Telewizor stanowi dla nas główne centrum domowej rozrywki. Po całym dniu ciężkiej pracy, miło jest usiąść wygodnie na kanapie i oddać się przyjemności z oglądania ulubionych filmów. Zakup odpowiedniego telewizora może okazać się jednak poważnym wyzwaniem. Musimy wybrać spośród różnych typów wyświetlaczy, różniących się między sobą wieloma parametrami. Na co warto zwrócić uwagę?

Rodzaj wyświetlacza

Rodzaj wyświetlacza jest jednym z głównych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie telewizora.

LCD/LED

telewizor OLED na ścianie
fot. Pixabay.com

Tego typy urządzenia posiadają panel LCD, który podświetlany jest za pomocą diód LED. Cechują się zauważalnie niższym kontrastem i jaśniejszą czernią. Jeśli mowa o matrycach VA/MVA, możliwe są znaczące zakłócenia odbioru kolorów, kiedy patrzysz na ekran pod różnymi kątami. Nowsze matryce w technologii IPS nie generują tego typu zakłóceń. Telewizory LCD/LED dostępne są w wersjach o różnych przekątnych- zarówno modele niewielkie, jak i ogromne, sprawdzające się w dużych salonach.

OLED, czyli krok w przód

Technologia OLED gwarantuje zdecydowanie lepsze wrażenia z oglądanego obrazu. Gwarantują doskonałą czerń, bardzo wyrazisty, głęboki kontrast i naturalne, idealnie odwzorowane kolory bez względu na kąt oglądania. Technologia OLED polega na wykorzystaniu organicznych diod LED, które emitują światło. Każda dioda emituje światło oddzielnie, co jest gwarancją niesamowitego kontrastu i naturalnego obrazu. Niestety, telewizory z technologią OLED kosztują o wiele więcej niż standardowe ekrany LCD. Pewnym ograniczeniem jest również fakt, że telewizory OLED dostępne są tylko w dużych rozmiarach, z których najmniejszy ma 55 cali. To sprawia, że taki telewizor niekoniecznie sprawdzi się w niewielkich salonach.

QLED Quantum Dot

Technologia QLED to trzeci rodzaj dostępnych opcji. Ekran QLED jest w rzeczywistości ekranem LCD, ale z nieco innym charakterem działania. Ekrany QLED posiadają warstwę „kropek kwantowych„, które zapewniają doskonałą jasność i wyraźny kontrast obrazu. Według producentów ekrany QLED mają dorównywać ekranom OLED, w praktyce jednak prędzej porównamy je do standardowych LCD.

Co z rozdzielczością?

Oprócz technologii wyświetlania obrazu, przy zakupie telewizora należy wziąć pod uwagę także rozdzielczość ekranu. Tutaj łatwo o błąd, bo najwyższa rozdzielczość wcale nie zawsze oznaczą najwyższą jakość. Aby to zrozumieć, trzeba najpierw przyjrzeć się podstawowym opcjom, które możemy rozważyć.

Telewizory HD Ready

Ten typ telewizorów odznacza się najmniejszą dostępną rozdzielczością- 1355×768 pikseli. Taka rozdzielczość jest już bardzo rzadko stosowana, zarezerwowana jest tylko do małych urządzeń, które również kupowane są coraz rzadziej.

Telewizory Full HD

Te urządzenia cechują się rozdzielczością 1920×1080 pikseli. W praktyce oznacza to, że cały obraz wyświetlony na ekranie zawiera aż 2 miliony kolorowych punktów. To daje świetną jakość, dobre odwzorowanie kolorów i duży kontrast.

Telewizor UltraHD

gra na telewizorze
fot. Pixabay.com

Te telewizory maja najwyższą rozdzielczość- 3840×2160 pikseli. Oznacza to, że w przypadku tak wysokiej rozdzielczości, obraz składa się z aż 4 milionów kolorowych punktów. To 2 razy więcej niż w przypadku telewizorów Full HD. Przekłada się to na jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów i większą ilość widocznych szczegółów. Inną nazwą tych telewizorów jest 4K.

 

Która rozdzielczość sprawdzi się najlepiej?

Zasada jest jedna- im wyższa jest rozdzielczość, tym więcej jest widocznych detali. Pułapką jest jednak to, że obecnie sygnał telewizyjny nie nadaje w technologii UltraHD. Jeśli szukasz telewizora tylko do oglądania nadawanych kanałów, postaw raczej na model Full HD, bo w przeciwnym razie będziesz rozczarowany jakością obrazu. Jeśli jednak korzystasz z Netflixa, czy innych platform z filmami, telewizor 4K zapewni Ci niezapomniane doznania podczas seansów.

Jaki telewizor do nowoczesnego salonu?

Wiele zależy od metrażu salonu. Jeśli jest on przestronny, możesz pozwolić sobie na dużą przekątną ekranu. Pamiętaj, by przekątną ekranu dobierać pod kątem metrażu salonu, bo zbyt duży ekran na małej powierzchni się nie sprawdzi. Jeśli zależy Ci na możliwości korzystania z Internetu czy Netflixa, postaw na nowoczesny smart TV, który rozszerzy Twoje możliwości korzystania z telewizora do maksimum. Zwróć uwagę także na dodatkowe funkcje, np. możliwość nagrywania ulubionych programów na dysk twardy. Ciekawą opcją dodatkową jest oświetlenie adaptacyjne Ambilight czy możliwość zastosowania technologii HDR. Jeśli urządzasz nowoczesny salon, postaw na telewizor bogaty w funkcje, który stworzy prawdziwą salę kinową w Twoim salonie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here