Telewizor smart TV stał się już niemal standardem. Ma go prawie każdy, choć nie każdy zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału, jaki ma w sobie to urządzenie. Czasy, w których telewizor służył jedynie do oglądania filmów nadawanych obecnie w telewizji dawno już odeszły do lamusa. Dzisiaj rządzi smart! Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w taki sprzęt? Jakie funkcje posiada i jak wybrać właściwy model? W tym artykule rozwieję Twoje wątpliwości.

Czym jest smart TV?

telewizor z zakrzywionym ekranem
fot. Pixabay.com

„Smart”, czyli „mądry” – tak w wolnym tłumaczeniu można określić telewizory nowych generacji. Na pewno nie raz słyszysz tą nazwę, ale czy wiesz, co ona oznacza? Telewizor smart jest odbiornikiem, który ma o wiele więcej funkcji niż tylko odtwarzanie aktualnie nadawanych w telewizji programów. Cechą charakterystyczną jest przede wszystkim łączność bezprzewodowa Wi-Fi i Bluetooth, co pozwala na połączenie z siecią internetową. Oprócz dostępu do wielu serwisów w filmami i serialami, sprzęt smart pozwala na surfowanie w sieci, a także przesyłanie obrazu czy dźwięku bezpośrednio z innych urządzeń, np. ze smartfona. Mówiąc najprościej więc, telewizor smart to sprzęt, którego funkcje rozszerzone są poprzez połączenie z siecią internetową.

Jak wybrać dobry telewizor smart TV?

Większość dostępnych dzisiaj telewizorów posiada smart TV, nie oznacza to jednak, że wybór odpowiedniego modelu jest łatwy. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając telewizor smart do salonu? Przede wszystkim na wielkość. Salon, szczególnie, jeśli jest przestronnie, wymaga zastosowania dużego telewizora. Poza tym, aby móc w pełni korzystać z funkcjonalności smart Tv, duży ekran jest nieodzowny. Wiele dzisiejszych produkcji nagrywana jest w technologii 4K, co sprawia, że jedynie na dużym ekranie zobaczysz prawdziwą jakość obrazu. Najbardziej zaawansowane technologicznie, ale jednocześnie zdecydowanie najdroższe są telewizory 8K FUHD. W zupełności jednak wystarczy Ci telewizor 4K UHD, dający rozdzielczość obrazu rzędu 3840×2160 px. Taka rozdzielczość pozwoli na efektowne odtwarzanie filmów, umożliwi też podpięcie telewizora pod konsolę.

mężczyzna przed telewizorem smart
fot. Pixabay.com

Zastanawiając się, jaki telewizor smart kupić, zwróć uwagę także na klasę energetyczną. Im wyższa klasa, tym większe oszczędności i mniejsze zużycie prądu.

Istnieje cały szereg dodatkowych możliwości, np. kąt zakrzywienia ekranu– dostępne są modele z płaskim ekranem bądź z ekranem zakrzywionym. Istotny jest także rodzaj wyświetlacza- LED, OLED lub QLED. Każdy z tych typów daje nieco inne efekty, co ma przełożenie oczywiście na cenę sprzętu.

Wybierając telewizor Smart TV, zwróć uwagę także na system operacyjny. Większość modeli opiera się na systemie Android, Smart Hub lub WebOS, a telewizory Phillips posiadają własny system- Philips Smart TV.

Jakie funkcje posiada telewizor smart TV?

 

Główną funkcją telewizora smart TV jest dostęp do serwisów z filmami i serialami, takich, jak Netflix, HBO GO czy Youtube.  To jednak nie jedyne funkcje telewizorów smart. Za ich pośrednictwem możesz surfować w sieci, przeglądać Facebooka czy Twittera, a nawet  korzystać ze Skype’a. Ciekawą opcją jest bezpośrednie przesyłanie obrazu i dźwięku na telewizor z innego urządzenia podpiętego do tej samej sieci. Jeśli postawisz na telewizor marki Samsung, możesz wykupić sobie dodatkowy pakiet Smart Hub, który daje możliwość instalacji jeszcze większej ilości aplikacji, m.in. wypożyczalni filmów czy integracji z aplikacją Spotify.

Czy warto kupić telewizor smart TV?

 

Telewizor Smart TV znacznie rozszerza możliwości związane z użytkowaniem telewizora. Jeśli szukasz telewizora do salonu, z pewnością warto zainwestować w taki model, tworząc prawdziwe centrum rozrywki. Jeśli szukasz telewizora do sypialni, malutkiego salonu czy gabinetu, musisz zastanowić się, czy będziesz korzystać z funkcji, jakie daje smart TV. Prawdą jest jednak, że dzisiejsze telewizory w większości posiadają już te funkcje i większość dostępnych modeli to modele smart.  Warto zainwestować w taki telewizor, by cieszyć się doskonałą rozrywką zawsze, kiedy jej potrzebujesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here