Dywan jest tym, co sprawia, że wnętrze staje się ciepłe i przytulne. Miękkie w dotyku, puszyste i piękne, zdobią wnętrza, dodając im uroku. Jaki dywan wybrać? Jakie dywany są w modzie?

Dywan niejedno ma imię

dywan do wnętrza
fot. Pixabay.com

Dywan jest tym elementem wnętrza, który bardzo mocno wpływa na jego wygląd i aranżację. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jaki dywan kupić, by nie żałować. Wiele zależy przecież od rodzaju wnętrza, jego przeznaczenia, stylizacji, a także od gustu osoby zamieszkującej dany pokój. Na rynku dostępnych jest mnóstwo dywanów, które różnią się między sobą kolorystyką, motywami, struktura, wysokością runa, kształtem czy wielkością. Jak więc wybrać odpowiedni? Najpierw zastanów się, do jakiego wnętrza dywan ma zostać wykorzystany. To jednak z ważniejszych kwestii do przemyślenia.

Dywan do salonu

Salon jest miejscem reprezentacyjnym. W większości domów to właśnie salon jest pomieszczeniem, w którym przyjmujemy gości, spotykamy się z przyjaciółmi i spędzamy czas z rodziną. Oznacza to jednak, że w salonie zawsze dużo się dzieje, a to powoduje, że ryzyko zabrudzenia dywanu jest bardzo duże. Może przecież zdarzyć się sytuacja, w której ze stołu spadnie kawałek jedzenia czy szklanka z napojem. Z tego też powodu w salonie najczęściej stosujemy dywany, które są łatwe do utrzymania w czystości, które łatwo się odkurza. Niezbyt chętnie stosujemy natomiast włochacze, czyli dywany o bardzo wysokim runie, bo spomiędzy takiego runa trudno jest usunąć okruchy czy resztki jedzenia. W salonie zazwyczaj stosujemy dywany płaskotkane, które z łatwością można wytrzepać czy odkurzyć. Świetnie sprawdzają się dywany wełniane, których właściwości są naprawdę rewelacyjne. Oprócz wysokości runa, pozostaje kwestia kształtu, rozmiaru czy kolorystyki. Tutaj wiele zależy od gustu. Przyjmuje się zasadę, że dywan nie powinien leżeć tylko pod stołem, ale powinny stać na nim przynajmniej dwie nogi sofy i fotela. To może być wskazówka do poszukiwania dywanu we właściwym rozmiarze.

Dywan do sypialni

Sypialnia jest miejscem, w którym nie spędzamy aż tak wiele czasu w ciągu dnia. Godziny, które spędzamy tam wieczorami są zazwyczaj spędzane boso, dlatego w sypialni możliwe i dopuszczalne jest zastosowanie włochacza z wysokim runem. Dywan tego typu cechuje się niezwykłą miękkością i strukturą przyjemną w dotyku. Taki dywan wymaga nieco więcej pielęgnacji, nie można go również czyścić tak, jak inne dywany. Z tego powodu najlepszym miejscem na włochacza jest właśnie sypialnia.

Dywan do dziecięcego pokoju

dywan do wnętrza
fot. Pixabay.com

Dziecięcy pokój jest niezwykle wymagającym aranżacyjnie miejscem. Wybierając dywan do tego wnętrza, zdecydowanie lepiej jest kierować się przede wszystkim gustem dziecka, a niekoniecznie aktualnymi trendami. W pokoju dziecka powinno być radośnie i optymistycznie, a za to odpowiada także dywan. Dywany do dziecięcych pokojów przedstawiają ulubione postaci z bajek maluchów, za pomocą dywanu możemy także przemycić odrobinę nauki, np. poprzez zastosowanie dywanu z tabliczką mnożenia czy mapą świata. Dywany tego typu rozwijają wyobraźnię, pobudzają kreatywność i sprawiają, że dziecko jest ciekawe świata i szybko się uczy. Dywan w dziecięcym pokoju powinien być łatwy do utrzymania w czystości, by zapewnić higienę i bezpieczeństwo malucha.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając dywan, pamiętajmy o tym, że ważniejsze od jego kolorów czy motywów jest nasze bezpieczeństwo. Pamiętaj o tym, by dobrze przymocować dywan do podłogi, by nie przesuwał się po niej. To nie tylko niszczy podłogę, tworząc nieestetyczne zarysowania, ale także wpływa negatywnie na nasze bezpieczeństwo- upadek przez poślizgnięcie się na dywanie może być niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i seniorów. Aby dywan mógł zostać właściwie przymocowany do podłoża, najlepiej będzie zastosować matę antypoślizgową.

Wybór dywanu to wyzwanie!

Wybór dywanu nie jest łatwy. Na rynku dostępny jest tak ogromny wybór, że z pewnością znajdziesz dywan idealnie dopasowany do Twojej aranżacji i stylizacji wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here