Samochód jest głównym środkiem transportu, bez którego nie wyobrażamy sobie dzisiejszego życia. W zależności od tego, w jaki sposób użytkujemy samochód, wybieramy modele, które dla nas są najwygodniejsze i najbardziej przydatne. Długie trasy potrafią być bardzo męczące. Szczególnie frustrująca jest droga w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, ale także wielogodzinne trasy, które mocno dają się we znaki. Jeśli do tego dojdzie jeszcze niewygodny i niekomfortowy samochód, droga może okazać się koszmarem. Jaki samochód używany kupić, by uprzyjemnić sobie długie kilometry za kółkiem?

Samochód w długie trasy- co powinien mieć?

samochód w trasę
fot. Pixabay.com

Niezwykle istotny w przypadku wyboru samochodu w dalekie trasy jest pojemny bagażnik. Długie trasy wymagają zwykle zabrania ze sobą sporej ilości podręcznych przedmiotów, na które trzeba zarezerwować sporo miejsca. Pojemny bagażnik jest więc bardzo istotną cechą samochodu przeznaczonego w długie trasy.

Kolejnym ważnym aspektem, który należy brać pod uwagę jest wygoda. Aby w samochodzie czuć się komfortowo, konieczne są wygodne fotele, które zapewnią ergonomiczną postawę, pozwolą na uniknięcie drętwienia i bólu nóg, ramion czy szyi nawet przy długotrwałej trasie. Oprócz wygodnych foteli, na komfort jazdy wpływa także możliwość regulacji temperatury– zarówno ogrzewanie, jak i klimatyzacja, którą możesz schłodzić gorące powietrze.

Długie trasy to także spore zużycie paliwa. Zastanawiając się więc, jakie auto kupić na długie trasy, dobrze jest wybierać  samochody oszczędne, cechujące się niskim spalaniem. Najoszczędniejszy w tym przypadku będzie silnik Diesla lub samochód hybrydowy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając samochód w długie trasy, warto pomyśleć także o bezpieczeństwie. Szczególnie wiele godzin za kółkiem może powodować pewien spadek koncentracji, a dodatkowe systemy bezpieczeństwa pomagają nam z tym walczyć. Do tego celu służą np. asystent parkowania, który wesprze nas w mieście, jak w trasie. Korzystne jest także posiadanie systemu trakcji, który wykrywa niezamierzoną zmianę pasa ruchu, a także pomaga w wyprowadzeniu samochodu z ewentualnego poślizgu. Tego typu dodatkowe ułatwienia wspomogą nas w mieście, ale także podczas długich tras, podnosząc poziom bezpieczeństwa w każdych warunkach.

Jakie modele samochodów na długie trasy?

samochód w trasę, SUV
fot. Pixabay.com

W długie trasy najlepiej sprawdzają się samochody przestronne, rodzinne. Obecnie najchętniej wybieranymi samochodami na długie dystanse są SUV-y i kombi. SUV-y są niezwykle wygodne dzięki przestronnym wnętrzom. Mają spory prześwit, co daje im duże zdolności terenowe. Niektórzy twierdzą, że SUV-y są odpowiednikami aut terenowych, które sprawdzają się w mieście. Samochód typu SUV łączy w sobie cechy samochodu osobowego i terenowego, co sprawia, że doskonale sprawdzą się podczas długich podróży.

Na długie dystanse często wybierane są także samochody typu kombi. Auta tego typu cechują się wydłużoną tylną częścią, która przeznaczona jest na bagażnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu bagażnik jest sporych rozmiarów, co zwiększa przydatność takich samochód na długie trasy. Auta typu kombi są samochodami niezwykle wygodnymi również za sprawą wygodnego prowadzenia. Konstrukcja samochodów tego typu sprawia, że auto świetnie trzyma się drogi, łatwo się prowadzi. To również istotne w przypadku długich tras, które bywają bardzo nieprzewidywalne- nie można przecież przewidzieć nagłej zmiany pogody czy warunków atmosferycznych.

O czym pamiętać, wybierając samochód na długie trasy?

Decydując się na zakup samochodu używanego, które ma służyć do wyjazdów w długie trasy, pamiętaj o tym, jak ważny jest bardzo dobry stan techniczny pojazdu. Zwróć na to uwagę już przy kupnie auta, ale i tak przed każdym wyjazdem zrób obowiązkowy przegląd techniczny. Awaria samochodu długiej trasie jest naprawdę problematyczna, a nawet niebezpieczna. Koniecznie sprawdź hamulce, układ kierowniczy i wszystkie inne elementy, które w jakikolwiek sposób mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Samochód przeznaczony w długie trasy musi być samochodem, któremu możemy zaufać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here