Prywatne pakiety medyczne coraz częściej wybierane są jako alternatywa dla państwowej służby zdrowia, która w wielu przypadkach nie jest zadowalająca, a sam proces leczenia jest przestarzały i nieskuteczny. Wiele prywatnych klinik oferuje swoje usługi klientom, którzy coraz chętniej decydują się na taki wybór. Ma on bardzo wiele plusów oraz może być używany zarówno jako alternatywa lub uzupełnienie podstawowej państwowej opieki zdrowotnej. Wiele osób nigdy nie korzystało z takich pakietów i z nieufnością może podchodzą do takich ofert. Czym zatem są prywatne pakiety medyczne? Jakie posiadają korzyści? Jak przebiega leczenie w praktyce? Odpowiedzi, przydatne porady i wskazówki później.

Czym są prywatne pakiety medyczne?

Prywatne pakiety medyczne to pakiety, które umożliwiają leczenie w prywatnych klinikach. Na rynku funkcjonuje wiele prywatnych klinik i marek. Oferują one wykupienie abonamentu, w ramach którego możemy umówić się na wizyty ze specjalistami oraz wykonywać pewne zabiegi. Oferty podzielone są najczęściej, w zależności od tego z jak szerokiej gamy usług chcemy korzystać. Przeważnie oferta prywatnej kliniki dzieli się na podstawowe nielimitowane wizyty u specjalisty, wizyty oraz drobne zabiegi czy badania, oraz kompleksową ofertę z hospitalizacją włącznie. Dana klinika posiada swoje placówki w całej Polsce w różnych miastach, a niektóre z nich prowadzą własne szpitale. Poziom wykonywania usług medycznych w nich jest bardzo wysoki a terminy przyjęć bardzo krótkie. Zazwyczaj do danego specjalisty można umówić się bez oczekiwania w kolejce przy najbliższej obecności takiego lekarza. W swojej ofercie prywatne kliniki prowadzą kilka poradni specjalistycznych, laboratorium czy konkretne oddziały szpitalne. Prywatne pakiety medycznie możemy wykupić bezpośrednio w danych placówkach lub np. w banku czy u agenta ubezpieczeniowego. Na rynku funkcjonuje wiele takich marek, które posiadają liczne placówki w różnych lokalizacjach. Prywatna opieka medyczna jest również proponowana często w pracy jako bonus do umowy o pracę. Pakiety medyczne możemy też zakupić jedynie dla siebie lub na preferencyjnych warunkach rozszerzyć je np. na członków rodziny.

Jak przebiega proces leczenia?

Proces leczenia w prywatnych klinikach przebiega dużo sprawniej niż w państwowej służbie zdrowia. Pierwszą różnicę można zauważyć już podczas umawiania się na wizytę. Czas oczekiwania to zazwyczaj ok. tygodnia lub dwóch. Gdy jesteśmy przyjmowani, klinika oferuje wysoki standard i komfort oraz renomowanych lekarzy. Po postawieniu diagnozy czy uzyskaniu porady w klinice możemy zrobić również badania, czy poddać się leczeniu. W zależności od tego, jaki zakres usług mamy wykupiony pewne badania czy zabiegi będą darmowe lub dodatkowo płatne. Ciekawostką jest fakt, iż jeśli nie mamy wykupionego abonamentu, również możemy skorzystać z usług kliniki, płacąc jednorazową opłatę np. za badania czy konsultację lekarską. W większości przypadków całe leczenie możemy przeprowadzić w danej klinice, choć czasami zdarzyć się może sytuacja, w której będziemy musieli przeprowadzić np. operację w państwowym szpitalu na standardowym ubezpieczeniu – np. skomplikowany zabieg, którego nie wykonuje dana klinika. Niektóre marki posiadają swoje szpitalne, w których możemy być poddawani leczeniu. Kuracja w prywatnej klinice może odbywać się również częściowo na ubezpieczenie państwowe. Jeśli będzie wymagany np. kosztowny zabieg, który nie jest wykonywany w klinice, otrzymamy skierowanie oraz pomoc w dalszym leczeniu w państwowej placówce.

Prywatny pakiet medyczny vs. państwowa opieka zdrowotna

Porównanie prywatnych pakietów medycznych z państwową opieką zdrowotną jest bardzo ciekawym zestawieniem. Za prywatne pakiety medycznie trzeba miesięcznie opłacać abonament w wysokości ok. 70 zł – 100 zł w zależności od wykupionego typu. Państwowa opieka zdrowotna jest dostępna za darmo. Drugim czynnikiem gdzie zwycięzcą są prywatne pakiety medyczne, jest czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. W prywatnych klinikach czy sieciach medycznych odbywa się ona bezzwłocznie lub wynosi tydzień – dwa. Oczekiwanie na konsultacje specjalisty np. kardiologa w ramach państwowej służby zdrowia może wynieść np. 6 miesięcy. Kolejnym porównaniem jest jakość leczenia. Po raz drugi wygrywa opcja prywatnych pakietów medycznych. Choć w niektórych szpitalach państwowych poziom jest wysoki, to biorąc pod uwagę cały kraj i ogólny poziom służby zdrowia zdecydowanie lepszą opiekę uzyskamy w prywatnych klinikach. Mają one dostęp do specjalistów wysokiej klasy oraz nowoczesnego sprzętu. Zupełnie inaczej traktuje się również pacjentów, którzy są równocześnie klientami. Oferowanie usług za pieniądze oraz wywiązywanie się z umowy odbywa się z korzyścią dla klienta. Darmowe leczenie w państwowych placówkach nie zawsze jest komfortowe dla pacjenta, o czym zapewne każdy z nas mógł przekonać się na własnej skórze.

Czy warto wybrać prywatny pakiet medyczny — korzyści

Odpowiedź na pytanie, czy warto korzystać z prywatnych pakietów medycznych, jest jak najbardziej twierdząca. Posiadają one wiele korzyści i plusów oraz pozwalają na szybsze i skuteczniejsze leczenie w przyjaznej atmosferze. Jeśli mamy możliwość skorzystania z takich pakietów np. poprzez zakład pracy — zdecydowanie warto dopłacić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Gdy mamy przewlekłe problemy ze zdrowiem lub zmierzamy leczyć się przez pewien okres, również warto wykupić taki pakiet. Opłacenie jednej miesięcznej stawki będzie dużo bardziej opłacalne niż np. prywatne udawanie się do lekarzy i opłacanie każdorazowo wizyty za 150 zł czy 200 zł. Gdy nie mamy problemów ze zdrowiem i nie chcemy wiązać się abonamentem, warto korzystać z prywatnego leczenia na zasadzie opłaty za pojedynczą usługę np. konsultację lekarską czy badania. Będą one przeprowadzane na wyższym poziomie oraz będą dogodniejsze dla nas. Prywatne pakiety medyczne mogą być również uzupełnieniem podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli część badań w państwowej służbie zdrowia będzie odległa w czasie warto skorzystać z płatnej opcji, która znacząco przyspieszy cały proces leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here