Sypialnia jest miejscem, od którego oczekujemy spokoju i możliwości pełnego odpoczynku i relaksu. W sypialni nie spędzamy zbyt wiele godzin w ciągu dnia, ale chętnie wracamy do niej wieczorami, po ciężkim dniu pracy. Oprócz wygodnego łóżka, które jest elementem absolutnie koniecznym i nieodzownym w dobrze urządzonej sypialni, istotne są także dodatki. Takim dodatkiem jest właśnie dywan. Jaki dywan wybrać do sypialni?

Po co dywan w sypialni?

dywan do sypialni
fot. Pixabay.com

Dywan ociepla każde wnętrze. Stosujemy dywany szczególnie we wnętrzach, w których zależy nam na harmonii i przytulności. Dywan tworzy sielską atmosferę, poza tym ma również funkcję praktyczną. Każdy dywan w mniejszym lub większym stopniu izoluje od chłodu podłogi. Doceniamy to szczególnie wtedy, kiedy za oknem jest szaro i zimno, a my bosą stopą stąpamy po podłodze. O wiele przyjemniej jest stanąć stopą na dywanie niż np. na panelu czy parkiecie. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki dywan kupić i czy w ogóle warto- odpowiedź jest jasna. Sypialnia bez dywanu jest zimna i czegoś w niej brakuje. Dywan podkreśla stylizację, tworząc niezwykły klimat, w którym aż chce się odpoczywać.

Jaki dywan do sypialni?

Sypialnia jest jednym z tych pomieszczeń, w którym niewiele się dzieje. Nie spędzamy tam zbyt wiele godzin, a nawet, jeśli w niej przebywamy, czas spędzamy na śnie. To sprawia, że ryzyko zabrudzenia dywanu np. jedzeniem czy brudnymi butami jest niewielki. Dzięki temu, w sypialni możesz pozwolić sobie na rozwiązania, na które na pewno nie zdecydowałbyś się w salonie czy dziecięcym pokoju. Mowa oczywiście o dywanach wyjątkowo wrażliwych i wymagających, np. o włochaczach, a szczególnie tych w białym kolorze. Taki dywan w salonie szybko uległby zniszczeniu, w sypialni jednak będzie zupełnie bezpieczny. Włochacz w sypialni sprawdza się doskonale. Z pewnością nie zamienisz go na żaden inny dywan. Jest miękki, przyjemny w dotyku i puszysty. Ma wysokie runo, co sprawia, że stąpanie po nim jest prawdziwą przyjemnością. Wiele osób martwi się, że taki dywan trudno jest utrzymać w czystości. Nie do końca jest to prawdą. Jeśli dywan będzie systematycznie odkurzany i wytrzepywany, najlepiej każdego dnia, na długo zachowa on piękny wygląd.

Dywan wyrazisty czy stonowany?

dywan do sypialni
fot. Pixabay.com

To, jaki kolor i motyw dywanu do sypialni wybierzesz zależeć powinno przede wszystkim od aranżacji, kolorów i motywów we wnętrzu. Jeśli na ścianach położona jest tapeta w bardzo wyraziste wzory, dywan powinien być zachowany w jednolitym, spokojnym kolorze. Jeśli natomiast ściany są pomalowane spokojną barwą, dywan może być bardziej wyrazisty. Jeśli nie zastosujesz się do tej prostej zasady, uzyskasz wrażenie chaosu i nieładu, a to z kolei przełoży się na brak warunków do prawdziwego odpoczynku.

A może dywan wełniany?

Dywan wełniany ma niezwykłe właściwości, które sprawiają, ze wełna świetnie nadaje się do sypialni. Do cech charakterystycznych należy z pewnością to, że wełniany dywan doskonale izoluje od zimna, ale także od upału. Pozostaje zawsze chłodny w dotyku, co docenisz latem, chroni stopy przed zimnem, co ma znaczenie jesienią i w zimie. Oprócz właściwości termoregulacyjnych, wełna działa także na poziom wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli robi się zbyt mokro, wełna pochłania nadmiar wilgoci, który oddaje wówczas, gdy robi się zbyt sucho. To wszystko sprawia, że dywan wełniany sprawdzi się w każdej sypialni z wyjątkiem sypialni dla alergików. Jest trwały, wytrzymały, nie ulega w zniszczeniom, odkształceniom czy wyblaknięciom. Jedyny minus to dość wysoka cena, jednak pomimo kosztów, wiele osób decyduje się na wełnę do salonu czy do sypialni.

Dywan zgodny z wnętrzem

Dywan nigdy nie powinien być przypadkiem we wnętrzu. Powinien być ściśle dopasowany do aranżacji całej sypialni, współgrać z nią, tworząc prawdziwą oazę spokoju idealną do odpoczynku. Dywan w sypialni jest elementem nieodzownym, dlatego warto zapoznać się z ofertą sklepów z dywanami, by podjąć decyzję, jaki dywan kupić do wnętrza sypialni i każdego innego wnętrza w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here