na rynku dostępnych jest co najmniej kilka różnych modeli kominków, z których każdy wykończony jest nieco inaczej. Popularność kominków bierze się przede wszystkim z miłej atmosfery, jaką tworzy ogień we wnętrzu. Kominek doskonale ogrzewa pomieszczenie, czyniąc go cieplejszym i dosłownie, i w przenośni.

 

Rodzaje kominków

Pierwszym, najbardziej znanym i często stosowanym kominkiem jest kominek tradycyjny z zamykanym wkładem. Zamykany kominek jest najbezpieczniejszy, nie ma ryzyka, że iskra poleci w niespodziewanym kierunku, wywołując zniszczenia, a nawet pożar. Poza tym, wkłady zamknięte doskonale ogrzewają dom. Mogą współpracować z powietrznym systemem ogrzewania. Moniki z płaszczem wodnym doskonale sprawdzają się w połączeniu z wodną instalacją centralnego ogrzewania.

Kolejnym rodzajem kominka jest kominek w układzie otwartym. Otwarte palenisko bezwzględnie wymaga stałej opieki podczas palenia się. Aby wybudować konstrukcję kominka otwartego, użyj cegły ceramicznej i szamotowej. Po zewnętrznej stronie obudowy wykorzystaj dowolny materiał, który pasuje do aranżacji Twojego salonu. Może to być drewno, cegła czy ceramiczne płytki. Możliwości są nieograniczone.

Kozy, czyli kominki wolnostojące

kominek
fot. Pixabay.com

Zupełnie innym rodzajem kominków są kominki wolnostojące, czyli tzw. kozy. Ich zaletą niewątpliwie jest niewielka powierzchnia zajmowanego w domu miejsca. Koza może służyć zarówno jako dekoracja wnętrza, jak i jako źródło ogrzewania pomieszczenia. Tego typu kominki to w pewnym sensie wielki powrót do przeszłości, niegdyś takie piece były podstawowym źródłem ogrzewania.

Kominki elektryczne

Kominki elektryczne to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych kominków. Różnica między nimi jest taka, że w przypadku kominków elektrycznych, płomień ognia jest imitowany przez energię elektryczną. O ile w tradycyjnym kominku, aby pojawił się ogień, konieczne jest podłożenie drewna, o tyle w wersji elektrycznej wystarczy tylko włożyć wtyczkę do prądu.

Kominki gazowe

Kominek gazowy to doskonały sposób na ogrzanie wnętrza bez konieczności podkładania opału i podpalania drewna. Wystarczy tylko użyć jednego przycisku na pilocie, by naszym oczom ukazał się ogień. Niektórzy twierdzą, że taki kominek to oszukiwanie samego siebie. Nie ulega jednak wątpliwości, że lepiej mieć taki kominek niż żaden. Elektryczne zamienniki są bezpieczne w użyciu, czyste, nawet podczas palenia.

Biokominki

To kolejny rodzaj kominkowych, odbiegających nieco od tradycyjnych kominków. W przypadku biokominka założeniem jest przede wszystkim ekologia i dbałość o środowisko naturalne. Aby rozpalić biokominek, konieczne jest zastosowania specjalnego biopaliwa. Kominek tego rodzaju daje zupełnie prawdziwy ogień. Biokominek można zastosować podobnie, jak kominek tradycyjny, ale także jako kominek pod zabudowę, czy wiszący na ścianie. Niektóre modele biokominków posiadają funkcję armonaterapii.

Jaki kominek wybrać?

Wiele zależy od możliwości. Jeżeli we wnętrzu jest możliwość zamontowania tradycyjnego kominka, wybór wydaje się prosty. Weź pod uwagę jednak, że za jakiś czas korzystanie z tradycyjnych kominków może być regulowane prawnie ze względu na zanieczyszczanie środowiska. Jeśli chcesz wybrać kominek przyjazny środowisku, postaw na biokominek, który jest bezpieczny, nietoksyczny, a jego montaż nie wiąże się z koniecznością poważnych przeróbek w pokoju. Jeśli natomiast cenisz sobie wygodę, kominek gazowy będzie rozwiązaniem idealnym dla Ciebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here