Pierwsze urodziny to ważne wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale też, albo przede wszystkim, dla jego rodziców. Szukając prezentu dla maluszka, możemy mieć naprawdę mętlik. Rodzice wiedzą, czym dziecko lubi się bawić, jakie zabawki sprawiają mu przyjemność i co będzie dla  niego najlepsze. Jeśli jednak szukasz prezentu dla czyjegoś dziecka, możesz mieć poważny problem z wyborem. Jaki prezent sprawdzi się na roczek?

Aby wspomóc naukę chodzenia…

prezet na roczek
fot. Pixabay.com

Maluszek, który ukończył pierwszy rok życia to dziecko, które lada chwila stanie na nóżki. Nauka chodzenia to główna umiejętność, która teraz stanie się numerem jeden. Wcale nie tak łatwo jest nauczyć się chodzić, dlatego bardzo przydatne są wszelkie zabawki, które motywują próby chodzenia, zachęcają malucha do wstawania. Mogą to być pchacze, wszelkie popychacze, ale także jeździki. Zabawki tego typu oprócz tego, że zapewniają wiele godzin doskonałej zabawy, wpływają także na ćwiczenie i wzmacnianie mięśni nóg, co znacznie przyspiesza i ułatwia naukę chodzenia. Jeździk, pchacz i popychacz to świetny pomysł na prezent dla maluszka.

Klocki zawsze w modzie

Ulubioną zabawką dzieci w niemal każdym wieku są klocki. To właśnie one rozbudzają wyobraźnię malucha, pozwalają na upust kreatywności wspaniałą zabawę. Pamiętaj, ze roczne dziecko wciąż próbuje poznać smak wszystkiego, co ma w ręce. Decydując się na zakup klocków w prezencie, pamiętaj o tym, by ich elementy nie były zbyt małe. Dziecko może próbować włożyć klocka do buzi, a stąd już tylko mały krok do śmiertelnie niebezpiecznego zadławienia. Małe elementy, klocki LEGO i tym podobne przeznaczone są dla o wiele większych dzieci. W przypadku rocznych maluszków stawiaj na klocki o dużych elementach, którymi łatwo jest manipulować.

Piramidki i wieże

Każdy roczny maluch zachwyci się klockami czy kubeczkami, z których może ułożyć wieżę. Tego typu zabawka to nie tylko rozrywka, ale także zabawka edukacyjna, wspomagająca rozwój motoryki, sprawności i koordynacji ręka-oko. To bardzo dobry pomysł na przemyślany i mądry prezent dla maluszka.

Książeczki od najmłodszych lat

prezent na roczek
fot. Pixabay.com

Choć roczny maluszek jest pełen życia i trudno jest usiedzieć mu w jednym miejscu przez dłuższy czas, bajeczki i książeczki potrafią go zainteresować. Wybierając książeczkę dla maluszka, możesz postawić na książki manipulacyjne, sensoryczne, które oprócz barwnych obrazków, zachęcają dzieci do poznawania ciekawych faktur przy pomocy zmysłu dotyku. Takie bajeczki to świetny wstęp do późniejszego przyzwyczajania dziecka do czytania. Bajeczki sensoryczne dla małych dzieci zazwyczaj tworzone są z miękkich materiałów, w pełni bezpiecznych dla malucha. To świetny sposób na wielogodzinną zabawę i dobry pomysł na edukacyjny prezent na pierwsze urodziny.

Prezenty dla chłopców

Chłopcy chętnie bawią się samochodami, to prawda stara jak świat. W przypadku samochodzików dla rocznego malucha pamiętaj, by nie posiadały one małych elementów, które mogą zostać urwane i połknięte. Najlepiej sprawdzają się samochodziki drewniane, które są właściwie niezniszczalne. Musisz zwrócić także uwagę na to, by samochodziki nie posiadały ostrych kantów, które mogłyby być niebezpieczne dla maluszka.

Prezenty dla dziewczynek

Dziewczynki najchętniej bawią się lalkami i wózkami. Choć to stereotyp, często się sprawdza. Lalki dla rocznej dziewczynki powinny być lekkie, najlepiej, by były wykonane z miękkiej tkaniny. Do takiej lalki można się przytulić, mamy więc 2 w 1. Jeśli do lalki dokupimy także wózek, zyskamy nie tylko zabawkę, ale także wspomagacz nauki chodzenia, bo wózek posłuży jako popychacz. Wybierając zabawki dla chłopców i dla dziewczynek, pamiętajmy, by nie kierować się tylko stereotypami. Wiele dziewczynek chętnie bawi się samochodzikami, a chłopcy również chętnie łapią w dłonie miękkie lalki. Warto więc zaobserwować najpierw, czym dziecko bawi się najchętniej.

Prezent dla dziecka…i rodziców

Pierwsze urodziny to ogromne przeżycie także dla rodziców dziecka. W prezencie warto podarować im więc coś, co sprawi, że ten dzień na zawsze pozostanie w ich wspomnieniach. Takim prezentem może okazać się np. album na zdjęcia czy zeszyt, w którym można wpisywać najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa maluszka. To piękny prezent, który doceni także dziecko, po latach, kiedy wraz z rodzicami będzie wspominać te cudowne dziecięce lata.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here