Świat się zmienia, technika idzie do przodu. Dzisiaj z komputerów korzystają już nie tylko osoby młode, ale także seniorzy. Komputer, czy to stacjonarny czy laptop, z powodzeniem może stać się sposobem na rozwój nowych pasji czy utrzymani starych znajomości. Często zastanawiamy się, jaki laptop kupić dla seniora?

Jakie cechy powinien mieć laptop dla seniora?

komputer dla seniora
fot. Pixabay.com

Decydując się na zakup laptopa dla seniora, warto wziąć pod uwagę, że seniorzy nie są zazwyczaj aż tak biegli w obsłudze skomplikowanego sprzętu elektronicznego. Technologia rozwija się naprawdę w błyskawicznym tempie, pochłaniamy wciąż nowe informacje. Osoby starsze mogą mieć z tym problem, co nie oznacza, że muszą zrezygnować z korzystania z dobrodziejstw dzisiejszej techniki.

Laptop dla seniora powinien być lekki. To oczywista cecha, której nikomu chyba nie trzeba wyjaśniać. Ponadto, ekran laptopa powinien być dość duży i czytelny. Klawiatura laptopa także powinna być czytelna i wygodna, by nie utrudniać korzystania ze sprzętu. Dobrze jest postawić na system operacyjny, który jest łatwy w obsłudze, intuicyjny i bezproblemowy. Najnowszy Windows 10 niekoniecznie będzie dobrym wyborem choćby ze względu na ogromną ilość dostępnych funkcji, z którymi senior może sobie po prostu nie poradzić.

Parametry laptopa dla seniora

W zależności od tego, w jaki sposób laptop ma być użytkowany, parametry mogą się od siebie różnić. Zazwyczaj jednak w zupełności wystarcza prosty laptop, którego używasz w domu. Seniorzy najczęściej używają laptopa do kontaktowania się z rodziną, warto więc pomyśleć o tym, by sprzęt posiadał wbudowany moduł Wi-Fi, zapewniający płynne działanie aplikacji. W przypadku seniorów raczej nie są potrzebne najwyższej jakości karta graficzna czy najszybszy procesor, warto jednak dopilnować, by laptop posiadał choć jeden port USB, choćby po to, by można było przejrzeć rodzinne zdjęcia.

Pułapki przy zakupie laptopa dla seniora

Kupując laptopa do pracy czy do domu, zazwyczaj wiesz dokładnie, czego szukasz. Jeśli jednak chcesz sprezentować laptopa babci czy dziadkowi, zastanawiasz się, jakiego wybrać. Powszechne jest błędne myślenie, że im większa rozdzielczość tym lepiej. Niekoniecznie! Mniejsza rozdzielczość powoduje, że wyświetlane na ekranie elementy są większe. Seniorzy nierzadko mają kłopoty ze wzrokiem, mniejsza rozdzielczość może więc okazać się zdecydowanie lepszym wyborem.

Niekoniecznie dobrym pomysłem będzie też wybór błyszczącej matrycy, która będzie odbijała światło. Zdecydowanie lepiej i wygodniej jest korzystać z matrycy pokrytej antyrefleksyjną powłoką. Sprawia ona, że odbicia i błyski znikają, a komfort użytkowania się podnosi.

Przykładowe modele laptopów dla seniora

laptop dla seniora
fot. Pixabay.com

Dla seniora doskonale sprawdzi się np. 17-calowy laptop Lenovo IdeaPad 3-17. To dość duży sprzęt, cechujący się jednak antyrefleksyjną powłoką na matrycy, bardzo wygodną klawiaturą z dużymi klawiszami, a do tego z wydzieloną częścią numeryczną. Ten model dostępny jest w atrakcyjnej wersji cenowej, co w połączeniu z niezłymi parametrami technicznymi daje świetny model laptopa dla seniora.

Jeżeli szukasz laptopa, którego senior będzie używał tylko i wyłącznie do przejrzenia wiadomości w Internecie, możesz postawić na o wiele tańsze rozwiązanie. Jest nim laptop ASUS X541SA. Jego cena nie przekracza 2000 zł, co stanowi cenę bardzo atrakcyjną, jak za laptopa o ekranie 15-cali i o czterordzeniowym procesorze.

Seniorzy najczęściej używają laptopa do podstawowych zajęć, np. do przejrzenia wiadomości czy rodzinnych zdjęć. Do takich celów wystarczą laptopy nawet o najniższych parametrach. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy to seniorzy wymagają sprzętu o znacznie większych możliwościach. Twój dziadek lubi rozegrać partyjkę piłki nożnej? Postaw więc na laptopa do zadań specjalnych! Sprawdź  się np. Dell Inspiron 15 5501 z 15-calowym monitorem i podświetlaną klawiaturą. Laptop posiada wydajny procesor Intel Core i5, a pamięć RAM wynosi od 8 do nawet 32 GB. Na uwagę zasługuje także super szybki dysk SSD o pojemności 256 GB lub 512 GB.  Taki laptop sprawdzi się do wszelkich zadań, a Ty możesz go z powodzeniem użyć czasem jako laptopa do pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here