Biokominek to wspaniała alternatywa dla wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na tradycyjny kominek w swoim domu. Nie każdy dom umożliwia jego zastosowanie, a przecież każdy chce odpoczywać, wpatrując się w jęzory ognia. Rozwiązaniem jest właśnie kominek ekologiczny.

Czym jest biokominek

biokominek, kominek ekologiczny
fot. Pixabay.com

Biokominek jest rodzajem kominka ekologicznego, który nie jest podłączony do żadnego komina. Jak to możliwe? Chodzi o rodzaj stosowanego paliwa. W przypadku pieców ekologicznych stosowane są paliwa ekologiczne, które w żaden sposób nie szkodą ani człowiekowi, ani środowisku. Ich montaż nie wymaga żadnych specjalnych instalacji. Montaż jest prosty, a użytkowanie zupełnie bezproblemowe. W wyniku działania urządzenia nie jest wytwarzany żaden dym ani popiół, dlatego nie ma konieczności posiadania specjalnej czy dodatkowej wentylacji. W przeciwieństwie do kominków elektrycznych, w kominku ekologicznym pali się prawdziwy ogień, nie wytwarza się jednak czad, jak w przypadku kominków tradycyjnych. W wyniku spalania ekologicznego paliwa w formie płynu lub żelu wydziela się jedynie dwutlenek węgla i para wodna. Oczywiście, wskazane jest wietrzenie pomieszczeń po zakończeniu palenia, jednak wydzielane substancje nie są w żaden sposób niebezpieczne dla człowieka, nie ma także żadnego ryzyka zaczadzenia czy zatrucia dymem.

Jak zbudowany jest biokominek?

Biokominek stworzony jest z podstawy ze stali nierdzewnej, pomalowanej farbą odporną na wysokie temperatury, paleniska i szkła. Palenisko jest obudowane szybą, choć popularne są modele bez szyby, z paleniskiem otwartym. W palenisku znajduje się serce biokominka, czyli miejsce, w które wlewa się biopaliwo. Kiedy paliwo zostanie podpalone, kominek zacznie się palić. Kiedy paliwo się skończy, kominek zgaśnie. Jeśli natomiast chcesz zgasić kominek, gdy wewnątrz jest jeszcze trochę paliwa, wystarczy tylko zamknąć pokrywę kominka. Kiedy tlen zostanie odcięty, płomień automatycznie zgaśnie. Trudniej o bezpieczniejsze rozwiązanie! Zarówno kominki tradycyjne, jak i kominki wolnostojące są o wiele bardziej niebezpieczne od kominów ekologicznych.

Rodzaje biokominków

Biokominki występują w kilku rodzajach, różniących się między sobą budową, sposobem montażu czy efektem. Jednym z rodzajów biokominków jest biokominek mobilny. Cechuje się on niewielkimi rozmiarami, sprawdza się w wielu miejscach- w pokoju, na ogrodzie czy na balkonie. Z łatwością przeniesiesz go tam, gdzie akurat w danej chwili jest potrzebny. Może stanąć na komodzie, na podłodze czy na deskach tarasu. Kolejnym rodzajem biokominków jest biokominek wolnostojący. Ma on o wiele większe rozmiary. Można go przestawiać w dowolne miejsca, jest łatwy w montażu. Nie trzeba niczego przewiercać ani kuć, wystarczy taki kominek postawić w odpowiednim miejscu i cieszyć się z żywego ognia, jaki daje. Kolejnym rodzajem kominów ekologicznych jest kominek wiszący. Jak sama nazwa wskazuje, taki kominek wiesza się na ścianie. To pozwala na zaoszczędzenia sporej ilości miejsca, gwarantuje też nowoczesny wygląd. Warto zapoznać się także z kominkami ekologicznymi narożnikowymi, które montuje się w narożniku ściany. W tym przypadku montaż jest troszkę bardziej skomplikowany, ale efekt jest naprawdę spektakularny.

Czy biokominek jest bezpieczny?

biokominek, kominek ekologiczny
fot. Pixabay.com

Biokominek jest od wiele bezpieczniejszy od tradycyjnego kominka czy kozy. Trzeba jednak pamiętać, że kominek ekologiczny również wymaga stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim, biokominek musi być ustawiony w odpowiednim miejscu. Nie ustawiaj go pod półką czy pod telewizorem, bo gorące powietrze czy drobne iskierki mogą spowodować zniszczenie sprzętu, nie mówiąc już o ryzyku pożaru. Żadne łatwopalne materiały nie powinny znaleźć się zbyt blisko paleniska, bo to również generuje dodatkowe ryzyko pożaru. Bezpieczeństwo dotyczy także samego przechowywania biopaliwa. Pojemnik, w którym jest ono przechowywane powinno być szczelne, trzeba postawić je w takim miejscu, do którego dostępu nie mają dzieci ani zwierzęta. Bardzo ważną zasadą jest, że nigdy nie uzupełniamy zbiornika na biopaliwo podczas palenia się w kominku. Aby uzupełnić braki biopaliwa, należy najpierw wygasić płomień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here