Dawniej pralki ładowane od góry utożsamiane były z tradycyjnymi „franiami” i właściwie nie było dla nich żadnej alternatywy. Później pojawiły się pralki ładowane od frontu, które zdominowały swoje poprzedniczki. Czy dzisiaj jeszcze korzysta się z pralek ładowanych od góry?

 

Czym cechują się pralki ładowane od góry?

pralka ładowana od góry
fot. Pixabay.com

Dzisiejsze pralki ładowane od góry w niczym nie przypominają starych „frani”, których główną i jedyną funkcją było proste pranie, bez żadnych udogodnień. Dzisiejsze pralki tego typu mają zupełnie inne działanie, posiadają także zaawansowane funkcje, zupełnie, jak pralki ładowane od frontu. Są proste w obsłudze, co sprawia, że nadają się świetnie także dla seniorów.

 

Kiedy pralka ładowana od góry będzie dobrym rozwiązaniem?

Pralki ładowane od góry świetnie sprawdzą się w małych łazienkach. Ich szerokość nie przekracza zazwyczaj 40 cm, co pozwala na wstawienie pralki w niemal każdą wnękę. Nie musisz również zostawiać wolnego miejsca przed pralką, w przeciwieństwie do modeli ładowanych od frontu. Jeżeli więc metraż Twojej łazienki jest mocno ograniczony, pralka ładowana od góry może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Nie traktuj tych pralek jako gorszych- dzisiejsze modele posiadają niemal te same funkcje, co ich odpowiedniki ładowane od góry. Większość czołowych marek zresztą oferuje zarówno pralki ładowane od frontu, jak i od góry, co daje nam pełną wolność wyboru.

Wady i zalety pralek ładowanych od góry

Jak każde urządzenie, tak i pralki ładowane od góry mają zarówno zalety, jak i wady. Do zalet należy oczywiście niewielki rozmiar, pozwalający na zastosowanie w każdej łazience. Zaletą jest także fakt, że pralki tego typu są bardzo łatwe w obsłudze i zdecydowanie rzadziej się psują w porównaniu do pralek ładowanych od frontu. Dużym plusem jest niska cena, znacznie niższa w porównaniu z pralkami ładowanymi od frontu czy pralko-suszarkami.

Wadą pralki ładowanej od góry jest standardowa pojemność. Pralki tego typu są dość głębokie, ale ładowność zazwyczaj jest ta sama i nie przekracza 6kg, co dla niektórych może okazać się wadą. Wadą jest także fakt, że podczas prania nie mamy możliwości dołożenia dodatkowych ubrań, co jest możliwe w wielu modelach innych pralek. Pralki ładowane od góry mają wiele funkcji, ale zazwyczaj ich liczba jest jednak mniejsza niż w przypadku pralek ładowanych od frontu. Niektórzy za sporą wadę uważają brak możliwości zabudowy, co związane jest z konstrukcją urządzenia.

Jeżeli planujesz zakup pralki i suszarki, pralka ładowana od góry z pewnością się nie sprawdzi, bo będzie za bardzo wyróżniać się odmiennym wyglądem. Jeśli jednak szukasz urządzenia prostego, a funkcjonalnego i niezawodnego, pralka ładowana od góry będzie doskonałym rozwiązaniem.

Czy warto zakupić pralkę ładowaną od góry?

pralka ustawianie programatora
fot. Pixabay.com

To zależy od oczekiwań użytkownika. Jedni stawiają na wygodne pralko-suszarki, inni

oczekują, że pralką będzie można sterować zdalnie, a jeszcze inni cenią sobie prostotę i minimalizm. Dla tych ostatnich, pralka ładowana od góry będzie doskonałym rozwiązaniem. Warto podkreślić, że użytkowanie takiej pralki jest bardzo wygodne, szczególnie, jeśli chodzi o załadunek prania. Nie musisz się schylać, by załadować pralkę, wygodnie również wyjmiesz gotowe pranie.

Kiedy pralka ładowana od góry się nie sprawdzi?

Nie warto decydować się na taką pralkę, kiedy zamierzasz umieścić ja pod skosem lub pod szafkami łazienkowymi. Aby swobodnie otwierać klapę pralki, potrzebujesz tyle wolnej przestrzeni, ile wynosi głębokość pralki. To daje pewne ograniczenie aranżacyjne. Pralka ładowana od góry nie sprawdzi się również w kuchni, jeśli chcemy umieścić ją w rzędzie szafek pod blatem. W takim przypadku korzystanie z pralki byłoby niemożliwe. Jeśli planujesz umieszczenie pralki w kuchni, postaw na pralkę czy pralko-suszarkę pod zabudowę. Pralka ładowana od góry natomiast jest rozwiązaniem przeznaczonym do małych łazienek, szczególnie z wnękami, które dzięki takiej pralce można pomysłowo i praktycznie zaaranżować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here