Już kilkunastomiesięczne maluchy doskonale radzą sobie z użytkowaniem rowerka biegowego. Rodzice zastanawiają się często, jaki rowerek wybrać, by dziecko dobrze się bawiło, weszło w rowerowy świat, a jednocześnie by było bezpieczne. Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Czym jest rowerek biegowy?

rowerek biegowy dla dzieci
fot. Pixabay.com

Rowerek biegowy zarezerwowany jest dla najmłodszych „rowerzystów”. Jego użytkowanie polega na wykonywaniu ruchów bardzo zbliżonych do chodzenia. Dziecko wsiada na taki rowerek podobnie, jak wsiada się na duży rower, a nóżkami odpycha się od podłogi zamiast pedałować. Początkowo zabawa jest trudna i opiera się głównie na mało zgrabnym odpychaniu się. Kiedy jednak dziecko nabierze nieco wprawy, rozpędza się i odrywa nogi od ziemi, utrzymując równowagę. Rowerek biegowy jest pierwszym krokiem do nauki jazdy na prawdziwym rowerze. Nie posiada napędu, nie ma pedałów. Jest prosty w swojej budowie, ale jednocześnie niezwykle atrakcyjny dla malucha. Dziecko, jeżdżąc na takim rowerku, rozwija swoją umiejętność sterowania oraz wyczucie równowagi. Jeśli kilkunastomiesięczne dziecko zacznie naukę jazdy na biegówce, nauka na prawdziwym rowerku będzie o wiele prostsze z uwagi na wyćwiczoną równowagę. Rowerek biegowy sprawdza się w domu, ale także na spacerze. Biegówki są przeznaczone dla dzieci w wieku 2 do 4-5 lat o wzroście między 80 a 110 cm.

Zalety rowerków biegowych

Rowerki biegowe mają mnóstwo zalet. Wśród nich należy wspominany już wszechstronny rozwój dziecka podczas jazdy. Dzięki temu, że nogi wciąż mają kontakt z podłogą, utrata równowagi na takim rowerku jest niema niemożliwa. Dziecko rozwija w sobie poczucie równowagi, by później bez trudności przesiąść się na wyższy model rowerka. Biegówki nie pozwolą osiągnąć zbyt dużej prędkości na płaskich powierzchniach, więc nawet, jeśli dojdzie do upadku, dziecku nie stanie się krzywda.

Większość z nas zapewne pamięta rowerki z bocznymi kółkami, na których zdobywaliśmy swoje pierwsze rowerowe doświadczenia. To dobry i skuteczny sposób, ale zajmuje sporo czasu. Lepszym rozwiązaniem jest zakup rowerka biegowego, który błyskawicznie wprowadzi dziecko w zasady jazdy na rowerze. Wiemy przecież, że dziecko najlepiej uczy się poprzez naukę. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie zagadnień z książek, ale także ruchów i czynności.

Rowerek biegowy- co z hamulcami?

rowerek biegowy dla dziecka
fot. Pixabay.com

Większość rowerków biegowych posiada hamulec z tyłu. To bezpieczne rozwiązanie, większość dzieci szybko uczy się z niego korzystać. Jeżeli jednak rowerek nie posiada hamulca, nic nie szkodzi. Stopy dziecka i tak ciągle są przy ziemi, mogą więc również zahamować pojazd. Jeśli jesteś na etapie zastanawiania się, jaki rower wybrać dla malucha, postaw na model z hamulcem, szczególnie, jeśli planujecie wspólne, dalekie wycieczki. Jeśli na trasie znajdą się jakieś zjazdy, samo hamowanie butami może okazać się niewystarczające.

Regulacja rowerka biegowego

Rowerek dla maluszka powinien mieć niski przeskok, by dziecko mogło swobodnie na niego wsiadać. Ważne jest także, by rower posiadał regulację siodełka, które będzie rosło razem z dzieckiem. Rowerek biegowy powinien posiadać prawdziwe, gumowe opony z dętkami. Plastikowe alternatywy zupełnie się nie sprawdzają, szczególnie, gdy zamierzasz zabrać dziecko na przejażdżkę poza dom. Niektóre rowerki posiadają podnóżki. Sprawdzają się one szczególnie w przypadku starszych dzieci, które potrafią już rozpędzić się na rowerku i potrzebują podpory dla stóp.

Wygląd rowerka biegowego

Tutaj ogranicza nas już tylko wyobraźnia. Wybierając rowerek dla dziecka, pozwól mu na uczestnictwo w tym wyborze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by maluch samodzielnie wybrał rowerek o takim kolorze i motywie, jaki przypadnie mu do gustu. Biegówki często posiadają dodatkowe wyposażenie, np. chorągiewki, piszczałki czy wiatraki. O ile takie detale nie będą dziecka rozpraszać, ich zastosowanie może urozmaicić aktywnie spędzany czas. Rowerek biegowy zapewni dziecku wiele godzin rozrywki i będzie dobrym wstępem do dalszej edukacji ruchowej malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here