Odkurzacz ręczny jest jednym z rodzajów odkurzaczy, które znajdą swoje zastosowanie w każdym domu. W jakich sytuacjach sprawdzi się odkurzacz ręczny i czy warto go zakupić?

Czym jest odkurzacz ręczny?

Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacz ręczny to urządzenie o niewielkich gabarytach, pozwalających na trzymanie w dłoni. Jest to urządzenie przenośne, w pełni mobilne i samodzielne, dzięki czemu wyjątkowo uniwersalne. Dzięki niewielkim rozmiarom, odkurzacz ręczny jest o wiele wygodniejszy niż model standardowy odkurzacz przewodowy, jest także bardziej precyzyjny.  Dociera wszędzie tam, gdzie nie bylibyśmy w stanie dotrzeć zwykłym odkurzaczem. Mimo to jednak, odkurzacz ręczny nie zastąpi standardowego sprzętu o większej mocy, stanowi jedynie jego uzupełnienie.

Kiedy przyda je się ręczna wersja odkurzacza?

Odkurzacz ręczny przydaje się w wielu sytuacjach. Jeżeli odkurzasz pokój i nie możesz dotrzeć dużym odkurzaczem w niewielkie szczeliny pomiędzy meblami czy pod łóżkiem, odkurzacz ręczny poradzi sobie z tym doskonale. Tego typu sprzęt często stosowany jest nie tylko w domu, ale także w samochodzie. Wersje samochodowe często mają możliwość podpięcia do gniazda zapalniczki, co również jest sporym ułatwieniem. Mówiąc najprościej, odkurzacz ręczny sprawdzi się wszędzie, gdzie nie dotrzesz zwykłym odkurzaczem
o standardowych wymiarach.

O czym pamiętać, kupując odkurzacz ręczny?

odkurzacz ręczny
fot. Pexels.com

Podejmując decyzję o zakupie odkurzacza, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, istotne jest podjęcie decyzji, czy odkurzacz ma być przewodowy, czy może bezprzewodowy.  Ręczne odkurzacze bezprzewodowe są o tyle wygodne, że nie wymagają ciągnięcia ze sobą kabla. Podnosi to precyzję i wygodę ruchu. Wadą jest jednak fakt, że tego typu modele posiadają wbudowany akumulator, który musi być ładowany. Co prawda, fakt braku kabla pozwala na korzystanie z odkurzacza w każdym miejscu i w każdym czasie, jednak czas ten jest ściśle uzależniony od naładowania akumulatora. Standardowo, czas pracy na jednym ładowaniu to maksymalnie 30 minut. Jest to czas, w którym z pewnością zdążyć posprzątać samochód, czy niewielkie przestrzenie w pokoju, jednak niekoniecznie wystarczy Ci czasu na odkurzenie trudnodostępnych miejsc w całym domu.

Istotne parametry odkurzaczy ręcznych

Istnieje kilka parametrów, które warto szczególnie wziąć pod uwagę przy zakupie odkurzacza ręcznego.

Moc

odkurzacz ręczny przewodowy
fot. Pixabay.com

Moc urządzenia to parametr istotny nie tylko w przypadku odkurzacza ręcznego, ale każdego innego- zarówno workowego, bezworkowego czy piorącego. Od mocy zależy wydajność urządzenia. Przyjmuje się zasadę, że im moc jest wyższa, tym więcej zanieczyszczeń odkurzacz jest w stanie usunąć. Trzeba tylko pamiętać o tym, że wyższa moc to także wyższy pobór energii.

Pojemność zbiornika na zanieczyszczenia

Tutaj zasada jest prosta. Duży pojemnik to rzadsze jego opróżnianie, ale wyższa waga całego urządzenia. Mały pojemnik to niska waga i wygoda, ale jednocześnie konieczność częstego opróżniania. Co jest lepszym wyborem? To już kwestia indywidualna. Najlepiej znaleźć rozwiązanie pośrodku i wybrać pojemnik, którego nie trzeba będzie opróżniać w trakcie odkurzania, ale który nie podniesie znacząco wagi całego urządzenia.

Dodatkowe wyposażenie

Większość modeli odkurzaczy ręcznych posiada całą gamę dodatkowych końcówek i szczotek, które podnoszą funkcjonalność urządzenia. Niektóre odkurzacze ręczne, podobnie jak odkurzacze piorące, posiadają funkcję pracy również na mokro, co sprawia, że stają się urządzeniami wielofunkcyjnymi. Przy zakupie odkurzacza warto zwrócić uwagę, czy dodatkowe wyposażenie znajduje się w komplecie.

Czy warto zakupić odkurzacz ręczny?

Oczywiście, że warto! Co prawda, odkurzacz ręczny nie zastąpi standardowego odkurzacza, będzie jednak jego świetnym dopełnieniem. Pozwoli na zachowanie czystości nawet w trudno dostępnych miejscach, przyda się także przy czyszczeniu tapicerki samochodowej. Taki odkurzacz nie zajmuje zbyt dużo miejsca, zazwyczaj mieści się w niewielkim pudełku, które możesz zamknąć w szafie. Bez względu na to, czy postawisz na wersję przewodową czy bezprzewodową, odkurzacz ręczny stanie się wiernym towarzyszem Twoich obowiązków domowych, czyniąc je przyjemniejszymi i mniej absorbującymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here