Zabawki pełnią w życiu dziecka ogromną rolę. Nie tylko zapewniają rozrywkę, zabijają nudę, ale także uczą, rozwijają i pozwalają na nabywanie zupełnie nowych umiejętności. To właśnie zabawki uczą dziecko odgrywania ról, dzięki zabawkom nieraz stawia ono pierwsze kroczki. Zabawki towarzysza mu przez całe życie. Jakie zabawki sprawdzą się dla dziewczynki?

Stop stereotypom

zabawki dla dziewczynek
fot. Pixabay.com

Stereotypy, mówiące o zabawkach dla chłopców i dziewczynek dawno odeszły już w zapomnienie. Nie warto generalizować- nie każda dziewczynka kocha lalki, nie każdy chłopiec spędza całe dnie na dywanie bawiąc się samochodzikami. Tak samo, jak w codziennym życiu spotykamy przecież mężczyzn- fryzjerów czy kobiety- kierowców. Stereotypy nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, lepiej jest więc nie stosować ich w odniesieniu do dzieci Prawdą jest, że dziewczynki rzeczywiście zazwyczaj wolą lalki od samochodów, nie jest to jednak żadną zasadą.

Odgrywanie ról, a zabawki

Zarówno zabawki edukacyjne dla chłopców, jak i dla dziewczynek mają za zadanie nauczyć dziecko odgrywania ról. Dziewczynki chętnie odgrywają role, które obserwują na co dzień- wcielają się w rolę mamy, opiekującej się dzieckiem, czyli lalką. Chłopcy także odgrywają role, stając się np. strażakiem czy policjantem. Odgrywanie ról to bardzo ważny etap rozwoju każdego dziecka, warto więc wspomagać go właściwymi zabawkami. Służą do tego np. zabawki imitujące prawdziwe przedmioty, np. garnki, lalki, butelki dla lalek czy plastikowe żelazko. To wszystko pozwala na naśladowanie czynności mamy, a to z kolei pozwala na rozwój umiejętności odgrywania ról.

Rozwój motoryki i sprawności dłoni

Dziecko, szczególnie małe, nie posiada zbyt dużej sprawności w dłoniach. Jego ruchy są dość niezgrabne, nieprecyzyjne, nie ma więc mowy o chwytaniu drobnych przedmiotów czy innych czynnościach, wymagających precyzji. Aby rączka dziecka stała się zwinna, wymaga to ćwiczeń. Służą temu zabawki, np. masy plastyczne. Dzięki zabawie taką masą, dziecko ćwiczy rękę, nabiera precyzji ruchu, trenując motorykę małą.

Rozwój muzyczny

zabawki dla dziewczynki
fot. Pixabay.com

Większość dzieci uwielbia muzykę. Doskonałą zabawką dla dzieci są wszelkie instrumenty muzyczne. Zaczyna się zazwyczaj od instrumentów rytmicznych, np. bębenka, trójkąta czy kołatki, by po jakimś czasie przejść do instrumentów melodycznych typu dzwonki czy dziecięce gitary. Instrumenty muzyczne zapewniają doskonałą zabawę na długie godziny. Rozwój muzyczny dziecka jest bardzo ważny. Muzyka powoduje powstawanie nowych połączeń w mózgu, co wpływa na jego rozwój, łatwość w uczeniu się i logiczne myślenie. Można więc powiedzieć, że zakup instrumentu muzycznego dla dziecka jest inwestycją w jego przyszłość. Tyczy się to zarówno chłopców, jak i dziewczynek.

Zabawki konstrukcyjne również dla dziewczynek

Klocki czy układanki sprawdzą się nie tylko dla chłopca, ale także dla dziewczynki. Takie zabawki pozwalają na rozwój wyobraźni i kreatywności, która odgrywa ogromną rolę w uczeniu się dziecka. Wymyślanie budowli, obmyślanie sposobu jej wybudowania i sama budowa to cały proces, uaktywniający zupełnie inne obszary w mózgu. Dziewczynki uwielbiają układanki z dziewczęcymi motywami, doskonale radzą sobie także z puzzlami. Kupując taką zabawkę, możesz mieć pewność, że zainteresowanie dziecka utrzyma się przez wiele godzin zabawy.

Jakich zabawek lepiej unikać?

Zdecydowanie niezalecane są wszelkie zabawki interaktywne. Oczywiście, dzieci je uwielbiają, bo są kolorowe, wydają ciekawe dźwięki, grają i śpiewają. Nie wpływają jednak pozytywnie na rozwój malucha. Badania wykazują, że zabawki grające hamują proces rozwoju mowy, mogą również mieć wpływ na rozwój nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Znacznie lepiej jest więc postawić na zabawki manualne, drewniane, pozwalające na odgrywanie ról zgodnie z własną wyobraźnią, nie narzucające swojego zastosowania. Zarówno zabawki dla dziewczynek, jak i dla chłopców mają nie tylko bawić, ale także uczyć i rozwijać, ułatwiając późniejszy start w prawdziwą edukację.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here