Telewizor jest urządzeniem, którego nie może zabraknąć w każdym salonie. Przed telewizorem relaksujemy się, spędzamy miło czas z przyjaciółmi czy z rodziną. Nie bez powodu więc wybór odpowiedniego telewizora potrafi sprawić spore problemy. Jaki telewizor sprawdzi się w niewielkim salonie?

Optymalna odległość od telewizora

salon z telewizorem na ścianie
fot. Pixabay.com

Decydując się na zakup telewizora, najczęściej zaczynamy skłaniać się w kierunku jak największych przekątnych. To jednak nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem. Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na telewizor o dużej przekątnej, zastanów się, gdzie w pokoju będzie on umiejscowiony. Nie chodzi tutaj o to, czy postawisz go na stoliku, czy zawiesisz na ścianie, a o odległość telewizora od sofy. Jest ona niezwykle istotna nie tylko dla naszego komfortu, ale także dla jakości odbieranego przez nas obrazu. Możesz mieć pewność, że zbyt duża przekątna obrazu w małym pomieszczeniu nie jest dobrym wyborem. Po pierwsze, Znajdując się w zbyt bliskiej odległości od ekranu, Twoje oczy będą musiały nieustannie przenosić się od jednego brzegu telewizora do drugiego, a to bardzo szybko spowoduje przemęczenie oczu, ból szyi i głowy.  Zbyt mała odległość od telewizora sprawi także, że obraz będzie niewyraźny. Przyjmuje się zasadę, że optymalna odległość telewizora od oglądającego wynosi dwukrotność szerokości telewizora. Oznacza to, że jeżeli telewizor ma szerokość 60cm, idealna odległość powinna wynosić 120 cm. Odległość ta nie powinna być większa niż czterokrotność tej szerokości, czyli przy szerokości 60 cm odległość od widza nie powinna przekroczyć 240cm.

W jaki sposób dobrać telewizor do metrażu salonu

uśmiechnięta dziewczyna je popcorn przed telewizorem
fot. Pixabay.com

Aby wybrać telewizor o rozmiarze optymalnym dla metrażu salonu, musisz wykonać kilka podstawowych kroków. Przede wszystkim, zacznij od zmierzenia odległości od miejsca, w którym umieścisz telewizor, a miejsca, z którego masz zamiar go oglądać. To bardzo ważne, by odległość ta była odpowiednia. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie montażu telewizora zgodnie z oświetleniem. Uważaj na to, by od ekranu nie odbijały się promienie światła. Taka sytuacja sprawi, że korzystanie z telewizora będzie bardzo niewygodne. Postaraj się umieścić telewizor w takim miejscu, by przechodzący nie zasłaniali oglądającym obrazu. Szczególnie na niewielkich metrażach może to okazać się dość problematyczne.

 

Mały salon, a rodzaj wyświetlacza

Optymalna odległość widza od telewizora zależy także od rodzaju wyświetlacza. Stare telewizory wymagały odległości wynoszącej 10-krotność przekątnej ekranu. Dzisiejsze telewizory nie mają aż takich wymagań, bo do ich produkcji zastosowane są zupełnie inne rozwiązania technologiczne. Najpopularniejsze pozostają wciąż telewizory o rozdzielczości HD i Full HD. Przyjmuje się przelicznik mówiący o tym, że na każdy jeden cal przekątnej ekranu przypada 4-4,5cm odległości widza od telewizora. Jeśli więc chcemy zakupić telewizor o przekątnej 50 cali, jego odległość od sofy powinna wynieść minimum 2 metry. Nie każdy jest w stanie sobie na to pozwolić. Nieco inny przelicznik obowiązuje w przypadku telewizorów 4K, gdzie odległość od ekranu nie jest aż tak istotna. Odpowiada za to technologia wykorzystująca 8 milionów pikseli. Przy takiej liczbie kolorowych kropek, obraz jest ostry i czytelny nawet z bliska. Przyjmuje się, że na każdy cal ekranu 4K przypada niewiele ponad 2 cm odległości.

Jakie telewizor kupić do małego salonu, by nie żałować?

Właściciele salonów o niewielkich metrażach nie muszą wcale rezygnować z telewizora. Wręcz przeciwnie, na rynku dostępnych wiele możliwości na dostosowanie urządzenia do niewielkich pomieszczeń. Jednym z dostępnych rozwiązań jest zakup telewizora o niewielkiej przekątnej mieszczącej się w granicach 39 cali. To bezpieczna i optymalna przekątna nawet do małych salonów. Jeśli koniecznie chcesz zakupić telewizor o większej przekątnej, najlepszym rozwiązaniem będzie telewizor w technologii  4K, zapewniający komfort oglądania nawet z bardzo bliskiej odległości. Niespełna 1,5m odległości wystarczy, by 65-calowy telewizor 4K sprawdził się w salonie doskonale. Jeżeli będzie to telewizor z opcją smart TV, zyskasz prawdziwe domowe centrum rozrywki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here