Odkurzacz jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. Szczególnie wtedy, gdy w domu są dywany, utrzymanie wnętrza w czystości bez używania odkurzacza jest niemożliwe. Odkurzacz potrzebny jest również we wnętrzach bez dywanów, do usuwania kurzu i zanieczyszczeń z paneli czy parkietu. Wybór odpowiedniego odkurzacza nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście różnych rodzajów odkurzaczy, a decyzja o jego wyborze nie zawsze jest oczywista. Jaki odkurzacz wybrać, by nie żałować swojej decyzji?

Jakie są rodzaje odkurzaczy?

Na sklepowych półkach znajdziesz różne modele odkurzaczy, które mają zupełnie różne przeznaczenie. Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów odkurzaczy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze tego najlepszego.

Odkurzacze workowe

Jednym z najbardziej tradycyjnych rodzajów odkurzaczy dostępnych na rynku są odkurzacze workowe. Ich działanie jest proste, a polega na zbieraniu kurzu i zabrudzeń do płóciennych lub papierowych worków, umieszczonych wewnątrz odkurzacza. Kiedy worek się przepełni, należy go wyczyścić- w przypadku worków płóciennych- lub wymienić na nowy- w przypadku worka papierowego.

odkurzacz przewodowy workowy
fot. Pixabay.com

Odkurzacze bezworkowe

Drugim rodzajem odkurzaczy, które doskonale sprawdzają się w każdym domu są odkurzacze bezworkowe, zwane także odkurzaczami cyklonowymi. Od modeli workowych różnią się tym, że kurz i zanieczyszczenia zbierane są nie do worków, a do plastikowego zbiornika. Ten typ odkurzacza nie posiada worka.

Odkurzacze piorące

Ciekawym rodzajem odkurzaczy są odkurzacze piorące. Tym, co wyróżnia je na tle innych modeli jest funkcja prania. Dzięki niej, odkurzacz potrafi nie tylko zebrać kurz i zanieczyszczenia, ale także z łatwością usuwa wszelkie plamy z dywanów, rozlane płyny czy inne zabrudzenia.

Odkurzacze pionowe

Bardzo popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem są odkurzacze pionowe. Od tradycyjnych różnią się pionową konstrukcją, a tym samym większą wygodą w użytkowaniu. Dostępne są odkurzacze pionowe w wersji przewodowej oraz bezprzewodowej.

Odkurzacze ręczne

Ostatnim rodzajem odkurzaczy, które również często stosowane są w domu i poza nim są odkurzacze ręczne. To niewielkie, a dzięki temu precyzyjne urządzenia, które łatwo docierają do trudnodostępnych miejsc. Działają bezprzewodowo, co jeszcze bardziej podnosi komfort ich użytkowania. Odkurzacze ręczne często używamy do czyszczenia wnętrza samochodu.

 

Jak wybrać odpowiedni odkurzacz?

Mnogość dostępnych rodzajów odkurzaczy może utrudnić wybór tego właściwego. Decydując się na zakup, weź pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie odkurzacza. Zastanów się, gdzie odkurzacz będzie stosowany- potrzebujesz modelu, który szybko odkurzy cały dom, a może szukasz małego odkurzacza, którego użyjesz nie tylko w domu, ale także w samochodzie? Przeznaczenie odkurzacza to główny czynnik jego wyboru. Weź pod uwagę także metraż swojego domu. Jeżeli będziesz odkurzać duże przestrzenie, a marzy Ci się odkurzacz bezprzewodowy, pamiętaj o wyborze takiego modelu, którego akumulator będzie wystarczający. W przeciwnym razie czeka Cię irytujące rozładowywanie się sprzętu podczas pracy. Jeżeli przestrzeń jest naprawdę duża, może się okazać, że najlepszym wyborem będzie jednak model przewodowy z długim kablem. Zbyt krótki przewód również bywa irytujący. Wybieraj takie modele, których długość przewodu nie wymaga przepinania odkurzacza do innego gniazdka przy każdej zmianie pomieszczenia.

odkurzacz bezworkowy
fot. Pixabay.com

Jeżeli posiadasz w domu dywany, z pewnością przydatny będzie odkurzacz piorący. Szczególnie w dziecięcym pokoju, gdzie tak dużo się dzieje, plamy na dywanie są niemal nieuniknione. Odkurzacz piorący łatwo i szybko się z nimi rozprawi.

Jeżeli masz w domu małe dziecko, które śpi w ciągu dnia, z pewnością potrzebujesz odkurzacza pracującego jak najciszej. Obecnie te najcichsze z dostępnych modeli pracują z głośnością poniżej 65dB. Szukaj więc takich modeli, które spełniają to kryterium.

Przy zakupie odkurzacza warto pamiętać także, że nie bez znaczenia pozostaje jego waga. Nawet, jeśli odkurzacz posiada kółeczka, ale jest ciężki, jego przesuwanie po całym domu może być uciążliwe. Wybieraj więc modele o niskiej wadze, szczególnie wtedy, gdy mają być one użytkowane przez seniora.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here