Producenci dzisiejszych modeli odkurzaczy prześcigają się we wprowadzaniu innowacji, które mają ułatwić codzienne obowiązki użytkownikom. Jeszcze kilkanaście lat temu odkurzacze workowe były zupełnym standardem i nie było dla nich żadnej alternatywy.  Dzisiaj odkurzacze workowe są stopniowo wypierane przez modele bezworkowe. Jakie są ich zalety i czy warto w nie zainwestować?

Na czym polega działanie odkurzacza bezworkowego?

odkurzacz bezworkowy
fot. Pixabay.com

Decydując się na zakup odkurzacza, coraz częściej wybór pada na odkurzacz bezworkowy.Nazywany bywa czasem również odkurzaczem cyklonowym, a nazwa to bierze się z zasady działania tego sprzętu. Cechą charakterystyczną bezrowkowego odkurzacza jest przede wszystkim brak worka. Wszystkie zanieczyszczenia, które zbierane są przez odkurzacz, trafiają do plastikowego pojemnika. Aby mogły się tam dostać, konieczne jest wytworzenie się odśrodkowej siły wywołanej ruchem wirowym- stąd nazwa odkurzacza cyklonowego. Odkurzacz tego typu posiada wbudowany filtr powietrza, dzięki czemu powietrze, które wydostaje się ze środka odkurzacza jest czyste. Zdecydowana większość odkurzaczy bezprzewodowych to właśnie modele bezworkowe.

 

Zalety i wady odkurzaczy bezworkowych

Jeśli zastanawiasz się, jaki odkurzacz kupić, spróbujemy pomóc Ci w podjęciu decyzji o zakupie odkurzacza workowego lub bezworkowego. Zastanówmy się, jakie zalety posiada odkurzacz cyklonowy?

 • Niskie koszy eksploatacji– dzięki temu, że odkurzacz nie posiada worka, nie ma konieczności ponoszenia kosztów związanych z jego zakupem. Nazbierane zanieczyszczenia wystarczy po prostu usunąć z plastikowego pojemnika.
 • Jednakowa siła ssania– bez względu na to, ile zanieczyszczeń znajdzie się w pojemniku, odkurzacz cyklonowy zawsze będzie pracował z tą samą siłą ssania. Odkurzacze workowe natomiast pracują ze zmienną mocą ssania, zależną od poziomu zapełnienia worka.
 • Przeźroczysty pojemnik na zanieczyszczenia– dzięki niemu na bieżąco widzisz, ile kurzu uzbierało się w pojemniku, w przeciwieństwie do zwykłego worka, którego zapełnienie poznajesz tak naprawdę po zmniejszeniu siły ssania odkurzacza.

Jak widzisz, odkurzacz cyklonowy ma mnóstwo zalet. Czy ma jakieś wady?

 • Odkurzacze bezworkowe pracują nieco głośniej, niż odkurzacze workowe. Ma to związek z tym, że worek stanowi dodatkowe tłumienie, podczas gdy plastikowy pojemnik nie tłumi dźwięków pracy urządzenia.
 • Niektórzy, jako wadę odkurzaczy cyklonowych podają to, co inni uważają za zaletę, a mianowicie.. plastikowy pojemnik na kurz! Wiele osób twierdzi, że jego opróżnianie jest nieprzyjemne i niehigieniczne.
 • W zdecydowanej większości, odkurzacze bezworkowe są droższe od tych workowych.

A może jednak odkurzacz workowy?

odkurzacz bezworkowy, odkurzacz workowy
fot. Pixabay.com

Mimo, iż odkurzacze cyklonowe wypierają standardowe modele z workami, te wciąż cechują się sporą popularnością. Mają wiele zalet, ale także wad, które są zwykle decydujące przy naszej decyzji o kupnie odkurzacza.  Prześledźmy najpierw zalety takiego sprzętu:

 • Worek odkurzacza służy jednocześnie jako filtr powietrza, stanowiąc mechaniczną ochronę przed przenikaniem zanieczyszczeń. Dzięki temu wypuszczane z odkurzacza powietrze jest czyste.
 • Opróżnianie worków jest higieniczne, przebiega szybko i bez bezpośredniego kontaktu z zanieczyszczeniami.
 • Zaletą odkurzaczy workowych jest także niższa cena w stosunku do ceny odkurzaczy cyklonowych.

Warto podkreślić, że odkurzacze workowe mają także swoje wady:

 • Worki generują dodatkowe koszty. Kupując taki odkurzacz, jesteś w pewnym sensie uzależniony od producentów worków danej marki. Jeśli konkretne worki przestaną być produkowane, nie ma gwarancji, że znajdziesz odpowiadające im zamienniki.
 • Minusem jest również fakt, że nie masz kontroli zawartości worka. Jeśli nieopatrznie wciągniesz coś odkurzaczem, aby to sprawdzić, musisz rozerwać worek. Worki nie są przeźroczyste i nie możesz na bieżąco kontrolować również jego stanu napełnienia.

Reasumując- jaki odkurzacz wybrać?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zarówno modele workowe, jak i bezworkowe mają swoje wady i zalety. Przeznaczenie odkurzacza jest co prawda takie samo, inne jest jednak jego działanie, a przez to także wygoda z korzystania. Wybór odpowiedniego odkurzacza powinien więc być podyktowany przede wszystkim własnymi oczekiwaniami i preferencjami.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here