Kominek w każdym wnętrzu tworzy niezwykłą atmosferę. Nie ma wątpliwości, że pokój z kominkiem od razu robi się bardziej przytulny i cieplejszy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kominków, z których dość popularny jest kominek wolnostojący, zwany powszechnie kozą. Niegdyś kozy były standardowym wyposażeniem niemal każdego domu i jedynym jego źródłem ciepła. Później kozy nieco odeszły w zapomnienie, teraz jednak wracają do łask. Czy warto kupić taki kominek i jaki wybrać?

Koza, czyli piec kominkowy

Wiele osób używa kominka jako źródła ciepła w domu. Jeśli chodzi o tradycyjny kominek z wkładem, ciepło rzeczywiście jest rozprowadzane po całym domu. Jeśli jednak mowa o kominku wolnostojącym, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Koza rzeczywiście, jest bardzo atrakcyjna wizualnie. Daje efekt retro, przypomina nam minione czasy, a z wnętrza tworzy prawdziwą ostoję spokoju. Jako jedyne źródło ciepła jednak niezbyt dobrze się sprawdzi. Odpowiada za to niezbyt dobra cyrkulacja powietrza, która uniemożliwia skuteczne ogrzewanie całego domu. Nie ulega jednak wątpliwości, że koza doskonale ogrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje, ewentualnie pomieszczenia poboczne, o ile otworzymy do nich drzwi. Rozwiązaniem może być zakup kominka wolnostojącego z elementem, który rozprowadza ciepło. Taki element montuje się na tylnej ścianie pieca, dzięki czemu przepływ powietrza zostaje zwiększony, a ciepło jest szybciej odbierane i przekazywane do otoczenia.

Koza, a kominek tradycyjny

Koza, czyli kominek wolnostojący ma bardzo podobną budowę do kominka tradycyjnego. Również posiada zamknięte palenisko z żeliwa lub stali. Różnica jest taka, że wkład tradycyjnego kominka jest przeznaczony do obudowy, a koza posiada własną obudowę fabryczną. Dzięki temu zastosowanie kominka wolnostojącego jest znacznie prostsze, bo nie wymaga żadnych dodatkowych prac. Decydując się na kominek tradycyjny, do kosztów wkładu musisz doliczyć koszt obudowania. W przypadku kozy nie ma tego problemu, bo piec jest gotowy do montażu.

Rodzaje pieców wolnostojących

Piece wolnostojące występują w dwóch podstawowych rodzajach. Jednym z nich jest piec wykonany z żeliwa. Ma on zwykle bardziej tradycyjny styl, a obudowa jest bardziej zdobiona, fantazyjna. Drugim rodzajem pieców wolnostojących są piece wykonane ze stali. Ich budowa jest prostsza niż budowa pieców żeliwnych. Są bardziej nowoczesne, proste, wpisują się doskonale w stylistykę minimalistyczną, gdzie mniej znaczy więcej. Są lżejsze od kominków żeliwnych, dzięki temu są łatwiejsze w montażu czy transporcie. Decydując się na piec żeliwny bądź stalowy warto wiedzieć, ze żeliwo lepiej akumuluje ciepło. Ta cecha przyda się, gdy oczekujemy, że piec będzie doskonale ogrzewał wnętrze. Jeśli chcesz mieć piec stalowy, ale z doskonałymi właściwościami grzewczymi, pozostaje Ci wyłożenie ścianek pieca płytami szamotowymi. Dzięki nim piec znacznie dłużej się nagrzewa, ale jednocześnie o wiele dłużej trzyma ciepło.

Czy koza nadaje się do salonu?

kominek wolnostojący
fot. Pixabay.com

Oczywiście! Aranżacje salonów z kozą w roli głównej wyglądają obłędnie. Zaletą pieców wolnostojących jest fakt, że zajmują one o wiele mniej miejsca niż kominki tradycyjne, a dają o wiele lepszy efekt niż np. kominki elektryczne  czy gazowe. Montując kozę, pamiętaj, by ścianki korpusu były w odpowiedniej odległości od ściany- podczas palenia ścianki te są bardzo gorące. Na rynku dostępne są kozy zarówno w małych rozmiarach, idealnie nadające się do niewielkich pomieszczeń, jak i piece duże, stworzone do przestronnych salonów.

Montaż kominka wolnostojącego

Podobnie, jak w przypadku montażu, montaż kominków wolnostojących również jest regulowany pewnymi prawami. Przede wszystkim, kominek taki można zamontować w domach jednorodzinnych lub wielorodzinnych, których wysokość nie przekracza 12 m. Kominek musi być podłączony do osobnego przewodu kominowego. Jeżeli nie jesteś w stanie spełnić tych wymagań, a marzysz o kominku, możesz postawić na biokominek, który zamontować można wszędzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here