Jazda po mieście jest dość specyficzna. W mieście nie rozwiniemy prędkości, musimy zachować czujność i pełne skupienie, a częste zmiany biegów są normą. Jaki samochód kupić, by jazda po mieście była przyjemnością? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki samochód kupić do miasta?

samochód miejski
fot. Pixabay.com

Zastanawiając się, jaki samochód używany czy też nowy kupić, często bijemy się z myślami dotyczącymi konkretnej marki, silnika i jego pojemności. Samochód to ogromny wydatek, nic więc dziwnego w tym, że jego zakup budzi tak wielkie emocje. Szukając samochodu do miasta, warto zastanowić się, czy auto będzie używane tylko jako szybki środek transportu dla jednej osoby czy może będzie jednocześnie autem dla całej rodziny. To dwa odrębne przypadki, wymagające nieco innych rozwiązań.

Samochód miejski dla singla

Jeżeli jeździsz samochodem sam, a najczęściej Twoje trasy prowadzą przez zatłoczone miasto, duży samochód z dużym silnikiem nie będzie dla Ciebie rozwiązaniem oszczędnym ani korzystnym. Zdecydowanie lepiej będzie postawić na samochód kompaktowy, o niewielkich rozmiarach i niewielkiej pojemności. Pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy na paliwie, którego stojąc w korkach spala się znacznie więcej niż w trakcie jednostajnej jazdy. Małym samochodem łatwo jest manewrować, co sprawdzi się np. na zatłoczonych parkingach.

Samochód miejski dla rodziny

Sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli samochód ma być nie tylko wersją miejską, ale także modelem rodzinnym. Samochód rodzinny służy nam do dowożenia dzieci do szkoły, do lekarza, na zajęcia dodatkowe i w dziesiątki innych miejsc. Takim autem wyjeżdża się także do rodziny, na urlopy, ferie i wakacje. Wybór samochodu, który sprawdzi się zarówno, jako samochód miejski, jak i jako samochód rodzinny to nie lada wyzwanie. Samochodem, który sprawdzi się w tej sytuacji może być zarówno hatchback, jak i SUV. Wszystko zależy od preferencji i…zasobności portfela!

Samochody klasy C

samochód miejski w warsztacie
fot. Pixabay.com

Segment C obejmuje samochody miejskie, idealne wręcz dla rodzin z jednym lub dwójką dzieci. Samochody z segmentu C to tzw. kompakty, czyli auta kompaktowe. Ich nazwa bierze się z optymalnych wymiarów- do takiego samochodu z łatwością zmieścisz zakupy czy  bagaże przy rodzinnych wyjeździe. Rozmiary samochodu klasy C są w sam raz- nie są zbyt duże, ani zbyt małe, doskonale sprawdzają się w każdych warunkach, dlatego są niezwykle popularne i często kupowane.

Samochody crossover

Crossover to jeden z rodzajów hatchbacków z segmentu C, wyróżniający się wyglądem nadwozia. Crossover jest wyższy, dzięki czemu wjazd na krawężnik nie stanowi dla niego problemu, podobnie jak trasa po dziurawej drodze. Samochód tego rodzaju jest wygodny do miasta i dla rodziny- docenimy jego wyższe podwozie np. w trakcie wyciągania zakupów. Nie trzeba schylać się tak nisko, jak w przypadku zwykłych hatchbacków. Bagażnik jest pojemny i przestronny, idealny dla potrzeb rodziny.

Samochód hybrydowy do miasta

Jazda po mieście wymusza na kierowcy częste przyspieszanie i hamowanie. Takie działania wpływają oczywiście na poziom spalania, a więc także na nasze oszczędności. Rozwiązaniem tego problemu może być samochód z napędem hybrydowym, idealnym wręcz do miasta. Na czym polega jego działanie? Hybryda jest połączeniem samochodu benzynowego i elektrycznego. Korzystanie z napędu elektrycznego w mieści da spore oszczędności, co odczujesz po niedługim użytkowaniu samochodu.

Jakie cechy powinien posiadać samochód miejski?

Samochód miejski powinien być przede wszystkim oszczędny. Spalanie nie może być wysokie, by nie tracić zbyt dużo paliwa np. w trakcie stania w korku. Miejskie auto powinno mieć także kompaktowe rozmiary, które pozwolą na wygodne manewrowanie nawet po bardzo zatłoczonych parkingach. Miejski samochód powinien być jak najmniej awaryjny. Oczywiście, każdy samochód może się zepsuć, jednak awaria w środku miasta może być naprawdę problematyczna. W mieście najlepiej sprawdzają się silniki benzynowe lub hybrydowe, choć sporą oszczędnością są także samochody na gaz. Zastanawiając się, jaki samochód kupić do miasta pamiętaj, że w przypadku samochodów miejskich zależy nam przede wszystkim na wygodzie i komforcie, niekoniecznie zaś na przyspieszeniu, którego w środku miasta i tak nie wykorzystamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here