Obecnie na rynku niezwykła popularnością cieszą się pralko-suszarki. Jak sama nazwa wskazuje, pralko-suszarka to połączenie zwykłej pralki bębnowej z automatyczną suszarką do ubrań. Czy warto zakupić to urządzenie? Jakie ma zalety, a jakie wady?

Jak działa pralko-suszarka?

pralka i suszarka
fot. Pixabay.com

Pralko-suszarka to urządzenie 2w1. Jeśli mowa o funkcjach prania, zazwyczaj nie różnią się one od funkcjami od zwykłych pralek. Podobnie jak one, posiadają programy prania, możemy sterować czasem prania, temperaturą i mocą wirowania. Od zwykłych pralek pralko-suszarki różnią się wbudowaną pompą ciepła, która pozwala na automatyczne suszenie ubrań tuż po ich wypraniu. W efekcie otrzymujesz ubrania wyprane, odświeżone, a do tego zupełnie suche, gotowe do użycia.

Zalety pralko-suszarki

Za popularnością pralko-suszarek stoją liczne zalety, którymi cechują się te urządzenia. Przede wszystkim, zaletą jest znaczne ułatwienie naszego życia. Nie każdy posiada w swojej łazience na tyle miejsca, by swobodnie ustawić tam składaną suszarkę na ubrania. Poza tym, kiedy prania jest więcej, taka składana suszarka może okazać się niewystarczająca. Pralko-suszarka jest urządzeniem 2w1, łączy w sobie dwa oddzielne urządzenia, co sprawia, że oszczędzamy pieniądze i miejsce. Pralko-suszarki to także urządzenia o ciekawym wzornictwie, wprowadzające do wnętrza nowoczesny design.

Wady pralko-suszarek

Pralko-suszarki posiadają nie tylko zalety, ale także wady. Analizując wady tego urządzenia, możemy rozpatrywać je w dwojaki sposób- mówimy o wadach pralko-suszarki w stosunku do osobnych urządzeń, czyli pralki i suszarki, ale możemy także rozważać wady suszarki w ogóle.

Pralko-suszarka zamiast osobnej suszarki?

kobieta wyciąga pranie z pralko-suszarki
fot. Pixabay.com

Pralko-suszarka to niewątpliwa oszczędność miejsca. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ładowność pralki nie jest taka sama, jak ładowność suszarki. Oznacza to, że jeżeli pralka ma ładowność 8 kg, to tyle ubrań możesz w niej wyprać, ale wysuszyć możesz o około 3kg mniej. Oznacza to, że część ubrań musisz wyjąć i przechować, aż reszta ubrań zdąży się wysuszyć. Minusem jest fakt, że w przypadku dwóch oddzielnych urządzeń, pranie i suszenie mogłoby odbywać się jednocześnie, to jednak oczywiście, wygeneruje zdecydowanie wyższe zużycie energii elektrycznej. Wiele osób uważa, że pralko-suszarki częściej niszczą ubrania, powodując ich przesuszenie. Może tak się dziać w przypadku bardzo delikatnych ubrań. Suszarki natomiast suszą delikatniej, a dodatkowo bardziej oszczędnie, co jest dla nas korzystne.

Wady suszarki

Mimo, że zarówno suszarki, jak i pralko-suszarki cieszą się ogromną popularnością, wciąż nie brakuje sceptyków takiego rozwiązania. Największym i w zasadzie jedynym minusem tego urządzenia są koszty eksploatacyjne. Warto pamiętać o tym, że suszarki i pralko-suszarki wykorzystują wodę również do suszenia, więc jej pobór wzrasta. Wyższy jest także pobór energii elektrycznej, a to generuje oczywiście wyższe rachunki. Ponadto, jeżeli zdecydujesz się na zakup pralko-suszarki bez pompy ciepła, koszty eksploatacyjne będą jeszcze wyższe.

Czy warto zainwestować w pralko-suszarkę?

Pralko-suszarki i suszarki to urządzenia, które znacząco podnoszą komfort naszego życia. Niewątpliwie, ich użycie nie jest tanie, jednak wygoda, jaką daje automatyczne suszenie ubrań bez konieczności rozwieszania ich na kaloryferach w całym domu jest naprawdę warta każdej ceny. Suszarki i pralko-suszarki są przydatne szczególnie w domach, gdzie mieszka więcej osób lub gdzie mieszkają dzieci. Wówczas ubrań do suszenia jest mnóstwo, a żadna składana czy podwieszana pod sufitem suszarka nie ma aż takiej pojemności. W takim przypadku urządzenie do suszenia ubrań będzie strzałem w dziesiątkę. Warto jednak pamiętać, że jeśli tylko metraż pomieszczenia na to pozwala, dobrze jest zamiast urządzenia 2w1 postawić na dwa osobne urządzenia. To daje znacznie większe możliwości i wyższą wydajność, a wbrew pozorom, również oszczędność. Suszarki mają wyższą pojemność i dają o wiele lepsze efekty suszenia niż pralko-suszarki.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here