Alergie i uczulenia potrafią skutecznie utrudnić i uprzykrzyć życie. Nie przed wszystkimi alergenami da się przecież całkowicie uchronić. Do takich alergenów, które są wokół nas nieustannie jest np. kurz i roztocza. Nie uchronimy się przed nimi całkowicie, możemy jednak sobie pomóc, wybierając dywan stworzony dla alergików. O jakie dywany chodzi?

Nie taki dywan straszny..

dywan dla alergika
fot. Pixabay.com

Mówiąc o alergiach, warto podkreślić, że to nie dywan jest powodem alergii, a kurz, który znajduje się pomiędzy jego włosiem. Oznacza to, że alergicy wcale nie muszą wyrzucać dywanów ze swojego salonu czy sypialni, a jedynie muszą pozbyć się osiadającego kurzu. Aby kurz i roztocza nie zamieszkały pomiędzy włosiem, zaleca się, by runo dywanu dla alergika nie przekraczało 10-12 milimetrów. To wysokość, która pozwala na łatwe sprzątanie i odkurzanie. Zdecydowanie złym pomysłem byłoby zastosowanie dywanu typu shaggy czyli popularnego włochacza. Wysokie runo dywanu sprawia, że pomiędzy włosiem gromadzą się różne zanieczyszczenia i sporo kurzu. Taki dywan musi być bardzo często wytrzepywany i odkurzany każdego dnia, a kurz nie jest wcale łatwy do usunięcia.

Dywany naturalne czy sztuczne?

Dla alergików najlepiej sprawdzą się dywany syntetyczne. Spomiędzy ich włosia łatwo jest usunąć kurz. Nie zawierają białek ani celulozy, nie wchłaniają wilgoci i mają właściwości antyelektrostatyczne, co sprawia, że nie przyciągają kurzu. Dywany wełniane mają co prawda rewelacyjne właściwości, jednak są zazwyczaj grube i gęsto tkane. Dokładne odkurzenie takiego dywanu nie będzie więc łatwe.

Czy alergicy powinni zrezygnować z dywanów?

Wiele osób błędnie twierdzi, że skoro dywany przyciągają kurz, który z kolei uczula alergików, powinni oni całkowicie wyeliminować dywany ze swojego otoczenia. W rzeczywistości jednak jest nieco inaczej. Kurz i roztocza to silny alergen, jednak nie szkodzi nam, dopóki nie zostanie wzbity w powietrze. Jeżeli we wnętrzu nie zastosujesz dywanu, drobinki kurzu i roztocza będą szybować w powietrzu, a alergik będzie je wdychał. To nasili objawy alergiczne i skutecznie uprzykrzy życie. Jeśli natomiast podłoga zostanie przykryta, drobinki kurzu i roztocza osiądą na dywanie i nie będą wdychane, staną się więc niegroźne. Dla alergików polecane są szczególnie wykładziny, które zajmują większość podłogi, bo dzięki niej kurz nie ma szans się unosić w powietrzu.

Jak prać dywan dla alergików?

dywan dla alergika

Dywany alergików pierze się metodą prania ekstrakcyjnego, czyli hot water extraction. Cały proces czyszczenia polega na natryskiwaniu i odsysaniu wody połączonej z detergentem. Natryskiwanie i odsysanie następuje jednocześnie. Woda z łatwością wypłuka wszelkie zabrudzenia, a ryzyko wystąpienia objawów alergicznych zmaleje. Kolejną metodą prania dywanów dla alergików jest pranie parowe. Polega na poddawaniu dywanu wysokiej temperaturze, która dla drobnoustrojów i roztoczy jest zabójcza. Jeśli jesteś alergikiem i marzysz o dywanie, który nie będzie nasilał nieprzyjemnych dolegliwości, postaw na stosowanie specjalnych środków roztoczobójczych. Raz na jakiś czas warto jest oddać dywan do profesjonalnej pralni chemicznej. Nawet, jeśli posiadasz swój własny odkurzacz parowy, w pralni moc takich urządzeń jest o wiele wyższa, co daje także większą efektywność. Nie osiągniesz takich efektów w domu, warto wiec korzystać regularnie z fachowej usługi czyszczenia dywanu. Zyskasz wówczas pewność, że wszelkie alergeny zostały zwalczone, a dywan jest bezpieczny dla Twojego zdrowia.

Dywan to ciepło

W każdym pomieszczeniu warto zastosować dywan, choćby ze względu na niezwykły wygląd i klimat, jaki stwarza we wnętrzu. Wystarczy tylko zastosować dywan, by wokół stało się cieplej, przytulniej i bardziej sielsko. Alergicy wcale nie muszą rezygnować z dywanów, a wręcz przeciwnie, powinni je mieć w swoich wnętrzach także ze względu na ich właściwość pochłaniania kurzu. Dzięki temu kurz nie wzbudza się i nie unosi się w powietrzu, a zatrzymuje się pomiędzy runem dywanu. Alergik nie wdycha więc alergenów, a to sprawia, że nie występują dolegliwości alergiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here