Samochód jest głównym środkiem naszego transportu, właściwie nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Jego zakup wiąże się jednak z ogromnym wydatkiem rzędu od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Nie każdego z nas stać na samochód prosto z salonu, dlatego większość z nas interesuje się rynkiem wtórnym. Jaki samochód używany kupić, by nie żałować?

Samochód to Twoja wizytówka

samochód używany
fot. Pixabay.com

Zawsze, kiedy kupujesz samochód używany, podejmujesz jakieś ryzyko. Wiele kwestii można sprawdzić, ale jednak nie wszystko widać gołym okiem. Prawda jest taka, że szukając samochodu, zazwyczaj masz już jakiś typ w głowie, jakiś model wyjątkowo Ci się podoba. Jeśli jesteś przekonany do konkretnego modelu, bardzo trudno będzie Cię przekonać, żebyś wybrał inny. Samochód powinien Ci się przede wszystkim podobać. Nawet, jeśli trafisz na okazję życia, samochód będzie w świetnym stanie, ale nie trafi w Twoje gusta, nie będziesz zadowolony.

Samochód używany kupuj zawsze ze znawcą

Nie warto porywać się na zakup samochodu używanego, jeśli tak naprawdę zupełnie się na samochodach nie znasz. Sprzedający z pewnością będzie chciał samochód sprzedać, a istnieje mnóstwo sztuczek i trików, które pozwalają przykryć pewne mankamenty. Zawsze dobrze jest zabrać na oględziny samochodu kogoś, kto się na tym zna i w porę wyłapie to, co da się wyłapać wprawnym  okiem. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, które mogą Cię  słono kosztować.

Jak kupić samochód używany?

Zanim zaczniesz szukać konkretnego modelu, zastanów się najpierw, jakiego samochodu szukasz. Czy ma to być samochód osobowy dla małej rodziny, czy może mini-van dla dużej rodziny? Znaczenie ma nie tylko wielkość samochodu czy ilość miejsc, ale także silnik. Szukasz samochodu miejskiego? Najlepiej sprawdzi się silnik benzynowy, ewentualnie niewielki diesel. Dużo podróżujesz i szukasz wygodnego samochodu w trasy? Diesel może być tym, czego szukasz. A może kochasz off-road i szukasz samochodu terenowego? Tutaj także sprawdzi się diesel. Najbardziej oszczędny z wszystkich wymienionych będzie samochód na gaz. Dopiero, gdy ustalisz, jakiego samochodu szukasz i do jakich celów, możesz rozglądać się za konkretnymi modelami.

Auto trzydrzwiowe, czy pięciodrzwiowe?

samochód używany, pies za szybą
fot. Pixabay.com

Ilość drzwi jest właściwie zależna od wielkości Twojej rodziny. Jeśli jesteś singlem lub jeździsz samochodem tylko ze swoją drugą połową, zupełnie wystarczy Ci niewielki samochód miejski. Jego zaletą jest to, że spala niewiele, a ma całkiem dobre parametry. Do jazdy po mieście sprawdza się świetnie, jest mały, zwinny i łatwo się nim parkuje. Jeżeli jednak posiadasz duża rodzinę, wybierz auto pięciodrzwiowe, z dużym bagażnikiem i odpowiednią ilością miejsca wewnątrz. Wybierając rozmiar samochodu, nie bierz największego na zapas, a optymalne, które rzeczywiście jest Ci potrzebne. Pamiętaj, ze duży samochód to większe wydatki, choćby nawet był kupiony w świetnym stanie.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu używanego?

Wiele zależy od wieku samochodu. Istnieją pewne wytyczne, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie używanego samochodu. Jeżeli auto jest niemal nowe, ma nie więcej niż rok, właściwie niewiele może nas zaskoczyć. Roczny samochód najczęściej jest jeszcze na gwarancji, mamy więc niemal pewność, że spełni nasze oczekiwania. Znacznie częściej jednak rozglądamy się za starszymi samochodami. Jeśli auto ma do 4 lat, jego wyeksploatowanie także nie będzie znaczące. Przebieg zazwyczaj nie przekracza 50 tysięcy, trzeba jednak sprawdzić klocki hamulcowe, stan ogumienia i ogólny stan zawieszenia. Najtrudniejszym zadaniem jest zakup starszego samochodu, który ma już nawet 200 tysięcy kilometrów przebiegu. W takim przypadku zazwyczaj musimy być gotowi na serwis większości części eksploatacyjnych. Na pierwszy ogień na pewno pójdą świece, amortyzatory czy klocki hamulcowe. Trzeba sprawdzić układ wydechowy, a także wtryski, których wymiana potrafi być naprawdę kosztowna. Jeszcze większe koszty pojawiają się, gdy awarii ulega turbosprężarka lub koło dwumasowe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here