Zabawki pełnią w życiu dziecka niezwykle ważną rolę i to od najmłodszych lat jego życia. Każdy świadomy rodzic wie, że zabawka ma nie tylko bawić, ale także uczyć. Aby tak się stało, dobór zabawek powinien być mądry i przemyślany. Jakie zabawki edukacyjne sprawdza się w przypadku chłopców?

Czym bawią się chłopcy?

prezet na roczek
fot. Pixabay.com

Zacznijmy od tego, że stereotypy mówiące o tym, że chłopcy bawią się samochodzikami, a dziewczynki lalkami mogą być dla dzieci krzywdzące. Oczywiście, większość chłopców rzeczywiście najchętniej sięga po samochodzik, nie oznacza to jednak, że zabawa lalką świadczy o czymś nieprawidłowym. Nie kierujmy się stereotypami, bo nie mają one związku z rzeczywistością. Mówiąc o zabawkach dla chłopców, mamy na myśli to, czym chłopcy bawią się najchętniej, a nie to, czym nie bawią się wcale.

Najczęściej rzeczywiście, to właśnie samochody leżą w polu największego zainteresowania chłopców. Już małe dzieci interesują się popychanymi samochodzikami, później, kiedy uczą się chodzić i gdy trenują nową umiejętność, chętnie popychają przed sobą popychacze czy ciągną za sobą samochody na sznurkach. Wcale nie mniejszym zainteresowaniem chłopców cieszą się różnego rodzaju klocki i elementy do tworzenia konstrukcji. Chłopcy bardzo często bawią się, naśladując czynności tatusia. Jeśli więc dziecko zaobserwuje, że tata wbija gwoździe, prawdopodobnie zechce bawić się podobnie, robiąc sobie młotek z klocka czy czegokolwiek, co tylko ma pod ręką. Wybierając zabawki dla małych mężczyzn warto pamiętać o tym, by były one nie tylko atrakcyjne, ale także by miały wartość edukacyjną.

Rozwój motoryki małej

Aby wspomóc rozwój sprawności manualnej chłopca, warto kupić mu zestaw małego konstruktora. To zestaw pełen plastikowych elementów, które pozwalają na tworzenie nawet bardzo skomplikowanych konstrukcji. Chłopcy to uwielbiają! Oprócz ćwiczenia motoryki małej, ćwiczy się w ten sposób kreatywność i rozwija wyobraźnię. Zabawki konstrukcyjne są uwielbiane zarówno przez chłopców, jak i przez dziewczynki.

Nauka cierpliwości przez zabawę

zabawka edukacyjna dla chłopca
fot. Pixabay.com

Aby nauczyć dziecko cierpliwości i wytrwałości, warto sprezentować mu kolejkę drewnianą. Taka zabawka sprawi, że chłopiec zajmie się nią przez wiele godzin. Ułożenie kolejki zajmuje trochę czasu, a dopiero złączenie wszystkich elementów daje efekt i pozwala na zabawę. To uczy cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu już od najmłodszych lat. Kolejka drewniana to zabawka, która zainteresuje każdego małego mężczyznę. Łączenie poszczególnych elementów, konstruowanie i zabawa uczą wytrwałości w dążeniu do celu, a jednocześnie rozwijają sprawność i zdolności manualne.

Chłopcy lubią się brudzić!

Doskonałym pomysłem na zabawkę edukacyjną dla chłopców i nie tylko są masy plastyczne. Sprawdzi się zarówno tradycyjna i powszechnie dostępna plastelina, jednak posiada ona swoje niebrudzące alternatywy. Wszelkie substancje typu slime, piaski kinetyczne czy ciastoliny to masy, które łatwo się lepią, pozwalają na tworzenie własnych rzeźb. Zapewniają zabawę przez długie godziny, a jednocześnie rozwijają motorykę małą, sprawność manualną, ale także kreatywność i wyobraźnię. Chłopcy uwielbiają „brudne” zabawy, a podczas lepienia z plasteliny czy podczas samodzielnego tworzenia masy solnej naprawdę można się zbrudzić!

Nauka przez zabawę

Wielu rodziców zastanawia się, jakie zabawki kupować dziecku, by był to zakup mądry. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo nowoczesnych zabawek, dostosowanych do wieku i etapu rozwoju dziecka. Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wpływają one na rozwój malucha. Wiemy przecież, że tak uwielbiane przez dzieci zabawki interaktywne wcale nie wpływają na nie korzystnie, hamując i opóźniając rozwój mowy. Zabawki dla dzieci mają oczywiście zapewniać rozrywkę i ciekawe wrażenia z zabawy, ale jednocześnie mają być dobrym źródłem rozwoju, motywatorem do poznawania nowych rzeczy, ćwiczenia nowych umiejętności i nabywania zupełnie nowych sprawności.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here