Wielu z nas nie wyobraża sobie przytulnego salonu bez kominka. Nie ulega wątpliwości, że płonące w kominku drewno, delikatnie trzaskające i połyskujące tworzy w każdym wnętrzu wyjątkowy nastrój. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na tradycyjny kominek czy typową kozę. Na szczęście obecnie dostępne są rozwiązania, które umożliwiają zastosowanie kominka nie tylko w domach dostosowanych pod kominek, ale wszędzie. Takim kominkiem jest kominek gazowy.

Czym jest kominek gazowy?

kominek gazowy
fot. Pixabay.com

Kominek gazowy to urządzenie, które z powodzeniem zastępuje kominek tradycyjny czy wolnostojący. Wiele osób stosuje go do ogrzania wnętrza i słusznie- kominek gazowy może stać się doskonałym źródłem ciepła. Pasuje zarówno do salonu tradycyjnego, jak i nowoczesnego, zapewniając niezwykły efekt dekoracyjny. Warto podkreślić, że kominek gazowy nie zajmuje wiele miejsca, może być stosowany zarówno jako element wbudowany w ściany, jak również element narożny. Niewątpliwą zaletą kominka gazowego jest brak konieczności regularnego czyszczenia szyb kominka. Szyby nie brudzą się, bo nie wytwarza się sadza ani popiół, nie wydziela się także dym. Zaletą jest również wygoda- do kominka gazowego nie trzeba dokładać drewna, w przeciwieństwie do kominka tradycyjnego czy kominka wolnostojącego. Taki rodzaj kominka można uruchomić w każdej chwili, bez żadnych przygotowań.

Kominek gazowy- warto czy nie?

Kominki gazowe mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przeciwnicy twierdzą, ze tylko kominki tradycyjne i wolnostojące dają prawdziwy efekt ognia i ciepła. Zwolennicy natomiast uważają, że efekt wizualny nie różni się niczym w przypadku kominka tradycyjnego, wolnostojącego i gazowego. Nieco inny efekt daje kominek elektryczny, alternatywą jest jednak również biokominek, czyli kominek ekologiczny. W przypadku kominka gazowego, możesz spodziewać się o wiele prostszej obsługi i mniej obowiązków, a to ogromna wygoda. Ważne jest również to, że zastosowanie kominka gazowego nie wymaga przeróbek instalacji ani remontów pokoju. Instalacja takiego kominka nie wymaga zastosowania komina. Ceny takich kominków, jak i ceny ich montażu nie są zbyt wysokie, pozwolić więc może sobie na niego każdy.

Czy kominek gazowy jest bezpieczny?

kominek gazowy
fot. Pixabay.com

Wszystkie dostępne na rynku kominki posiadają certyfikat CE, który świadczy o bezpieczeństwie. Aby kominek mógł uzyskać taki certyfikat, musi przejść wiele tekstów, które mają wykryć ewentualne nieprawidłowości. Warto podkreślić, że nawet jeżeli z jakiegoś powodu powstaną jakiekolwiek kłopoty z drożnością przewodu powietrzno-spalinowego albo problemy z dopływem gazu, kominek automatycznie się wyłączy. To zabezpieczenie dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa użytkownika. Każdy kominek tego rodzaju raz w roku musi zostać sprawdzony przez profesjonalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia. To sprawia, że wszelkie nieprawidłowości zostają wykrywane na czas, nie ma więc mowy o jakimkolwiek niebezpieczeństwie użytkownika. Kominki gazowe mają to do siebie, że są dość ekonomiczne, np. w porównaniu do biokominków, które do działania potrzebują biopaliwa. Zużycie gazu w kominku gazowym jest mniejsze niż zużycie biopaliwa w kominku gazowym. Nie ulega więc wątpliwości, że kominek gazowy jest zdecydowanie bardziej ekonomiczny i tani w eksploatacji. Warto wskazać także na niezwykły efekt wizualny. W kominku mogą znaleźć się elementy dekoracyjne, jak np. ozdobne kamienie czy imitacje drewienek. To wszystko sprawia, że efekt, jaki daje kominek gazowy nie odbiega zbytnio od efektu kominka tradycyjnego czy kominka wolnostojącego.

Podsumowując, czy kominek gazowy wart jest uwagi?

Zdecydowanie tak! Szczególnie, jeżeli w salonie nie może zostać zamontowany tradycyjny kominek, kominek gazowy może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Wnętrze z kominkiem staje się bardziej przytulne, ciepłe i przyjemne. Warto przejrzeć ofertę gazowych kominków i wybrać ten, który najbardziej będzie pasował do aranżacji danego wnętrza. Kominki gazowe sprawdzają się zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here