Drewniane blaty kuchenne w tym sezonie święcą prawdziwe triumfy. Swoją popularnością przebiły blaty kamienne czy kompozytowe, a zestawione z białymi meblami stanowią prawdziwą ozdobę każdej kuchni. Jakie blaty drewniane kupić, by służyły przez długie lata?

Rodzaje drewna na blaty kuchenne

blat drewniany
fot. Pixabay.com

Blaty drewniane to doskonały pomysł do każdej kuchni. Najlepiej prezentują się w kuchniach rustykalnych i nowoczesnych. Wybierając blat drewniany, koniecznie zwróć uwagę na drewno, z którego ten blat został wykonany. Drewno powinno być twarde, trwałe i odporne na wszelkie zniszczenia. Doskonale sprawdza się tutaj drewno z orzecha, buka czy dębu. Drewno z polskich drzew jest naprawdę rewelacyjne przy tworzeniu blatów. Powstające produkty są najwyższej jakości, są odporne na zniszczenia, zarysowania, a po konserwacji również na wilgoć. Mimo doskonałych właściwości polskiego drewna, wciąż często decydujemy się na blat z drewna egzotycznego, tekowego. Rzeczywiście, blat z takiego drewna jest niemal niezniszczalny.

Blat blatowi nierówny

Rodzaj drewna ma wpływ nie tylko na trwałość blatu, ale także na jego aspekt wizualny. Każde drewno jest tak naprawdę unikalne i jedyne w swoim rodzaju, ma charakterystyczny dla siebie układ słojów czy barwę. Każdy blat będzie więc nieco inny. Aby uwypuklić słoje drewna, stosowane są lakiery, które nie tylko konserwują i impregnują, ale także uwydatniają unikalny wygląd blatu. Każdy blat będzie posiadał nieco inny odcień. Pamiętaj, że jest to materiał naturalny, a więc zależny jedynie od natury.

Blaty drewniane tworzy się z klejonego drewna litego. Dzięki temu, że mniejsze fragmenty drewna są połączone poprzez sklejenie, blat nie odkształca się i wypacza pod wpływem działania wilgoci. Klejenie litego drewna obniża także koszty blatu, bo zakup tak długich litych desek byłby bardzo kosztowny, o ile w ogóle możliwy.

Zalety i wady blatów drewnianych

blat drewniany
fot. Pixabay.com

Drewniane blaty kuchenne to gwarancja przytulnej kuchni z przyjemnym klimatem. Naturalne drewno doskonale ociepla wnętrze, sprawia, że staje się ono bardziej harmonijne. Pasuje do wszystkiego, odnajdzie się w każdej aranżacji, co również jest sporą zaletą. Nigdy nie wychodzi z mody, w przeciwieństwie do wielu innych rozwiązań. Jest materiałem w 100% ekologicznym i przyjaznym środowisku, co z pewnością zadowoli każdego, dla którego czystość środowiska naturalnego jest priorytetem. W przeciwieństwie do blatów laminowanych czy konglomeratowych, blaty drewniane są w pełni naturalne. Zaletą jest fakt, że renowacja takiego blatu może być przeprowadzana wielokrotnie, co sprawia, że zakup takiego blatu jest inwestycją na lata. Dzięki łatwości w obróbce, kształt blatu jest zupełnie dowolny, w przeciwieństwie np. do trudnych w obróbce blatów kamiennych.

Blaty drewniane, pomimo wielu zalet, posiadają także wady. Jedną z nich jest konieczność impregnacji. Impregnacji dokonuje się z użyciem specjalnych lakierów, te z kolei co prawda zabezpieczają blat przed wilgocią, ale sprawiają, że blat staje się mniej odporny na wysoką temperaturę. Jeśli zamiast lakieru użyjesz oleju, blat będzie odporny na wysoką temperaturę, ale zmieni się jego kolor. Pod wpływem olejowania drewno ciemnieje.  Wadą może być także brak odporności na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie w przypadku miękkich rodzajów drewna. Z tego też powodu, na drewnianym blacie nie warto kroić nożem, bo w miejscach delikatnego zarysowania może pojawić się bardzo wyraźnie widoczny ślad, a po dłuższym czasie blat w tym miejscu może stać się ciemniejszy bądź zacząć gnić.

Czy warto postawić na blat drewniany?

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo blatów. Obok ultra odpornych blatów kamiennych czy konglomeratowych, blaty drewniane cieszą się naprawdę spora popularnością. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki blat kuchenny kupić do własnej kuchni, poważnie rozważ zakup blatu drewnianego. To dobry wybór zarówno ze względu na korzystne właściwości naturalnego drewna, jak i na aspekt wizualny czy estetyczny tego rozwiązania.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here