Obecne czasy pandemii sprawiły, że wszyscy stanęliśmy przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Dotyczą one każdego aspektu naszego życia, zarówno spraw prywatnych, jak i zawodowych. Część z nas musiała zmienić tryb pracy na zdalną, co wymusiło lub niebawem wymusi zakup nowego sprzętu do pracy. Takim sprzętem, bez którego praca zdalna nie byłaby możliwa jest komputer. Najczęściej stawiamy dzisiaj na mobilne i wygodne laptopy. Jaki laptop sprawdzi się w pracy zdalnej?

Charakter pracy ma ogromne znaczenie

laptop do pracy zdalnej
fot. Pixabay.com

Praca zdalna to temat niezwykle szeroki. Obejmuje zarówno działalności, które z zasady działają w trybie online, a także te zawody, które musiały przejść na ten tryb z racji obecnej sytuacji na świecie. Laptop do pracy zdalnej będzie więc pełnił różne funkcje. Jeśli jesteś grafikiem, który pracuje w zaciszu swojego domu, z pewnością będziesz potrzebować laptopa przeznaczonego do prac graficznych, a więc z doskonałej jakości kartą graficzną. Jeżeli w trybie zdalnym wykonujesz pracę biurową, Twoim głównym narzędziem będzie edytor tekstu, do którego właściwie nie ma specjalnych wymagań sprzętowych.

Wydajność i płynność pracy

Nie ma chyba nic bardziej irytującego niż zawieszający się komputer. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, które bardzo łatwo powodują rozproszenie podczas pracy, wybierz laptopa, którego wydajność procesora pozwoli na płynną pracę. Doskonale sprawdzi się procesor 4-rdzeniowy. Nie bez znaczenia pozostaje także ilość pamięci RAM. Najlepiej jest wybierać laptopa, którego pamięć RAM wynosi minimum 8GB. Takie parametry zapewnią bezproblemową pracę, bez zawieszania się i zacinania.

Dysk, czyli serce komputera

Aby tworzone projekty, dokumenty czy inne ważne pliki były bezpieczne, postaw na dysk najwyższej jakości. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dysk odpowiada nie tylko za dostępne miejsce do przechowywania plików, ale także za szybkość i płynność pracy całego sprzętu. Zdecydowanie najlepsze efekty daje superszybki dysk SSD. W zależności od ilości zapisywanych plików, będziesz potrzebować dysku o różnych pojemnościach. Do pracy biurowej jednak najczęściej wystarczy pojemność 128GB.

Kamera i mikrofon w laptopie do pracy zdalnej

laptop do pracy zdalnej
fot. Pixabay.com

W zależności od formy Twojej pracy zdalnej, możesz potrzebować kamery i mikrofonu. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki laptop kupić, by obraz z kamery dawał przyzwoity obraz, a mikrofon pozwalał na wyraźną konwersację, koniecznie prześledź parametry techniczne sprzętu.  Standardowe kamerki w laptopach dają obraz o rozdzielczości 0,3 MPix. To niewiele, obraz uzyskany z takiej kamerki z pewnością nie jest zadowalający. Istnieją jednak modele laptopów, których kamerki szczycą się rozdzielczością rzędu nawet 720p, co daje zdecydowanie lepsze efekty. Takim laptopem jest np. Huawei Matebook D14.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zastanawiając się nad tym, jakiego laptopa kupić do pracy zdalnej, warto wziąć pod uwagę kilka dodatkowych parametrów. Jednym z nich jest np. czas pracy na baterii. Dobrze jest wybrać laptopa, którego bateria jest na tyle pojemna, by pozwolić nam na pracę w różnych miejscach, gdzie niekoniecznie mamy dostęp do energii elektrycznej. Praca zdalna nie musi być przecież nudna- możesz wykonywać ją tam, gdzie tylko chcesz. Poza baterią, warto zwrócić uwagę na solidność wykonania laptopa. Chodzi tu przede wszystkim o zawiasy klapy, które w wielu modelach są bardzo niskiej jakości. Przy intensywnej eksploatacji sprzętu, bardzo łatwo jest takie zawiaski wyłamać. Istotna jest także jakość obudowy, kontrast obrazu i wygodna klawiatura. Laptop ma nam przecież pomagać w pracy, spędzanie przed nim kilku godzin każdego dnia ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Praca zdalna? Z dobrym laptopem nie taka zła!

Praca zdalna mocno daje Ci się we znaki? Być może rozwiązaniem Twojego problemu jest zakup lepszego laptopa! Sprzęt, który działa płynnie, nie zawiesza się, generuje czytelny obraz i ładny dźwięk, z pewnością stworzy Ci doskonałe warunki do efektywnej pracy, nawet wówczas, gdy wszystkie swoje zawodowe obowiązki przenosisz teraz do domu.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki laptop kupić?
Następny artykułJaki laptop do domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here