Od kiedy na rynku pojawiły się bezprzewodowe modele odkurzaczy,  pojawiło się także wiele wątpliwości. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt się nad tym problemem nie zastanawiał. Najpierw odkurzaczy nie było wcale, później było kilka modeli,
ale o tych bezprzewodowych nikt nie słyszał. Dzisiaj półki sklepowe uginają się od dostępnych modeli i powstaje dylemat- warto postawić na odkurzacz bezprzewodowy, czy może jednak pozostać przy wersji przewodowej?

Zalety i wady odkurzacza przewodowego

Odkurzacz przewodowy, czyli zasilany energią elektryczną to najbardziej standardowy model odkurzaczy, który możesz wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jaki odkurzacz kupić.  Posiada wiele zalet, spośród których na pewno warto podkreślić stały dostęp do prądu, a więc działanie wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Jedyną przeszkodą w odkurzeniu domu może być awaria czy przerwa w dostawie prądu, te jednak zdarzają się stosunkowo rzadko. Odkurzacze przewodowe nie posiadają akumulatorów, nie ma więc problemu z ładowaniem. Wystarczy tylko wpiąć wtyczkę do gniazda. Nie musisz martwić się, że energii jest zbyt mało do odkurzenia dużego domu czy mieszkania. To niewątpliwa zaleta tego typu odkurzaczy.

odkurzanie, odkurzacz przewodowy
fot. Pixabay.com

Czy odkurzacz przewodowy ma jakieś wady? Jako pewne ograniczenie można przyjąć długość kabla. Jeśli wybierzesz model o zbyt krótkim kablu, konieczność jego przepinania może okazać się irytująca. Dzisiejsze odkurzacze to w przeważającej większości odkurzacze pionowe. Modele przewodowe są nieco cięższe od tych bezprzewodowych. Wiele osób jako minus podaje konieczność szukania gniazdka i brak możliwości użycia w miejscu, gdzie tego gniazdka akurat nie ma. Zdania są więc mocno podzielone. Niektórzy uważają wręcz, że sama obecność przewodu to wada tego rodzaju odkurzaczy.

 

 

Zalety i wady odkurzacza bezprzewodowego

Alternatywą dla odkurzaczy przewodowych są modele bezprzewodowe, posiadające wbudowany akumulator. Zaletą takich sprzętów jest przede wszystkim brak konieczności ciągnięcia za sobą niewygodnych kabli. Dzięki bezprzewodowej pracy, taki odkurzacz możesz zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie będziesz go potrzebować- do garażu, na strych czy do samochodu. Nie musisz martwić się o to, czy będzie tam gniazdko elektryczne.

Takie rozwiązanie ma jednak również swoje wady. Jest nią np. pojemność akumulatora. W pierwszych produkowanych odkurzaczach bezprzewodowych, pojemność akumulatora była bardzo niska. Oznaczało to, że aby odkurzyć cały dom, konieczne było ładowanie sprzętu pomiędzy etapami pracy. Dzisiejsze odkurzacze bezprzewodowe mają akumulatory o znacznie wyższej pojemności, dzięki czemu z łatwością odkurzysz nawet duży metraż na jednym ładowaniu. Minusem może okazać się jednak to, że jeżeli po odkurzaniu nie naładujesz akumulatora, przy kolejnej próbie użycia energii może po prostu zabraknąć.

 

Jaki model odkurzacza wybrać?

odkurzacz bezprzewodowy
fot. Pixabay.com

To, jaki model wybierzesz zależne jest między innymi od tego, jakie masz oczekiwania  i w jaki sposób masz zamiar użytkować odkurzacz. Jeśli masz duży dom i mnóstwo pomieszczeń do odkurzenia, wygodniejszy dla Ciebie z pewnością okaże się lekki odkurzacz bezprzewodowy. Decydując się na niego, pamiętaj tylko o wyborze modelu
z akumulatorem o dużej pojemności. Dzięki temu na jednym ładowaniu odkurzysz cały dom. Jeżeli szukasz odkurzacza, który sprawdzi się zarówno w domu, jak i np. w garażu przy sprzątaniu w samochodzie, również odkurzacz bezprzewodowy wygrywa bezkonkurencyjnie. Wygoda, precyzja ruchu i przede wszystkim, brak konieczności ciągnięcia ze sobą przewodów pozwolą na komfortowe użytkowanie w każdych warunkach, bez względu na dostępność energii elektrycznej.

Jeżeli natomiast zależy Ci na odkurzaczu, którego nie musisz trzymać w dłoni, postaw na tradycyjny odkurzacz przewodowy. Warto podkreślić, że odkurzacze bezprzewodowe, pomimo wielu zalet, zwykle są nieco słabsze od odkurzaczy przewodowych, co sprawia, że gorzej radzą sobie z najbardziej wymagającymi zabrudzeniami.

Wybór odkurzacza nie jest łatwy. Podejmując tę decyzję, postaw przede wszystkim na swoją wygodę, komfort i indywidualne preferencje.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here