Pralka jest jednym z najważniejszych urządzeń w każdej łazience czy kuchni. Używasz jej prawie codzienne, ułatwiając sobie życie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli pralek, różniących się między sobą ceną, wymiarami
i funkcjami. Wybór tej odpowiedniej może być więc nie lada zadaniem. Na co zwrócić baczną uwagę, decydując się na zakup pralki?

Jakie funkcje powinna posiadać dobra pralka?

pranie wiszące na sznurkach
fot. Pixabay.com

Podstawową funkcją każdej pralki jest pranie i odświeżanie ubrań. Do pralki wrzucamy ubrania zarówno poplamione, jak i po prostu użyte, które chcemy odświeżyć. W zasadzie każdy model pralki, jaki tylko możecie zakupić w sklepie z tymi zadaniami poradzi sobie świetnie. Dobra pralka posiada jednak cały szereg funkcji, które w znaczący sposób ułatwiają korzystanie z niej.

Przede wszystkim, dobrą pralkę poznasz po ilości dostępnych programów prania. Możesz wybrać pranie codziennie, krótkie i w średniej temperaturze. Ręczniki możesz wyprać w temperaturze o wiele wyższej, a wełniany sweter najlepiej wyprać w programie przeznaczonym do prania ubrań wełnianych. Regulować możesz także mocą wirowania. Im mocniejsze wirowanie, tym ubrania szybciej wyschną. Pamiętaj jednak, że zbyt silne wirowanie delikatnych ubrań może prowadzić do ich zniszczenia.

Funkcje dodatkowe ułatwiające korzystanie

Wiele nowoczesnych pralek posiada funkcje dodatkowe, które ułatwiają i usprawniają korzystanie z pralki. O jakich funkcjach mowa?

Steam Cure

Steam Cure to funkcja dostępna m.in. w pralkach Beko. Polega ona na wydzielaniu pary w bębnie pralki. Gorąca para sprawia, że ubrania są miękkie i przyjemne w dotyku, a do tego usuniętych jest większość zagnieceń, prasowanie w większości przypadków nie jest więc konieczne. Funkcja pary ma też swoje zalety pod kątem higieny, bo gorąca para doskonale zabija bakterie i drobnoustroje.

Sterowanie zdalne

kot wspinający się po pralce
fot. Pixabay.com

Nowoczesna technologia stoi w służbie ułatwiania nam życia. Nie inaczej jest również w przypadku pralek. Mnóstwo dzisiejszych modeli posiada wbudowany system Bluetooth lub możliwość połączenia z siecią wi-fi, co daje ogromne możliwości. Do takich pralek dedykowane są aplikacje, pozwalające na zdalne sterowanie urządzeniem. Za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji możesz uruchomić pralkę, wyłączyć ją, a także podejrzeć postępy w praniu. Możesz także wybierać i modyfikować wybrany program prania. Jedną z takich aplikacji jest HomeWhiz.

Eco Bubble

Eco Bubble to funkcja dostępna w pralkach marki Samsung. Polega na wytwarzaniu delikatnych bąbelków podczas prania. Bąbelki te wnikają między włókna tkaniny, co ułatwia i przyspiesza usunięcie brudu i plam. Technologia Eco Bubble pozwala na zaoszczędzenie nawet 70% energii.

Możliwość dodawania ubrań w trakcie prania

Jeśli zdarzają Ci się sytuacje, w których zapominasz o włożeniu do pralki wszystkich ubrań wymagających prania, idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie model pralki z możliwością dorzucenia ubrań podczas prania. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie, kiedy w domu mieszkają dzieci, a zawieruszone skarpety nie są żadną nowością.

A może pralko-suszarka?

Obecnie na rynku ogromną popularnością cieszą się pralko-suszarki. Są to urządzenia, które nie tylko piorą, ale także suszą wyprane ubrania. Jedno urządzenie, a tyle korzyści! Decydując się na zakup pralko-suszarki, możesz na stałe już zrezygnować ze składanej suszarki w piwnicy czy na ogrodzie- nie będą Ci już więcej potrzebne. Wiele osób martwi się, że suszarka pochłania mnóstwo energii elektrycznej. Oczywiście, zużycie prądu przy stosowaniu suszarki będzie nieco większe, jednak dzisiejsze urządzenia są energooszczędne, a różnice w kwocie rachunków za prąd nie będą z pewnością zbyt duże.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki?

Decydując się na zakup pralki, weź pod uwagę kilka istotnych parametrów. W zależności od metrażu Twojej łazienki czy kuchni, możesz wybrać pralkę o standardowych wymiarach bądź pralkę slim lub super slim. Wszystkie modele tego rodzaju ładowane są od przodu, a różnią się głębokością. Istnieją jeszcze pralki ładowane od góry, które sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Oprócz rozmiaru, nie bez znaczenia pozostaje także ładowność pralki, a także jej energooszczędność i głośność pracy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here