Dzieci uwielbiają ruch, dlatego jazda na rowerze jest dla nich jedną z najbardziej lubianych form spędzania wolnego czasu. Rodzice często zastanawiają się, jaki rower kupić, jak dobrać go we właściwy sposób. To rzeczywiście nie lada zadanie. Należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, o których dowiesz się w dalszej części artykułu.

Dlaczego odpowiedni dobór rowerka jest tak ważny?

rower dla dziecka
fot. Pixabay.com

Tylko właściwie dobrany rowerek dla malucha będzie zapewniał dziecku 100% bezpieczeństwa. Rower nie może być ani zbyt mały, ani zbyt duży w stosunku do wzrostu dziecka. Musi umożliwić maluchowi swobodne wsiadanie i zsiadanie z rowerka. Oprócz wielkości rowerka, należy zwrócić także uwagę na średnicę kół i wygodne siodełko. To wszystko w połączeniu sprawi, że rowerek będzie dla dziecka komfortowy, a o ono samo będzie chętnie z niego korzystać.

Wielkość rowerka dla 4-latka

Dzieci w wieku 4-6 lat powinny mieć rower z kołami o średnicy 16”. To jednak, że jakaś tabela podaje takie dane nie jest wcale wyznacznikiem. Dzieci są różne, dlatego zawsze przed zakupem rowerka należy zmierzyć dziecko, a konkretnie zmierzyć długość jego nóżek. Średnica 16” będzie odpowiednia dla dziecka, które ma 48 cm wzrostu. Jeśli dziecko mimo wieku jest wyższe, rowerek powinien być już większy. Wato pamiętać o tym, że mniejsze koła pozwalają na bardziej precyzyjne manewry, a niska rama pozwala na szybkie zeskoczenie z rowerka.

Czy rowerek dla 4-latka nadaje się także dla 3-latka?

Według tabeli wzrostu dziecka i rozmiaru odpowiedniego dla niego rowerka, rowerki z 16” kołami są za duże dla 3-latków. Różnica wieku jest niewielka, ale jest to czas, w którym dzieci bardzo intensywnie rosną. Dla 3-latków lepiej więc zakupić rowerek biegowy z kołami o średnicy 10 lub 12”. To doskonały wstęp do nauki prawdziwej jazdy na rowerze. Rowerek biegowy nie posiada pedałów, a napędza się go siłą mięśni. Dzięki jeździe na takim rowerku, późniejsza nauka jazdy na dużym rowerze będzie o wiele większa.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Tutaj nie ma gotowych rozwiązań. Dla nas jazda na rowerze wydaje się bardzo naturalna i normalna, dziecko jednak napotka mnóstwo trudności podczas pierwszych chwil na dwóch kółkach. Zwróć uwagę na dobór miejsca nauki- podłoże powinno być równe i w miarę możliwości miękkie, by w razie ewentualnego upadku, którego trudno będzie uniknąć, maluchowi nic się nie stało. Idealnie sprawdzi się wykoszony, równy trawnik. Sporo kontrowersji budzi popularny kijek, który rodzice montują do tyłu rowerka. Taki sposób nauki jest może skuteczny, ale z pewnością nie jest bezpieczny. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zamontowanie bocznych kółek do rowerku. Dziecko będzie czuło się stabilniej, jednak nie stosuj tego rozwiązania zbyt długo. To pomoc tylko na pierwsze chwile nauki jazdy, później trzeba już ćwiczyć równowagę samodzielnie.

Jakie dodatkowe akcesoria przydadzą się 4-latkowi?

rower dla dziecka
fot. Pixabay.com

Absolutnym „must have” każdego wyposażenia do roweru jest kask. Uchroni on głowę malucha przed ewentualnym urazem w razie wypadku. Przydatne są także ochraniacze na kolana i łokcie, choć powodują one pewne ograniczenia ruchów i nie każdy maluch będzie chciał z nich korzystać. Oprócz tych oczywistych elementów wyposażenia, możesz dokupić elementy dodatkowe taki, jak np. koszyczek, piszczałka czy błotnik. Wszystkie takie dodatki znacznie podniosą funkcjonalność sprzętu, ale nie montuj ich zbyt szybko, ani wszystkich naraz. Pamiętaj o tym, że każdy dodatkowych ciężar może powodować większe trudności z opanowaniem równowagi i sterowaniem rowerkiem.

Czy warto kupić rowerek 4-latkowi?

Oczywiście, że tak! Pomijając już fakt, że to najlepszy wiek na naukę jazdy, dzieci po prostu uwielbiają tą formę spędzania czasu! Każde dziecko lubi aktywność, ruch, rozpiera je energia. Rower jest dobrym sposobem na wyładowanie tych niespożytych jej pokładów. Im wcześniej rozpoczniesz naukę jazdy na rowerze, tym lepiej. Rowerek dla 4-latka jest najczęściej drugim rowerem malucha, który już wcześniej próbuje swoich sił i oswaja się z rowerkiem biegowym. Z takimi dwoma kółkami radzą sobie już 2-letnie dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here