Każdy z nas ma jakiś sposób na spędzanie wolnego czasu. Jedni lubią oglądać filmy, inni uwielbiają spacery, a jeszcze inni z pasja oddają się komputerowym rozgrywkom. Piłka nożna, strzelanki, symulatory… Jest w czym wybierać! Jaki laptop sprawdzi się najlepiej dla gracza?

Czy laptop nadaje się do gier?

laptop do gier
fot. Pixabay.com

Laptopów najczęściej używamy do pracy czy do zwykłego domowego użytku typu przejrzenie wiadomości, odpisanie na kilka meili czy obejrzenie filmu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje grupa laptopów, które świetnie radzą sobie nawet z najnowszymi i najbardziej wymagającymi grami. To sprzęty o najwyższych parametrach, najlepszych podzespołach… i najwyższej cenie!

Jakie cechy powinien mieć laptop do gier?

Laptop po gier musi posiadać szereg podzespołów, które dobrze poradzą sobie z wysokimi wymaganiami współczesnych produkcji. Prześledźmy te najważniejsze.

Karta graficzna

Każdy laptop do użytku domowego posiada zintegrowaną z procesorem kartę graficzną. W większości przypadków ona w zupełności wystarcza, choć jej parametry zazwyczaj nie powalają. Jeżeli masz zamiar używać laptopa do gier, musisz postawić na model posiadający dodatkowy dedykowany układ graficzny. Pozwala on na zastosowanie kart graficznych o znacznie lepszych parametrach. Najlepiej jest wybierać modele od Nvidia Gefore GTX 1050 w górę.

Pamięć RAM

Karta graficzna to jedno, ale pamięć RAM to drugie. Bez odpowiedniej ilości pamięci RAM nawet najlepsze podzespoły nie będą mogły wykazać swojego potencjału. Jeżeli szukasz laptopa do pracy czy do domu, wystarczą Ci modele z 8 GB RAM. Jeśli jednak szukasz laptopa do gier, stawiaj na te z 12 GB RAM. To kosztowne sprzęty, jednak ich wydajność jest najlepsza.

Procesor, czyli serce komputera

laptop do gier
fot. Pixabay.com

Procesor nazywany jest często sercem komputera, również tego przenośnego. Znaczenie ma nie tylko ilość rdzeni, ale także jego taktowanie. Minimalna ilość rdzeni laptopa, który sprawdzi się jako laptop gamingowy to 4. Jeżeli chodzi o taktowanie, najlepiej jest postawić na modele o wysokiej częstotliwości taktowania, co zapewni płynne i bezproblemowe działanie.

Dysk

Bezkonkurencyjnym rozwiązaniem jest dysk SSD. Jego szybkość w żaden sposób nie może równać się z szybkością zwykłego dysku HDD. Jeśli szukasz laptopa do gier, ale także laptopa do pracy, dysk SSD jest absolutną koniecznością. Z nim działanie komputera jest sprawne, szybkie i płynne. Jedyną wadą tych dysków jest nieco wyższa cena.

Chłodzenie laptopa

Gry, szczególnie te wymagające, powodują duże przeciążenia sprzętu. Im wyższa jest wydajność podzespołów, tym wyższa jest ich temperatura. To z kolei wymaga odpowiedniego chłodzenia. Przegrzane elementy mogą skutecznie spowalniać pracę, a w końcu mogą ulec nieodwracalnemu przegrzaniu. Odpowiednie chłodzenie w przypadku laptopa do gier jest więc koniecznością. Układ chłodzenia ma utrzymać temperaturę karty graficznej i procesora na stałym poziomie, który zapewni płynną i wydajną pracę. Jeśli chodzi o laptopa do gier, postaw na mocny układ chłodzenia. Istotne jest także, aby obudowa laptopa nie nagrzewała się zbyt mocno oraz by praca wentylatora była cicha. Im laptop jest cieńszy, tym gorzej wypada jego chłodzenie, bo w obudowie jest zbyt mało miejsca na umieszczenie dobrego wentylatora. Jeżeli chłodzenie Twojego laptopa do gier nie jest wystarczające, możesz dokupić specjalną podkładkę pod laptopa z wbudowanym chłodzeniem.

Jaki rozmiar ekranu?

Wiadomo, że im większy ekran, tym lepiej! Przyjmuje się, że minimalna przekątna matrycy laptopa do gier to 15,6 cala. Zdecydowanie warto postawić na rozdzielczość Full HD, która daje zadowalające efekty bez przeciążania sprzętu, co mogłoby przełożyć się na wydajność laptopa. Zdecydowanie najlepszym wyborem dla graczy będzie matryca matowa, mimo, że w przypadku laptopów do domu czy do pracy często używamy laptopów z matrycą błyszczącą. Warto zwrócić uwagę także na jasność- im wyższa jest jasność, tym obraz będzie wyraźniejszy, a rozgrywka bardziej zadowalająca.

Co jeszcze jest istotne?

Wymienione wyżej parametry to tylko niektóre z tych, które należało wziąć pod uwagę, kupując laptop do gier. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj podświetlana klawiatura, a także całe multum dodatków- mysz, głośniki, kierownica, słuchawki czy mikrofony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here