Dziecięcy pokój to miejsce wyjątkowo wymagające pod względem aranżacyjnym. Z jednej strony chcemy, by aranżacja była przemyślana i stylowa, z drugiej strony zwracamy uwagę na upodobania malucha, jego płeć i wiele innych kwestii. Wybór poszczególnych elementów nie jest prosty, nie inaczej jest także w przypadku dywanu. Jaki dywan sprawdzi się w pokoju dziecka?

Pokój dziecka, czyli pokój żywiołów

dywan do pokoju dziecka
fot. Pixabay.com

W pokoju dziecka wiele się dzieje. Już od najmłodszych lat tętni tam życie. Tam dziecko uczy się chodzić, stawia swoje pierwsze kroki, tam bawi się swoimi ulubionymi zabawkami, później odrabia zadania domowe i poznaje świat. Nic więc dziwnego, że zależy nam na przemyślanej decyzji odnośnie takich elementów, jak np. dywan. Na dywanie dziecko spędza mnóstwo czasu. Szczególnie małe dzieci, które jeszcze nie chodzą lub dopiero uczą się chodzić to właśnie na dywanie najchętniej spędzają czas. W pokoju dziecka więc dywan jest elementem nieodzownym. Z racji jednak tego, że w tym wnętrzu łatwo o plamy i zabrudzenia różnego pochodzenia, dywan musi być dostosowany do tych trudnych warunków. Warto wybierać takie dywany, które są łatwe do utrzymania w czystości. Nie sprawdzą się popularne włochacze z wysokim włosiem, bo drobinki brudu i kurzu wnikające pomiędzy włosie dywanu sprawiłoby, że zabawa malucha na dywanie byłaby niehigieniczna. Taki dywan jest wymagający pod kątem utrzymania czystości, sprawdzi się więc jako dywan w sypialni, ale nie w salonie ani w pokoju dziecięcym.

Niech rządzą kolory!

Dzieciństwo powinno kojarzyć się z kolorem, radością i energią. Zastosowanie żywych barw w dziecięcym pokoju to sposób na budowanie wspaniałych wspomnień. Nawet, jeśli ostatnim trendem są monotonne nieco szarości i beże, w pokoju dziecka mimo wszystko kieruj się jego naturalną radością. Świetnie sprawdzą się kolorowe dywany z radosnymi motywami zwierząt, roślin czy pojazdów. Taki dywan zabierze dziecko w podróż do dziecięcego świata, stanowiąc dla niego bezpieczne miejsce do codziennej zabawy.

Wybierając dywan do pokoju malucha, warto wziąć pod uwagę indywidualne upodobania malucha. Jeśli wiesz, jaka bajka czy kreskówka jest jego ulubioną, możesz wybrać dywan z postacią z tej produkcji. Dziewczynki chętnie ugoszczą na swoim dywanie królewnę czy Królową Lodu, chłopcy zachwycą się Spider-Man’em czy samochodami. Wiele zależy od upodobań dziecka. Jeśli maluch jest w wieku, który pozwala na wyrażenie przez niego własnego zdania, warto pozwolić mu uczestniczyć w wyborze dywanu idealnego. Czuwaj nad tym, by wybór był odpowiedni- dywan ma być bezpieczny, łatwy do utrzymania w czystości i trwały. Wybór koloru czy motywu może natomiast należeć do dziecka.

Nauka przez zabawę

dywan do pokoju dziecka
fot. Pixabay.com

Doskonale wiemy, że dzieci najszybciej i najskuteczniej uczą się poprzez zabawę. Możemy pobudzić ich do nauki i przyswajania wiedzy również za pomocą odpowiedniego dywanu. Jeśli wybierzesz dywan z tabliczką mnożenia, mały uczeń będzie każdego dnia patrzył na nią, aż w końcu mimowolnie ją zapamięta. Podobnie np.  z mapą świata. Popularne są także dywany z nadrukowaną siatką miasta. Maluchy bawiące się  na takim dywanie małymi samochodzikami, uczą się podstawowych zasad ruchu drogowego czy znaków drogowych. To świetny sposób na edukację przez zabawę. Dziecko uczy się bawiąc i budując wspaniałe wspomnienia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kolor czy motyw dywanu to jedno, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. Z pewnością nie zapewni go dywan, który będzie samoistnie przesuwał się po podłodze. Nie dość, ze takie przesuwanie się może spowodować zarysowania podłogi, może także spowodować poślizgnięcie się i niebezpieczny upadek. Aby zniwelować ryzyko takiej sytuacji, należy zastosować specjalną matę antypoślizgową. Jej aplikacja jest bardzo prosta, nie wymaga klejenia ani użycia żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy jedynie obciąć odpowiednią ilość maty i podłożyć ją pod dywan. To naprawdę proste, a daje o wiele wyższe bezpieczeństwo, nie tylko w pokoju dziecka, ale także w salonie czy każdym innym wnętrzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki dywan do salonu?
Następny artykułJaki dywan do jadalni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here