Za dobry samochód trzeba słono zapłacić. To oczywiste. Nie każdy z nas może jednak pozwolić sobie na model prosto z salonu. W większości przypadków szukamy więc prawdziwych okazji, perełek wśród używanych samochodów, które często są naprawdę godne uwagi. Czy za kwotę 10 000 zł można kupić dobry samochód?

Czy warto kupić samochód za 10 000 złotych?

samochód do 10 000
fot. Pixabay.com

Nie oszukujmy się, w kwocie 10 000 zł nie kupisz samochodu młodego ani w idealnym stanie. Najprawdopodobniej nie kupisz także samochodu z bardzo bogatym wyposażeniem. Możesz być pewien, że samochód w tym budżecie będzie wymagał pewnych poprawek, nie oznacza to jednak, że za taka kwotę nie można kupić samochodu godnego uwagi. W kwocie do 10 000 zł najszybciej uda Ci się znaleźć godny uwagi samochód miejski lub kompaktowy, ale przy odrobinie szczęścia może uda Ci się znaleźć samochód rodzinny.

Jak nie dać się zaskoczyć?

Kupując samochód w tak niskiej cenie, musisz być przygotowany na wiele pułapek, które mogą Cię słono kosztować. 10 000 zł to wprawdzie sporo pieniędzy, ale jeśli chodzi o kupno samochodu, to bardzo korzystna i przystępna cena, w której nie należy oczekiwać ideału. Czerwone światełko powinno zapalić Ci się w głowie, jeżeli sprzedawca oferuje samochód pozornie wyglądający, jak spod igły, za kwotę mniejszą niż 10 000 zł. Prawdopodobnie ma on jakieś ukryte wady, które mogą być dla Ciebie większym lub mniejszym problemem. Na co więc należy uważać?

W pierwszej kolejności sprawdź numery VIN. W zależności od rodzaju samochodu, modelu i roku produkcji, numer VIN może znajdować się w różnych miejscach. Najczęściej jeden numer znajduje się na silniku, a drugi wewnątrz samochodu, np. pod przednią wycieraczką. Zawsze sprawdź, czy oba numery są widoczne, bo brak któregokolwiek z nich to prawdziwy problem.

Kiedy masz już numer vin i numer rejestracyjny, a także datę pierwszej rejestracji (takiej informacji powinien udzielić Ci sprzedający), możesz sprawdzić historię pojazdu. Zrobisz to online, zupełnie bezpłatnie. Sprawdzisz w ten sposób zarejestrowany stan licznika, informacje o kolejnych właścicielach samochodu i miejscach rejestracji. W ten sposób możesz choć w niewielkim stopniu wykluczyć zakup samochodu kradzionego. Zwróć uwagę na zbyt niski przegląd– jeśli historia pojazdu jest długa, auto ma już swoje lata, a przebieg jest dziwnie niski, może to oznaczać, że licznik został cofnięty, a stan licznika nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Oględziny samochodu tylko ze specjalistą

samochód do 10 000
fot. Pixabay.com

Na oględziny samochodu najlepiej jest wybrać się z kimś, kto zna się na samochodach. Jeżeli nie masz kogoś takiego, nic nie szkodzi. Możesz udać się do stacji kontroli pojazdów, by samochód, który zamierzasz kupić został dokładnie sprawdzony. Miej oczy szeroko otwarte. Zwróć uwagę na stan nadwozia i karoserię. Wszelkie niedopasowania poszczególnych elementów czy różnice w odcieniach poszczególnych części mogą świadczyć o tym, że samochód miał wypadek i w tych miejscach był nakładany lakier. Co to oznacza? Jeśli wypadek był poważny i uszkodzeniu uległy ważne elementy konstrukcyjne samochodu, auto może się źle prowadzić, bez względu na to, czy jest to samochód rodzinny, czy małe auto miejskie. Zwróć uwagę także na wszelkie wycieki z silnika, ale także na zbyt czysty silnik. Jeśli sprzedawca bardzo dokładnie wyczyścił silnik przed oględzinami, może to oznaczać, że chce ukryć ewentualne wycieki.

Jakie auto do 10 000 zł?

Kupując samochodów w budżecie 10 000 zł musisz liczyć się z tym, że pewnie połowę z tej kwoty będziesz musiał zapłacić za ewentualne poprawki i naprawy. Kupując starszy samochód, zwracaj uwagę na łatwą dostępność części  zamiennych. W dzisiejszych czasach rzeczywiście, każdą część można sprowadzić, jednak zawsze związane jest to z dodatkowymi kosztami.

Jeżeli chcesz kupić samochód miejski za mniej niż 10 000 zł, możesz celować np. w Skodę Fabię pierwszej generacji. To niezwykle popularne samochody miejskie, często spotykane na polskich drogach. Cechują się niską awaryjnością, a do tego niskimi kosztami eksploatacji. Na uwagę zasługują także małe auta miejskie marki Toyota Yaris. To miejski samochód idealny dla kobiety, na dojazdy do pracy i jazdę po mieście. W kwocie do 10 000 zł bez problemu znajdziesz  dobrze zachowany egzemplarz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here