Książki to prawdziwy skarb. Uwielbiamy sięgać po nie w wolnych chwilach, chcemy też zarazić miłością do nich nasze dziecko. Aby maluch pokochał książki, warto wpajać mu ich wartość od najmłodszych lat. Już niemowlęta z powodzeniem mogą zająć się bajeczkami dostosowanymi do ich wieku rozwojowego. Jakie książki kupić dziecku?

Bajki dla najmłodszych dzieci

książki dla dzieci
fot. Pixabay.com

Mówiąc o najmłodszych dzieciach, mamy tu na myśli niemowlęta. To doskonały moment na zaznajomienie malucha z książką. W przypadku niemowląt, warto zacząć od książeczek kontrastowych. Takie bajeczki cechują się prostotą i w niej tkwi cała ich moc. Dziecko, śledząc kształty i ich kontrasty, rozwija swoją percepcję, trenuje wzrok, a jednocześnie dobrze się bawi. Takie bajeczki są często wykonane z miękkiego materiału, co z jednej strony jest bezpieczniejsze dla dziecka, a z drugiej powoduje pozytywne odczucia manualne podczas zabawy bajką. Taka książka może okazać się świetną zabawką edukacyjną dla chłopców i dla dziewczynek.

 

Książki sensoryczne

To kolejna grupa książek, które sprawdzą się rewelacyjnie np. jako prezent na roczek. Książki sensoryczne często uszyte są z miękkich tkanin. Posiadają ruchome elementy, a także elementy o różnych fakturach. Dziecko, bawiąc się taką książeczką, rozwija motorykę małą, kształtuje swoje doznania manualne, rozwija wyobraźnię i kreatywność. To świetna zabawka edukacyjna, bawiąca i jednocześnie rozwijająca dziecko na wielu płaszczyznach.

Książki dla nieco większych maluchów

Roczne dziecko potrafi już na moment utrzymać uwagę na czytaniu. To również okres pierwszych wypowiedzianych słów. Na tym etapie świetnie sprawdzają się bajki dźwiękonaśladowcze. Naśladowanie dźwiękami odgłosów zwierząt czy natury to świetny trening aparatu mowy. Ma więc znaczenie logopedyczne. Takie książeczki nadają się na prezent dla dziecka, zapewniają świetną zabawę.

Dobrym pomysłem są wszelkie książki z obracanymi czy przesuwanymi elementami. Dziecko zainteresuje się taką bajką zdecydowanie bardziej niż książką ze zwykłymi obrazkami. Dzięki manipulacji elementami ruchomymi, dziecko ćwiczy w ten sposób motorykę małą i rozwija sprawność.

Książki dla przedszkolaków

książki dla dzieci
fot. Pixabay.com

Wiek przedszkolny to już czas, w którym dziecko coraz więcej rozumie, potrafi już utrzymać skupioną uwagę przez kilkanaście minut. To dobry moment na wprowadzenie nawyku regularnego czytania. W tym wieku możesz postawić już na prawdziwe bajki z dłuższą treścią. Pamiętaj jednak, by wybierać te książki, które mają ładne, atrakcyjne dla dziecka ilustracje. To właśnie one często przyciągają malucha. Kolorowe obrazki ułatwiają skupienie się na treści, a także rozwijają wyobraźnię dziecka.

Książki grające- warto, czy nie?

Na temat grających zabawek zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że zabawki tego typu opóźniają rozwój mowy, mogą wpływać negatywnie na rozwój malucha. Nie ulega jednak wątpliwości, że dzieci je uwielbiają. Dotyczy to nie tylko grających książeczek, ale wszelkich interaktywnych zabawek. Zatem, czy warto w ogóle kupować takie książeczki? Wybór i decyzja należy do rodzica. Jeśli jednak decydujemy się na zakup grających bajeczek, pamiętajmy tym, by wybrać takie, w których dźwięki są przyjemne, niezbyt głośne. W wielu takich bajkach dźwięki są ostre i straszą wrażliwe dzieci. Z pewnością nie warto na takich książeczkach opierać całej dziecięcej biblioteczki, warto mieć jednak kilka egzemplarzy, bo dzieci je uwielbiają.

Czemu warto czytać dziecku książki?

Małe dziecko nie potrafi zbyt długo utrzymać skupionej na jednej rzeczy uwagi. Przyjmuje się, że czas skupienia uwagi dziecka kilkuletnia to około 10 minut. Bardzo niewiele, jeśli mamy zamiar podczas zabawy przemycić jakąś konkretną wiedzę czy naukę. Książeczki, jeżeli są stworzone przez profesjonalistów znających się na psychologii dzieci, potrafią je zainteresować na dłużej. Książeczki sensoryczne np. to zabawka edukacyjna dla chłopca czy dla dziewczynki, która potrafi zainteresować dziecko na dłużej. Czytanie książek rozwija w dziecku wyobraźnię, kształtuje jego kreatywność i osobowość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here