Rowerek jest pierwszym poważnym pojazdem malucha. Wybór właściwego rowerka nie jest łatwy. Zależy nam przede wszystkim na tym, że rower był bezpieczny dla dziecka, które dopiero uczy się z niego korzystać. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Kiedy jest dobry czas na pierwszy rower?

rower dla dziecka
fot. Pixabay.com

Dziecko może już śmiało wsiadać na rower z dwoma kółkami, kiedy dorasta do wzrostu około 1 metra. Wcześniej rowerki posiadają zazwyczaj 3 lub 4 kółeczka i są wstępem do jazdy na prawdziwym rowerze. Pojazd musi być przede wszystkim bezpieczny i lekki. Istotne jest dostosowanie jego wysokości do wzrostu dziecka. Jeśli tych kilka kwestii nie zostanie dopilnowanych, problemem będzie nie tylko brak wygody malucha, ale także kłopoty ze sterowaniem i zła pozycja podczas jazdy.

Kupujemy pierwszy rowerek

Pierwszy rowerek powinien być dobierany względem długości nóżek dziecka od ziemi do przekroku oraz odległość siodełka od kierownicy. Średnio w wieku 2-4 lat dziecko porusza się sprawnie na biegowym rowerku bez pedałków. Dziecko w tym wieku ma około 80-108 cm wzrostu, a rozmiar koła takiego rowerka to zaledwie 12”. Kupując rower dla maluszka, pamiętaj o wyborze lekkiego modelu, który nie zniechęci dziecka. Jazda na takim „rowerku” to doskonały wstęp do dalszej nauki. Uczy skupienia, koncentracji, trenuje równowagę i sprawność.

Rowerek dla 4-latka

4-letnie dziecko ma około 95-122 cm wzrostu. To dobry moment na wprowadzenie rowerka z pedałami. Rozmiar koła takiego roweru powinien wynosić 16”. Pamiętaj, by rower był lekki. To wpływa na komfort jazdy, jest tez bezpieczniejsze, bo w wyniku przewrócenia się, rower nie zrobi dziecku krzywdy.

Rower dla 6-latka

Dziecko, które ukończyło 6 rok życia ma zwykle około 110-120cm wzrostu. To wystarczająco by wsiąść na rower o średnicy koła 20”. Im większy rower, tym większa jego waga, zwróć jednak uwagę, by rower był jak najlżejszy. Nie może zabraknąć również dobrego systemu hamowania. W przypadku dzieci sprawdza się hamulec nożny, czyli uruchamiany poprzez ruch pedałami do tyłu. To najbezpieczniejszy dla dzieci sposób hamowania. Zadbaj także to, by rower posiadał dzwonek i elementy odblaskowe. Nawet, jeśli maluch nie wyjeżdża samodzielnie na drogę, warto od najmłodszych lat uczyć go drogowej odpowiedzialności.

rower dla dziecka
fot. Pixabay.com

Kupując rower, czy to dla kilkulatka czy dla nastolatka, zwróć uwagę na siodełko. Powinno mieć ergonomiczny kształt i być miękkie i wygodne. Niewygodne i twarde siodełko potrafi łatwo zniechęcić do jazdy i odebrać całą jej przyjemność. Wybieraj rowery, których kierownica znajduje się wyżej niż siodełko. Pozwoli to na przyjęcie wygodnej postawy podczas jazdy. Złym pomysłem jest wybieranie rowerków górskich czy damek, bo takie rowery wymuszają nieprawidłowe postawy u dzieci, a to z kolei z perspektywy kilku sezonów może skutkować poważnymi zaburzeniami ze strony kręgosłupa.

Pamiętaj o tym, że dziecko używa jednego rowerka nie dłużej niż 2 sezony. Po tym czasie rowerek staje się zbyt mały i musi zostać wymieniony na nowy, większy, o kółkach większej średnicy.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając rower dla dziecka?

Rower jest dla dziecka doskonała formą rozrywki, sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu. Nie ulega wątpliwości, że kupując maluchowi pierwszy rower, zastanawiasz się, jaki wybrać, by spełnił swoje zadanie. Jak już wspominaliśmy, bardzo ważny jest rozmiar kół, ale równie ważny, jeśli nie ważniejszy jest rozmiar ramy. Zawsze przed zakupem konkretnego rowerka przymierz jego wysokość do dziecka. Zbyt wysoki rower uniemożliwi wsiadanie na niego, a może być nawet niebezpieczny dla malucha, który dopiero uczy się utrzymywać równowagę. Nie warto kupować roweru „na zapas”, większego, niż aktualnie wymaga tego dziecko. Taki rower z pewnością nie będzie użytkowany do momentu, aż dziecku zacznie być na nim po prostu wygodnie. Źle dobrany rower zwiększa ryzyko upadków, dlatego rozwaga i zdrowy rozsądek są przy wyborze rowerka dla maluszka najważniejsze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here