Kominek to marzenie wielu z nas. Niestety, nie każdy może sobie na taki luksus pozwolić. Montaż tradycyjnych kominków wiąże się z wieloma wymogami, które nie każdy jest w stanie spełnić. Na szczęście dzisiaj istnieje możliwość zamontowania kominka elektrycznego. Czy warto skorzystać z takiej możliwości?

Czym jest kominek elektryczny?

kominek elektryczny
fot. Pixabay.com

Kominek elektryczny to urządzenie działające dzięki energii elektrycznej. Swoim wyglądem do złudzenia przypomina tradycyjny kominek, nie ma w nim jednak ani popiołu, ani drewna. Dzięki temu, że kominek elektryczny nie wymaga zastosowania komina ani wentylacji, możemy zamontować go absolutnie w każdym pomieszczeniu, w którym tylko znajduje się dostęp do energii elektrycznej. Takie kominki montowane są często w mieszkaniach, w których nie ma możliwości zamontowania kominka tradycyjnego czy wolnostojącego.

Jak działa kominek elektryczny?

Kominek elektryczny, choć do złudzenia przypomina tradycyjny kominek, w rzeczywistości nie wytwarza ognia. Iluzja ognistych płomieni uzyskana jest poprzez wyświetlanie obrazu płonących kawałków drewna we wnętrzu kominka. Na rynku dostępne są kominki elektryczne 3D, które dają naprawdę spektakularne efekty i iluzję ognia, której łatwo można dać się oszukać. Co więcej, oprócz obrazu, możemy postawić także na dźwięk palącego się drewna. Przyjemne strzelanie drew stworzy niezwykle przyjemny klimat. Pracą kominka elektrycznego można sterować z poziomu urządzenia, ale także za pomocą pilota. To zupełne przeciwieństwo kominka tradycyjnego, który nie daje nam aż tak ogromnej kontroli choćby nad wysokością płomienia.

Zalety i wady kominka elektrycznego

Zaletą kominka elektrycznego jest niewątpliwie fakt, że zamontować możesz go wszędzie, gdzie tylko chcesz. Nieważne, czy w pomieszczeniu znajduje się dodatkowa wentylacja i komin, kominek elektryczny może być podłączony wszędzie. Zaletą jest także niemal bezobsługowe użytkowanie. Nie ma konieczności czyszczenia tego pieca, nie ma popiołu, jest więc czysto i przyjemnie, co niektórzy cenią sobie najbardziej. Zaletą jest również łatwy montaż, wystarczy tylko wpiąć wtyczkę do prądu i już można zacząć użytkowanie pieca.

Wadą kominka elektrycznego może być.. brak ognia! Wiele osób uważa, że kominek na prąd nie ma żadnego sensu, bo jest oszukiwaniem samego siebie. Pewnie jest w tym trochę racji, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie w każdym miejscu jest możliwość zastosowania kominka tradycyjnego. Nie ma takiej opcji np. w przypadku mieszkania, problematyczne jest także zastosowanie kominka tradycyjnego w domu, który przy budowie nie został dostosowany pod montaż kominka. W takich przypadkach kominek elektryczny i biokominek to właściwie jedyne możliwości odczucia tego wspaniałego spokoju i ciepła, jaki w salonie czy w sypialni daje kominek.

Rodzaje kominków elektrycznych

kominek elektryczny
fot. Pixabay.com

Kominki elektryczne występują w kilku rodzajach, które różnią się nieco wyglądem i efektem.

Jednym z rodzajów kominków elektrycznych jest kominek ścienny. Wyglądem przypomina on nieco plazmowy telewizor. Jest nowoczesny i nie zabiera miejsca dzięki zastosowaniu na ścianie. Kolejnym rodzajem kominków elektrycznych jest kominek stojący. Występuje on razem z obudową, montaż ogranicza się więc właściwie tylko do ustawienia go w odpowiadającym nam miejscu. Nieco innym rodzajem kominka elektrycznego jest kominek narożny. Wmontowuje się go w ścianę dla zapewnienia oszczędności miejsca w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach. Oprócz wymienionych wyżej rodzajów kominków, na uwagę zasługują także kominki wmontowane w meble czy sam wkład kominkowy, który możemy obudować samodzielnie, według własnego indywidualnego projektu. W takim przypadku kominek stanie się ozdobą bardzo indywidualną i dostosowaną do własnego gustu i upodobań.

Kominek elektryczny- czy warto?

Wszystko zależy od tego, jakich efektów oczekujesz od kominka. Jeżeli chcesz dogrzać wnętrze, kominek elektryczny absolutnie się nie sprawdzi, bo nie wydziela on ciepła. W takim przypadku nieodzowny stanie się kominek tradycyjny czy kominek wolnostojący, czyli tzw. koza. Jeśli natomiast od kominka oczekujesz jedynie spełnienia roli dekoracyjnej, kominek elektryczny może okazać się strzałem w dziesiątkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here