Wiele komputerów stacjonarnych, które jeszcze do niedawna dumnie stały w niemal każdym domu, zostało wypartych przez laptopy, zwane także komputerami osobistymi. Przechowujemy w nich dokumenty, zdjęcia, notatki i listy zadań, czyli wszystko, czego potrzebujemy na co dzień. Jeśli masz zamiar zakupić nowego laptopa, z pewnością zastanawiasz się, jaki model wybrać. W tym poradniku podpowiemy Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na ten zakup.

Zalety laptopów

laptop
fot. Pixabay.com

Pokochaliśmy laptopy przede wszystkim za ich mobilność. To niezwykle wygodne rozwiązanie, laptopa możemy zabrać ze sobą wszędzie. Możemy pracować na świeżym powietrzu, gdzie tylko chcemy, a to daje nam ogromne możliwości. Zaletą laptopa jest niewątpliwie jego rozmiar i niska waga, co sprawia, że łatwo przeniesiemy go w torbie. Laptop posiada wszystkie funkcje, które znamy z komputerów stacjonarnych, są więc urządzeniami w pełni funkcjonalnymi i niezwykle przydatnymi w naszym codziennym życiu.

Wady laptopów

Jako wadę laptopa można podać nieco niższe parametry niż w przypadku komputerów stacjonarnych. Tyczy się to jednak niskich modeli z niższej półki cenowej, dostępne są bowiem laptopy, którym komputery stacjonarne nawet nie dorównują. Za taki model trzeba jednak słono zapłacić. Możliwości rozbudowy laptopów są silnie ograniczone. W przypadku komputera stacjonarnego zazwyczaj jest możliwość dołożenia mu pamięci RAM czy poprawa innych parametrów. W przypadku laptopów, w zależności od modelu, możliwości te mogą być ograniczone.

Najpopularniejsze rodzaje laptopów

mężczyzna pracuje przy laptopie
fot. Pixabay.com

Jako, że laptopy zdominowały nasze codzienne życie, wyróżnia się kilka najbardziej podstawowych rodzajów tych urządzeń. Pierwszym z nich są laptopy uniwersalne, czyli te, których używamy w domu. Takie sprzęty są nam potrzebne, by obejrzeć film, posłuchać muzyki czy zagrać w jakąś mało wymagającą grę. Taki sprzęt w zupełności wystarczy, by przejrzeć wiadomości w Internecie i odpisać na meile. Kolejnym rodzajem laptopów są laptopy biznesowe, czyli te, których używamy do pracy biurowej. Nadają się do niej zarówno tańsze modele, jak i tzw. modele premium i doskonałych parametrach technicznych, możliwości podłączania zewnętrznych dysków, ekranów czy myszek. Taki laptop premium sprawdzi się np. do pracy w zespole. Zupełnie innym rodzajem laptopów są te przeznaczone do gier. W zasadzie laptopy nie są tworzone po to, by grać na nich w bardzo wymagające produkcje. Aby gry działały płynnie, konieczne jest wyposażenie laptopa w mocną kartę graficzną, dobry procesor i dużą ilość pamięci RAM. Te modele są dość kosztowne, jednak ich wysokie parametry w pełni zasługują na swoją cenę.

Kolejnym rodzajem laptopów są laptopy konwertowane, czyli urządzenia 2w1, zwane także hybrydowymi. Wyróżniają się one możliwością stosowania urządzenia zarówno, jako laptop, jak i tablet dzięki opcji odłączania ekranu od klawiatury.

Ostatnim rodzajem laptopów są Ultrabooki. Ich charakterystyczną cechą jest niska waga, smukłość, nowoczesny design i bardzo wysoka wydajność. Takie sprzęty stosowane są często przez fotografów czy grafików, którzy potrzebują laptopa o wysokich parametrach i świetnym odwzorowaniu kolorów.

Jaki laptop wybrać?

Wiele zależy od tego, do czego masz zamiar używać laptopa. Przeglądanie stron internetowych czy proste prace biurowe nie wymagają bardzo wysokich parametrów, więc jeśli laptop będzie miał właśnie takie przeznaczenie, w zupełności wystarczy Ci wersja domowa, uniwersalna. Jeśli jednak laptop ma Ci posłużyć do pracy, a jej charakter wymaga doskonałego odwzorowania koloru, wysokiej wydajności i płynności, musisz rozejrzeć się za laptopem premium, ultrabookiem bądź laptopem hybrydowym.

Jeśli przeznaczenie Twojego laptopa wymaga wysokich parametrów technicznych, zwróć szczególną uwagę na kartę graficzną, pamięć RAM oraz procesor. Bardzo ważny w szybkości i płynności działania jest także dysk. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w laptopa z dyskiem SSD, zapewniającym płynną pracę bez żadnych zakłóceń.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here