Laptopa ma niemal każdy z nas. To niezwykle wygodne urządzenie, znacznie przewyższające swoją mobilnością komputery stacjonarne. Wiele osób, stojących przed koniecznością bądź po prostu chęcią zakupu nowego sprzętu zastanawia się, jaki model wybrać do domowego użytku. Zastanówmy się więc, jakie funkcje powinien posiadać laptop, który będzie nam służył w domu?

Do czego służy laptop w domu?

laptop do domu
fot. Pixabay.com

Zastanawiając się, jakiego laptopa kupić, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, do czego ma on być używany.  Jeżeli masz zamiar używać laptopa jedynie do domowych celów, nie są Ci potrzebne bardzo wysokie parametry techniczne. W domu laptop służy zwykle do przejrzenia wiadomości w Internecie, do płacenia rachunków przez konto internetowe czy do obejrzenia filmu przed snem. Do takich celów sprawdzi się właściwie każdy laptop o standardowych parametrach technicznych. Jeśli jednak masz czasem ochotę na zagranie w jakąś wymagającą grę lub w wolnej chwili bawisz się programami graficznymi, wymagane parametry gwałtownie rosną.

Podstawowe parametry

Laptop, którego używasz do pracy zdalnej, jak i do zwykłego domowego użytku, powinien pracować zadowalająco szybko i płynnie. Nie chodzi tu o zawrotne prędkości, jednak zacinający się sprzęt skutecznie nas zniechęca i demotywuje. Aby laptop działał sprawnie, konieczny jest wydajny procesor, odpowiednia ilość pamięci RAM i szybki dysk. Jeśli chodzi o procesor, najbezpieczniej jest wybrać model czterordzeniowy. Większość nowoczesnych modeli cechuje się właśnie czterema rdzeniami, choć oczywiście, są także modele wyższe. Czterordzeniowy procesor pozwoli na płynną pracę bez zawieszania się np. podczas buforowania filmu.

Jeżeli mowa o pamięci, laptop domowy potrzebuje jej o wiele mniej niż np. laptop do pracy. W zupełności wystarczy Ci dysk o pojemności 128 GB. Pamiętaj jednak, że dyski tarczowe dawno odeszły już do lamusa, a ich miejsce zajęły szybkie dyski SSD.

laptop do domu, laptop do uzytku domowego
fot. Pixabay.com

Pamięć RAM jest kolejnym istotnym parametrem przy wyborze odpowiedniego laptopa. W przypadku laptopów tylko do użytku domowego, 4 GB RAM wystarczy, by płynnie obejrzeć film czy użyć edytora tekstu. Jeżeli jednak domowego laptopa używasz czasami również do pracy, postaw na model z 8 GB RAM, który pozwoli na obsługę kilku programów jednocześnie. Na rynku istnieją modele laptopów z pamięcią RAM rzędu 12 GB, jednak tak zaawansowane sprzęty przeznaczone są dla grafików czy graczy.

Jaki rodzaj matrycy sprawdzi się najlepiej?

Jeżeli mowa o wyborze matrycy, trzeba rozważyć zarówno jej rodzaj, jak i przekątną ekranu, czyli po prostu rozmiar laptopa. To, w jakim rozmiarze laptopa zakupisz, z pewnością będzie związane z tym, czy zależy Ci na jego mobilności. Oczywiście, im większa matryca, tym większa wygoda, ale także mniejsza mobilność. Jeśli masz zamiar często podróżować z laptopem, postaw na modele o przekątnej do 14 cali. Przekątna 14 cali to standard, sprawdzający się w przypadku użytku domowego. Jeśli zależy Ci jednak na komforcie np. podczas oglądania filmów, możesz postawić na przekątna 15,6-17 cali.

Jeśli mowa natomiast o rodzajach matrycy, tutaj wybór jest spory. Możesz wybrać matrycę matową lub błyszczącą. Możesz także postawić na matrycę z  antyrefleksyjną powłoką. Wiele współczesnych laptopów posiada także funkcję ekranu dotykowego. To, które rozwiązanie wybierzesz w przypadku laptopa do użytku domowego zależy od Twoich preferencji. Warto wiedzieć, że błyszcząca matryca daje bardzo dobre efekty wizualne, żywe kolory, naturalne odwzorowania i głęboką czerń. Niestety jednak, takie matryce mają też wadę w postaci odbijania otoczenia. Do wyboru masz także matrycę matową, która doskonale pochłania światło, co sprawia, że nie powstają żadne odbicia. To jednak przekłada się na nieco gorsze parametry wyświetlane go obrazu. Połączeniem tych dwóch możliwości jest powłoka antyrefleksyjna, która zapobiega powstawaniu odbić i refleksów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Sprawdzi się podczas przeglądania sieci czy oglądania filmów w domowym zaciszu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here