Farby olejne i akrylowe – czym się różnią i jak dokonać wyboru?

0
1012

Wiele osób, które chcą rozpocząć przygodę z malowaniem, często zastanawia się, które farby w ich rękach znajdą zastosowanie. Na początku wybór może nie być prosty. Zapoznaj się więc z naszym poradnikiem i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie. Teraz z łatwością stworzysz prawdziwe dzieło sztuki!

Farby akrylowe i olejne – najważniejsze różnice

Zacznijmy od najważniejszych różnic, które nakierują Cię na optymalny wybór. Farby olejne wolno wysychają i przyjmują konsystencję płynu bądź pasty. Jak sama nazwa mówi, cząsteczki pigmentu znajdują się w oleju. Takie farby bardzo często stosowane są nie tylko w malarstwie artystycznym, ale również przemysłowym. 

Czym więc są farbki akrylowe? Otóż mowa tu o farbach wodnych, których spoiwem są żywice akrylowe i to w nich tkwią cząstki pigmentu. Stosowane są w malarstwie, a także poligrafii czy budownictwie. Niegdyś przy ich użytkowaniu korzystano z rozpuszczalników chemicznych, lecz dziś producenci proponują farby rozpuszczalne oraz niezmywalne po wyschnięciu.

W obydwu przypadkach warto pamiętać, aby wybierać farby uznanych marek, dzięki którym malowanie będzie dużo bardziej komfortowe. Szeroki asortyment rozwiązań prosto od najlepszych producentów czeka na Ciebie w sklepie internetowym Maluje.pl. To doskonała propozycja zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.  

Która farba szybciej wysycha?

Czas schnięcia to bardzo ważne kryterium przy wyborze farb. Wolniej wysychają farby olejne, jednak proces ten można przyspieszyć, stosując medium alkidowe. Jednak farba ta ma wiele autów. Pozwala na mieszanie kolorów, stosowanie przejść tonalnych, a także wygładzanie konturów. W dodatku ewentualny błąd można naprawić przy pomocy rozpuszczalnika.

Natomiast farby olejne wysychają bardzo szybko, co znacznie skraca czas na poprawki. Przy błędzie rozwiązaniem może być opóźniacz akrylowy, który z powodzeniem znajdziesz w sklepie internetowym Maluje.pl. Kupisz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby malowanie upłynęło bez żadnych przeszkód. 

Które farby lepiej kryją powierzchnię?

Kolejny ważny element to siła krycia powierzchni. I tu znacznie lepiej sprawdzają się farby olejne, które mają więcej pigmentu. Natomiast dzięki połyskliwości oleju, namalowany obraz jest bardziej żywy, a barwy intensywne. W przypadku farb akrylowych barwy są głębokie i mają lekki połysk. Przed dokonaniem zakupu zastanów się, jakie obrazy będziesz malować najczęściej i na tej podstawie wybierz odpowiednie rozwiązanie. Wielu miłośników malowania decyduje się na obydwie propozycje.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Bez względu na to, jakie farby wybierasz, nie zapominaj o przydatnych akcesoriach. Dzięki temu malowanie stanie się po prostu łatwiejsze. Asortyment sklepu internetowego Maluje.pl obejmuje wysokiej jakości gwasze, media, grunty, werniksy, pigmenty, żywice oraz wiele innych przydatnych produktów, które idealnie sprawdzą się w Twoich rękach. Wybieraj spośród najlepszych artykułów na rynku. W razie potrzeby możesz zawsze liczyć na profesjonalne wparcie obsługi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here