W każdej łazience czy w kuchni musi znaleźć się miejsce na pralkę. Czasami znalezienie takiego miejsca to nie lada wzywanie, w końcu pralka nie należy do filigranowych urządzeń. Na szczęście, na rynku dostępne są pralki w kilku wymiarach, co pozwala na dostosowanie urządzenia do każdego wnętrza. Jaką pralkę wybrać do małego mieszkania?

Wymiary pralek

bęben pralki
fot. Pixabay.com

W sklepach dostępnych jest kilka wariantów, jeśli chodzi o wymiary pralek. Zastanawiając się, jaką pralkę kupić, musisz wziąć pod uwagę metraż Twojej łazienki. Upewnij się, że drzwiczki pralki mogą się swobodnie otwierać, nie kolidując z niczym. Dobierz również właściwą ładowność, aby pralka spełniła oczekiwania Twoje i Twojej rodziny.

 

Pralki standardowe

Standardowe wymiary pralek to 50-65 cm głębokości oraz 50-60 cm szerokości. Takie pralki są spotykane najczęściej i w większości przypadków są dobrym wyborem. Standardowa pralka doskonale sprawdzi się w domu, w którym mieszka mała rodzina.  Takie wymiary pralki to jednocześnie dość duży wsad, a więc większa ilość wypranych naraz ubrań.  Pralki o standardowych wymiarach dostępne są w wersjach wolnostojących, jak i do zabudowy. W tych rozmiarach dostępne są również suszarki i pralko-suszarki, co pozwala na ustawienie urządzeń jedno pod drugim dla oszczędności miejsca.

Pralki slim

Pralki slim to urządzenia o znacznie mniejszej głębokości, wynoszącej zaledwie około 40 cm. Mała głębokość wiąże się z mniejszym wsadem, ale także mniejszą ilością wymaganego miejsca. Takie pralki sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach, np. w bloku, gdzie łazienki są zazwyczaj o bardzo niewielkich metrażach.

Pralki superslim

Modele superslim to pralki o najmniejszych dostępnych wymiarach. Wyróżniają się głębokością rzędu 34 cm, co pozwala na ich zastosowanie nawet w bardzo małych łazienkach. Takie pralki mają jeszcze mniejszy wsad, co może być pewnym ograniczeniem. Doskonale sprawdzą się jednak w małej łazience np. w bloku.

Suszarka slim

Co ciekawe, w  wersji slim występują nie tylko pralki, ale także pralko-suszarki. Oznacza to, że nawet właściciele niewielkich łazienek czy kuchni wcale nie muszą rezygnować z ułatwienia, jakie daje suszarka automatyczna.

Jaką ładowność wybrać?

pranie rozwieszone na sznurkach
fot. Pixabay.com

Ładowność pralki to waga ubrań, jakie możesz wyprać w pralce jednorazowo. Małe pralki o ładowności 4-5 kg sprawdzą się w przypadku singla. Nieco większe modele o ładowności 6-7 kg w zupełności wystarczą dla rodziny z jednym dzieckiem. Jeżeli rodzina jest większa, a w domu mieszka dwoje lub więcej dzieci, konieczny będzie  zakup pralki o ładowności powyżej 7 kg.

A co, jeśli łazienka wciąż jest zbyt mała?

Jeżeli nawet model pralki superslim nie jest na tyle mały, by zmieścić się do Twojej łazienki, możesz rozważyć zakup pralki ładowanej od góry. Takie rozwiązanie daje oszczędność miejsca, bo nie musisz zostawiać wolnej przestrzeni przed pralką, jak ma to miejsce w przypadku pralek ładowanych od frontu. Dzięki temu, że pralka otwiera się od góry, możesz wkomponować ją w rząd mebli czy innych urządzeń i nie martwić się, czy drzwiczki będą się swobodnie otwierać. Pralki ładowane od góry ciągle są popularne, a swoimi funkcjami wcale nie ustępują pralkom ładowanym od frontu.

Oddzielna pralnia w domu

Zupełnie inną alternatywą jest umieszczenie pralki w innym niż łazienka pomieszczeniu. Nieliczni mogą pochwalić się odrębną pralnią, która jest spełnieniem marzeń niejednej kobiety. Oddzielna pralnia to miejsce, w którym stanie pralka, ewentualnie suszarka automatyczna lub po prostu składana. Wydzielenie takiego miejsca daje niesamowity komfort. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić, a dla mieszkańców niewielkich mieszkań to właściwie zadanie nierealne. W takim przypadku warto zastanowić się, czy nie lepiej będzie umiejscowić pralkę w kuchni, zamiast łazienki? Jeżeli w kuchni masz odpowiednią ilość miejsca, z powodzeniem może tam stanąć pralka. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, by nie zabierać sobie cennej przestrzeni w wygodnej łazience, a także po to, by móc łączyć robienie prania z innymi obowiązkami domowymi, np. z gotowaniem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here