Każdy z nas chce, by salon w domu był pomieszczeniem reprezentacyjnym. To przecież tutaj toczy się życie całej rodziny, tu przyjmuje się gości i spędza czas. Elementem, który bardzo mocno wpływa na aranżację salonu jest dywan. Jaki dywan wybrać do salonu?

Salon, w którym tętni życie

dywan do salonu
fot. Pixabay.com

W salonie spędzamy wiele godzin każdego dnia. Spotykamy się tu z całą rodziną, z przyjaciółmi, wiele się dzieje. Ryzyko zabrudzenia czy zniszczenia dywanu jest więc całkiem spore. Wiele osób uważa, że dywan w salonie musi być ciemny, by nie było widać na nim brudu. Nie do końca jest to prawdą. Po pierwsze, to, że nie widać brudu, nie oznacza wcale, że brudu nie ma. Dywan tak, czy inaczej musi być regularnie odkurzany i wytrzepywany, bez względu na kolor. Poza tym nie tylko kolor wpływa na łatwość utrzymania dywanu w czystości, ale także rodzaj materiału, z jakiego dywan został stworzony oraz wysokość runa. Rzeczywiście, dywan z bardzo wysokim runem, czyli popularny włochacz nie będzie najlepszym pomysłem. Bardzo szybko okaże się, że spomiędzy wysokiego runa znacznie trudniej jest wydobyć okruchy, które wbijają się w dywan między runem. Jeśli decydujesz się na włochacza, umieść go raczej w sypialni. Do salonu natomiast wybierz dywan elegancki, ale łatwy do utrzymania w czystości, np. dywan wełniany.

Co z kolorami?

Kolory dywanu do salonu to kolejny dylemat. Zasada jest jedna i tyczy się nie tylko salonu, ale każdego innego wnętrza. Jasne kolory powiększają wnętrze, ciemne kolory optycznie je zmniejszają. To sprawia, że zastosowanie dywanu ciemnego w małym salonie sprawi wrażenie, jakby ten salon stał się jeszcze mniejszy. Jednak kiedy na małym metrażu salonu zastosujesz jasny dywan, optycznie powiększysz przestrzeń. To znana sztuczka, która sprawdza się zawsze. Wiele zależy od dominującej kolorystyki wnętrza. Dywan dzisiaj jest tym elementem wyposażenia, który wpływa na całą aranżację, nie może być więc przypadkiem. Jeśli ściany pomalowane są na ostry, wyrazisty kolor, dywanem możesz to wnętrze nieco wyciszyć, wybierając np. dywan monochromatyczny o niskim runie. Jeśli natomiast salon urządzasz w stylu minimalistycznym, przeważającym kolorem jest szarość, ale szukasz jakiegoś kontrastu, postaw na dywan w jaskrawych, wyrazistych kolorach. Spektakularny efekt jest gwarantowany!

Jaki motyw dywanu do salonu?

Motyw również zależy od aranżacji wnętrza i gustu właściciela. Ogólnie jednak, jeżeli na ścianach znajduje się np. tapeta w wyraziste wzory,      powinien być spokojny. W przeciwnym razie otrzymasz nieprzyjemny efekt chaosu i bałaganu. Jeśli ściany pomalowane są na jeden kolor, nie mają wyrazistych detali, możesz postawić na wzorzysty dywan, który będzie przyciągał wzrok. Szczególnie polecanym do salonu motywem jest motyw orientalny, znany nam doskonale z dziecięcych lat, gdy takie dywany zdobiły pokoje naszych dziadków. Dzisiaj dywany orientalne znów wróciły do łask i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Motywy orientalne są uniwersalne i pasują do wszystkiego, możesz więc zastosować taki dywan zarówno do aranżacji klasycznej, jak i nowoczesnej.

Dywan wełniany do salonu

fot. Pixabay.com

Dywany wełniane doskonale nadają się do salonu ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość. Takie dywany nie tracą swojego pięknego wyglądu nawet po wielu latach intensywnego użytkowania. Wiadomo, że w salonie na dywanie stoją ciężkie meble, my również deptamy po dywanie wiele razy w ciągu dnia. To wszystko jednak jest nieistotne, jeśli zdecydujesz się na dywan wełniany. Taki dywan jest doskonałym izolatorem od zimna i chłodu. Co więcej, wełna ma właściwości antyelektrostatyczne, a to oznacza, że nie przyciąga do siebie kurzu. Dzięki temu dywan wełniany jest łatwy do utrzymania w czystości i wygląda obłędnie przez wiele lat używania. Wełna jest doskonałym wyborem do salonu, ale wyjątkiem są alergicy, którzy muszą zrezygnować z takich rozwiązań na rzecz dywanów syntetycznych. Dzisiejsze dywany doskonale prezentują się w każdej aranżacji, również w salonach czy sypialniach tradycyjnych i nowoczesnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here