Dywany znajdują swoje zastosowania w każdym wnętrzu. Nie wyobrażamy sobie przytulnego salonu czy sypialni bez zastosowania dywanu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować dywan również w jadalni. Jaki dywan w tym przypadku sprawdzi się najlepiej?

Grunt to materiał

dywan do jadalni
fot. Pixabay.com

Wybierając dywan do jadalni, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego ten dywan został stworzony. Z racji charakteru wnętrza, dywan musi być odporny na plamy i zabrudzenia, trwały i wytrzymały. W jadalni spożywamy posiłki, tutaj więc najłatwiej o zabrudzenia i plamy, które sprawią, że piękny wygląd dywanu zostanie zagrożony. Do jadalni zdecydowanie najlepiej nadają się dywany syntetyczne. Pomimo wspaniałych właściwości i walorów estetycznych dywanów naturalnych, jadalnia nie jest dla nich najlepszym miejscem. Dywany syntetyczne są bardziej odporne na zabrudzenia i plamy, są także łatwe do wyczyszczenia. Większość plam z powodzeniem usuniesz zwykłą wilgotną szmatką. Poza tym, dywany syntetyczne są o wiele tańsze od dywanów naturalnych, więc nawet, jeśli zdarzyłaby się sytuacja, że dywan ulegnie zniszczeniu, koszty nie będą aż tak bardzo wysokie. W przypadku dywanów syntetycznych możliwe jest użycie detergentów bez ryzyka zniszczenia dywanu, bo zastosowane syntetyczne włókna nie niszczą się nawet w wyniku częstego czyszczenia.

Dywany płaskie

Jadalnia jest miejscem, w którym doskonale sprawdzają się dywany płaskotkane. Cechują się one brakiem wysokiego runa, pętelek i pęczków, co sprawia, że czyszczenie i odkurzanie takiego dywanu jest bardzo łatwe. Ważne, by dywan odkurzać każdego dnia, aby wszystkie okruchy były na bieżąco usuwane i by nie miały możliwości wniknięcia w głąb runa dywanu. W przeciwieństwie do dywanów o wysokim runie, na dywanach płaskich od razu widać wszelkie okruchy, łatwo więc je usunąć. Wystarczy tylko zwykły odkurzacz i odrobinę dobrych chęci, by dywan lśnił.

Jaki rozmiar dywanu do jadalni?

Zasada jest taka, że dywan powinien być na tyle duży, by pomieścić stół i krzesła z zapasem około 90 cm z każdej strony. Bardzo źle wygląda dywan, na którym stoi stół, ale nie mieszczą się na nim krzesła. Przynajmniej dwie nogi krzeseł powinny zmieścić się na dywanie razem ze stołem. Jeśli chodzi o kształt dywanu, najczęściej wybiera się dywan w tym samym kształcie, co stół. Jeśli stół jest prostokątny, wybierz prostokątny dywan. Jeśli stół ma owalny kształt- szukaj takiego dywanu. O ile stół zachowany jest w standardowych wymiarach, ze znalezieniem dywanu w odpowiednim rozmiarze i kształcie nie powinno być kłopotów. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedniego modelu w sklepie stacjonarnym, zawsze możesz poszukać w sklepach internetowych, gdzie często wystawiane są produkty o niestandardowych wymiarach czy kształtach.

Dywan wełniany- czy nadaje się do jadalni?

O niezwykłych właściwościach wełny wiemy doskonale. Dywany wełniane cieszą się ogromną popularnością, o czym świadczy choćby ilość sprzedawanych egzemplarzy w ciągu roku. Wiele osób zastanawia się, czy jadalnia jest odpowiednim miejscem dla wełnianego dywanu. Jeżeli w domu nie przebywają alergicy uczuleni na wełnę, nie ma żadnych przeciwwskazań. Wełna jest materiałem o niezwyklej trwałości i wytrzymałości. Nawet, jeśli zdarzy się jakiś przykry wypadek, wełna nie straci swojego pięknego wyglądu. Nie odkształca się nawet po wieloletnim użytkowaniu, przygniataniu przez meble czy stąpaniu. Dywan wełniany to doskonały pomysł do salonu, sypialni, ale także do jadalni, gdzie ryzyko zabrudzeń jest spore.

Czy warto stosować dywan w jadalni?

dywan do jadalni
fot. Pixabay.com

Jak najbardziej! Przemawia za tym choćby przyjemność dla stop podczas spożywania posiłków. Miło jest zanurzyć stopy w ciepłym dywanie, szczególnie zimą. Poza tym, dywan stanowi pewną ochronę dla podłogi. To przydatna funkcja szczególnie, gdy chcemy chronić piękna drewnianą podłogę, parkiet czy panele przed działaniem wilgoci czy plamami. Dywan stworzy w jadalni przyjemny nastrój, sprawi, że spożywanie posiłków w gronie rodziny stanie się jeszcze przyjemniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here