Pierwsza Komunia Święta jest niezmiennie okazją do podarowania dziecku roweru. Choć dzisiejsze prezenty bywają często bardziej wyszukane, rower wciąż pozostaje prezentem zawsze odpowiednim i sprawiającym radość. Jaki rower kupić z okazji Pierwszej Komunii i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Jaki rozmiar roweru?

rower dla dziecka
fot. Pixabay.com

Dziecko przystępujące do komunii ma zwykle 9-10 lat. To okres, w którym dzieci rosną naprawdę szybko, a tempo ich wzrostu jest bardzo zróżnicowane, To dlatego wybór właściwego rozmiaru roweru może być naprawdę trudne. Najlepiej byłoby przymierzyć wysokość ramy roweru do dziecka, ale nikt nie chce, by dziecko domyśliło się, jaki prezent dostanie. Możesz jednak spróbować zmierzyć rowerek do dziecka o podobnym wzroście. Przeciętny wzrost dziecka w tym wieku mieści się w granicach 120-150 cm, różnice są więc dość spore. Standardowym rozmiarem ramy rowerka dla dzieci w wieku 9-10 lat jest rozmiar 13-14”. To znaczy, że koła powinny mieć średnicę 24-26”. Jeśli dziecko ma 150cm wzrostu, nic nie stoi na przeszkodzie, by rowerka dla niego poszukać wśród kolekcji dla dorosłych.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie roweru?

Sprawdź przede wszystkim jakość osprzętu. Wiele rowerów posiada osprzęt Shimano, zapewniający komfortową i bezpieczną jazdę. Zwróć szczególną uwagę na hamulce. Hamulce tarczowe zapewniają znacznie lepsze i precyzyjniejsze hamowanie, są bardzo polecane dla młodzieży i dzieci. Decydując się na zakup roweru da dziecka, weź pod uwagę nie tylko średnicę kół i wysokość ramy, ale także wysokość kierownicy i możliwość jej regulacji. Nie bez znaczenia pozostaje fakt siodełka- powinno być miękkie i wygodne, powinno także mieć możliwość regulacji. Twarde i niekomfortowe siodełko potrafi szybko zniechęcić do korzystania z roweru. Wybierz siodełko miękkie i wygodne, zachęcające dziecko do aktywnego korzystania z dwóch kółek.

Dodatkowe wyposażenie

rower dla dziecka
fot. Pixabay.com

Wyposażeniem dodatkowym, a jednocześnie obowiązkowym jest kask. Kask chroni głowę przed niebezpiecznymi urazami  powstającymi w wyniku upadków. Powinien być zakładany przy każdej przejażdżce. Warto uczyć dziecko korzystania z kasku już o wiele wcześniej- np. przy zakupie rowerku dla 4-latka czy nawet przy korzystaniu z rowerka biegowego. Oprócz kasku, warto zainwestować z koszyk, piszczałkę czy błotnik. To elementy wyposażenia, które uczynią jazdę przyjemniejszą.

Czy rower to dobry prezent na Pierwszą Komunię?

Dzisiaj, gdy dzieci dostają w prezencie laptopy, tablety czy telefony, zastanawiamy się, czy rower będzie w ogóle dobrym prezentem. Kiedyś był szczytem marzeń, dzisiaj właściwie każdy ma rower. Niezmiennie jednak, rower jest bardzo trafnym prezentem. Dziecko ucieszy się z pewnością, nawet jeśli ma mniejszy rowerek, z którego i tak lada dzień wyrośnie. Jazda na rowerze to bardzo zdrowa aktywność fizyczna, motywująca do ruchu, wysiłku i dotleniania organizmu. To także sposób na zdobywanie przez dziecko nowych znajomości. Trudno byłoby zliczyć wszystkie zalety jazdy na rowerze. Zdecydowanie, rower będzie doskonałym prezentem na Pierwszą Komunię, znacznie lepszym od tabletu czy laptopa. Jazda na rowerze uczy koncentracji, umiejętności skupienia się na czynności w pełni. Rozwija motorykę, poprawia koordynację, a do tego jest doskonałą zabawą.

Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze?

Pierwsze próby jazdy na rowerku biegowym możesz podjąć już, kiedy dziecko ma 2-3 latka. To dobry moment na stopniowe wprowadzanie go do tej czynności. Rowerek biegowy nie ma pedałów, a napędza się go jedynie siłą swoich nóg. Później, gdy dziecko jest nieco starsze, możesz postawić już na poważny rower. Sprawdzą się typowe rowery dla 4-latków, dostosowane do wzrostu dziecka. Wiek 9-10 lat to już wiek, w którym dziecko świetnie radzi sobie jeżdżąc na dwóch kółkach, a nowy rower znacznie poprawi jakość i wrażenia z jazdy. Warto wdrażać w to dziecko od najmłodszych lat, bo im wcześniej zaczniesz, tym późniejsza nauka będzie prostsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here